יעקב דבראשוילי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הרב חכם יעקב דבראשוילי (ה'תרס"ב, 1902, צחינוואלי - כ"ו באדר ה'תשמ"ח, 1988, ירושלים) היה הרב הראשי של יהודי גאורגיה בישראל ורב וקהילת יהודי גאורגיה בירושלים.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בעיר צחינוואלי שבגאורגיה לרחמים ואסתר. אחיו היו הרבנים משה דבראשוילי, מיכאל דברשווילי וגבריאל דבראשוילי. למד אצל הרב אברהם חוולס, תלמידו ושליחו של הרב יצחק אלחנן ספקטור. בבחרותו עבר עם משפחתו לכותאיסי, שם למד בישיבה שהקים הרב שמואל הלוי לויטין, שליחו של האדמו"ר הרש"ב מלובביץ'. כעבור זמן התמנה בעצמו למגיד שיעור בישיבה. בין תלמידיו בכותאיסי היה הרב רפאל אלאשוילי. בשנת 1917 נסע ללמוד למשך תקופה בישיבת תומכי תמימים ברוסטוב על הדון. לאחר שובו לגאורגיה, היה ממנהיגיה הרוחניים של יהדות גאורגיה, ונאלץ להתמודד עם רדיפות השלטון הקומוניסטי שכללו מאסר ועינויים. בשנת 1972 עלה לישראל וקבע את מגוריו בירושלים. בין השנים 1980-1988 כיהן בתפקיד הרב הראשי של יהודי גאורגיה בישראל ורב העדה הגאורגית בירושלים. היה פעיל מרכזי להפצת תורה ויהדות בקרב עולי גאורגיה בישראל.

נפטר בשנת 1988 ונקבר בחלקת יוצאי גאורגיה בבית הקברות היהודי בהר הזיתים. על מצבו נכתב: "הרב הראשי ליהודי גרוזיה אשר מסר נפשו על תורת ה', רבים השיב מעוון, מרביץ תורה בישראל, חכם רבי יעקב דבראשוילי".

על שמו נוסדו בירושלים בית מדרש ומוסדות "קול יעקב".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הקל קול יעקב : תולדות וקורות ימי חייו של מורינו ורבינו רבי חכם יעקב דבראשווילי. בהוצאת עמותת קול יעקב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Stub Israelis.png ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.