ימי בנימינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ימי בנימינה הוא פזמון שנכתב על ידי אהוד מנור, הולחן על ידי מתי כספי ובוצע במקור על ידי חוה אלברשטיין. "ימי בנימינה" הוא מהשירים המזוהים ביותר עם אהוד מנור.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיר יצא לאור בשנת 1975 ונכלל באלבום כמו צמח בר של חוה אלברשטיין. שירי האלבום היו נוגים וביטאו את רוח התקופה שלאחר מלחמת יום הכיפורים.

אלברשטיין התייחסה לשיר ואמרה:

"זה היה דבר די רגיל באותן שנים, לדבר עם אהוד על תקליט חדש שאני בונה, על מצב הרוח המיוחד. סיפרתי לו על האלבום "כמו צמח בר", הוא הביא לי את השיר ימי בנימינה עם הלחן של מתי, ומיד לקחתי אותו לתקליט הזה".[1]

בשנת 1987 הוציא מתי כספי את האלבום צד ג' צד ד', ובו נכלל ביצוע שלו לשיר שהלחין. בשנת 2008 יצרה הזמרת דין דין אביב ביצוע לשיר במסגרת פרויקט עבודה עברית.

תוכן השיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיר הוא שיר נוסטלגי שכתב אהוד מנור. מנור שגדל בבנימינה מבטא את געגעועיו כמבוגר לילדותו במושבה, ואת שאיפתו לשוב לימי הילדות שלו אשר אותם הוא מגדיר כימים הכי טובים בחייו. ילדותו של מנור עברה עליו בבנימינה בשנות ה-40 ותחילת שנות ה-50. בשיר תיאורים של המושבה באותה עת, כפי שהשתקפו במילותיו של מנור. בנימינה משתקפת כמקום בו הכל זרם לאט, השמש לא מיהר, אנשים אמרו שלום וחבר היה חבר. תיאורי חקלאות ("איך היה יבול הענבים השנה"? ו"יש ריבה מתות גינה") מוזכרים אף הם בשיר.

לאחר מותו של מנור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2011 הסבה המועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה את שמו של רחוב העלייה לשם ימי בנימינה לזכרו של אהוד מנור[2]. אירוע מחווה לשירי אהוד מנור נקרא אף הוא בשם "ימי בנימינה".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ציפי פליישר, מתי כספי: הקסם והחידה, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2013, עמוד 148.
  2. ^ יעל לרנר, סיור נוסטלגי בבנימינה באתר ישראל היום, 28 במרץ 2013