נוקדים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נוקדים
Nokdim2.jpg
השטח המיושב ברקע - ההתנחלות נוקדים, תצפית מפסגת ההרודיון, 2006
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית גוש עציון
גובה ממוצע[1] ‎587 מטר
תאריך ייסוד 1982
סוג יישוב יישוב 2,000‏–4,999 תושבים
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2019[1]
  - אוכלוסייה 2,383 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 5.9% בשנה עד סוף 2019

נוֹקְדִים (בשמה המקורי אל-דוד) היא התנחלות קהילתית משותפת לדתיים ולחילונים שמשתייכת לתנועת "אמנה" וממוקמת בצפון מזרח שטחה של המועצה האזורית גוש עציון.

הקמת היישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההתנחלות הוקמה בשנת 1982 דרומית-מזרחית לעיר בית לחם ליד הרודיון על ידי קבוצת משפחות מההתנחלות הסמוכה תקוע ומירושלים. המתנחלים הראשונים קראו ליישובם אל-דוד על שמם של שניים מתושבי תקוע שנפלו: אליהו פרסמן, שנפל במלחמת לבנון הראשונה ודוד רוזנפלד, שנרצח בעת שאירח בדווים מהסביבה תוך כדי עבודתו כשומר בהרודיון. בתחילה התגוררו תושבי המקום בקרוונים באזור שקיבל את הכינוי "היישוב הזמני", שבו שוכן כיום כפר אלדד. לאחר כעשר שנים, בהן התגוררו התושבים בקרוונים, עברה ההתנחלות למקום הקבע על השפה הצפונית של נחל תקוע. ההתנחלות משקיפה על נוף מדבר יהודה והרי מואב ממזרח, על נופה ההררי של נפת חברון ממערב ועל הרודיון מצפון. שם ההתנחלות שונה על ידי ועדת השמות הממשלתית ל"נוקדים" (מגדלי צאן), ככתוב על מקצועו של הנביא עמוס אשר היה מתקוע: "דִּבְרֵי עָמוֹס, אֲשֶׁר-הָיָה בַנֹּקְדִים מִתְּקוֹעַ" (עמוס, א', א').

היישוב כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוקדים שוכנת ממזרח לכפר תוקוע. בשטח המוניציפלי של ההתנחלות נמצאים גם כפר אלדד, חוות שדה בר (שהוקמה ב-1998 כמאחז,וצורפה בינואר 2011 לנוקדים)[2] והמאחז מעלה רחבעם.

בהתנחלות פועלת המכינה הקדם צבאית "מגן שאול", שאליה מגיעים מכל רחבי ישראל צעירים לפני גיוס לשנת לימודים (עם אפשרות לשנת לימודים נוספת) לפני שירותם הצבאי. כמו כן, למכינה יש "תוכנית בוגרים" בשיתוף עם "מכללת הרצוג - גוש עציון" המיועדת לבוגרי צבא הרוצים להמשיך בלימודים תורניים, תוך לימודי הוראה. ראש המכינה הוא הרב איתמר כהן.

בשנת 2014 הוקם במקום בית הספר היסודי "קדם", המשלב דתיים וחילונים ברוח היישוב. בית הספר משרת את תושבי נוקדים, כפר אלדד ושדה בר.

בית הכנסת הוותיק והמרכזי הוא בית הכנסת הכלל ישראלי שבו מתפללים בכלל הנוסחים (מתחלף על פי החזן). בנוסף, קיימים ביישוב בית כנסת ספרדי ובית כנסת "אשכנזי" שפעיל בשבתות (גם בו מתחלף נוסח הקריאה בתורה על פי הקורא). עד לשנת 2016 שימש הרב ירון דוראני כרב היישוב.

שר הביטחון לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וחבר הכנסת לשעבר מיכאל גורלובסקי מתגוררים בנוקדים. כמו כן התגורר ביישוב עד להרצחו בידי מחבלים, המלחין אהרון גורוב[3], מסורב עלייה מברית המועצות לשעבר.

בשנת 2010 החליטה מזכירות היישוב כי היא אוסרת על אזרחים ישראלים ממוצא רוסי שאינם יהודים על פי ההלכה לקנות בית ביישוב (חרף העובדה שאנשי ציבור רבים מקרב עולי ברית המועצות הינם תושבי היישוב). זאת, מחשש להתבוללות[4]. בעקבות ההחלטה שלח אביגדור ליברמן, שר החוץ דאז ותושב היישוב, מכתב בו הוא מתרעם על ההחלטה וקורא לה "החלטה בזויה ומקוממת"[5]

החי והצומח[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוקדים ממוקמת על אחד מצירי הנדידה הראשיים של העופות הנודדים, ובשמיה חולפים פעמיים בשנה להקות עצומות של חסידות (שמוצאות מי שתייה במאגרים פתוחים ביישוב), וכן עקבים, נחליאלים וצפרי נוד אחרות. טריסטרמיות (סנוניות ים המלח. תושבות קבועות.) שחיו בעבר בנחל תקוע הרחיבו את אזור המחיה שלהן בעקבות ההתיישבות והצמחייה אל כלל שטח היישוב. עולם החי כולל בין השאר דרבנים, צבאים (להקה קבועה אחת לפחות), שועלים ושפני סלע וכן זוחלים ופרוקי רגליים רבים.[דרוש מקור]

צמחייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצמחייה הטבעית מדברית - וכוללת עשבוניים, שיחים ובני שיח.

בשטח המוניציפלי של ההתנחלות התגלה בשנת 2003 על ידי תושבי מעלה רחבעם מצבור החלמוניות הגדול בארץ[6][7][8].

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]