אוצר החכמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אוצר החכמה
מפתח ארז סלע
מחזור חיים 2002–הווה (כ־22 שנים)
גרסה אחרונה 21.0[1] (פברואר 2023)
קטגוריה מאגר תורני
www.otzar.org

אוצר החכמה הוא מאגר תורני המכיל כמאה ועשרים ושמונה אלף ספרים תורניים וספרי מחקר סרוקים בפורמט זהה לצורת עמודי הדפוס המקורי. חלק מהסריקות עברו זיהוי תווים אופטי, שמאפשר אחזור מידע באמצעות מנוע חיפוש שמוטמע במערכת.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגרסה 21.0 (קיץ 2023) של המאגר ישנם 128,200 כותרים, קצב העדכון של המאגר עומד על כ-6,500 ספרים מדי שנה. המאגר מאפשר חלוקה של הספרים לפי קטגוריות, כמו: תנ"ך ופרשניו; משנה ומפרשיה; תלמוד בבלי ומפרשיו; תלמוד ירושלמי ומפרשיו; קבלה; מוסר; חסידות; היסטוריה; פולמוסים; כתבי עת; ספרי קהילות, ספרי יובל וספרי זיכרון. כתבי יד ודפוסים ראשונים.

המאגר נמכר במחיר מלא על גבי דיסק קשיח לשימוש לא מקוון, או בתשלום מנוי חודשי דרך אתר המאגר המקוון. המאגר מציע גם מנויים יומיים ודרכים שונות לשימוש בו. החיפוש באתר וכל הספרים זמינים לעיון חופשי במגבלת עמודים (למשתמשים רשומים עד עמוד 150, לכלל הגולשים ובספרי מכונים מסוימים עד עמוד 40[2]), כך שספרים רבים המופיעים במאגר זמינים לעיון חופשי בשלמותם בצורה זו. ברכישת מנוי, קיימות מספר חבילות רכישה "אוצר החכמה הכללי" - כלל הספרים הנמצאים במאגר. "מהדורת בני תורה" - שבו השמיטו ספרים שאינם תואמים את רוח עולם הישיבות. "מפרשי האוצר" - ראה בהמשך. על כל אחת מהאפשרויות אפשר להוסיף ספרים שונים שאינם כלולים בחבילות הרכישה הרגילות, כדוגמת ספרי מרן הרב קוק זצ"ל, מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל, וכדומה.

בזמן מחלת נגיף קורונה 2019 נפתח האתר המקוון באופן חופשי ללא תשלום. המאגר נפתח ונסגר לסירוגין לאור מצב גלי התחלואה במדינת ישראל.

המאגר פועל בשיתוף פעולה עם כמה מכוני הוצאה לאור תורניים וחלקם מציעים את ספריהם בתשלום נפרד כחלק מהמאגר. בין המכונים שספריהם נמצאים במאגר: יד הרב נסים, מוסד הרב קוק, מכון ירושלים, עוז והדר וקה"ת.

יוצר המאגר הוא ארז סלע, בעלי המאגר הם ארז ובשמת סלע.

לצד המאגר מפעילה מערכת אוצר החכמה פורום אינטרנט שבו מתנהלים דיונים בענייני ספרות תורנית, הלכה, היסטוריה יהודית וביוגרפיות של אישים רבניים.

באפריל 2022 השיקה אוצר החכמה אתר חדש ועדכני.

מפרשי האוצר[עריכת קוד מקור | עריכה]

באדר ה'תש"ף השיק האתר את מיזם "מפרשי האוצר". על כל דף מדפי הש"ס לוקטו המפרשים העוסקים בגמרא ברש"י ובתוספות, ובהקלקה על סוגיה התוכנה מראה את הפרשנים העוסקים באותה הסוגיה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אוצר החכמה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אוצר החוכמה, מגזין מידע - עדכון 21.0
  2. ^ הנתונים נבדקו לאחרונה ב-2023.