יעקב דפני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יעקב דפני
אין תמונה חופשית
ענף מדעי ביולוגיה ימית
עיסוק המנהל האקדמי של מכללת אילת

ד"ר יעקב (יענקלה) דפני (נולד בשנת 1934 ברמת גן) הוא ביולוג ימי והמנהל האקדמי של מכללת אילת, חוקר טבע. חיבר ספרים רבים, שרובם עוסקים באזור מפרץ אילת.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד כיעקב לורברבוים לזלמן וציפורה לורברבוים ברמת גן.

חוקר שנים רבות את האקולוגיה של ים סוף משמש כפקח וכמדריך ברשות שמורות הטבע והגנים הלאומיים באילת ובסיני ובחברה להגנת הטבע. חלק מפעילותו הוא מעקב תמידי אחר מצבו האקולוגי של מפרץ אילת, ולכך מוביל במאבק להגנתה של שמורת האלמוגים הייחודית של אילת. דפני פרסם מאמרים אחדים בנושא אילת וספר העוסק בתנאים האקולוגיים של המפרץ – "מפרץ אילת, מים סוף ועד סופו". הספר מתאר את מפרץ אילת מהיבטים שונים, החל בטבע ועד ההיסטוריה, וכן בניתוח התמורות הסביבתיות העוברות עליו. הוא מאמין כי הדו-קיום בין השונית לפעילות האדם באילת הוא אפשרי ובר-ביצוע. בנוסף לכך, חקר את הביולוגיה של הרכיכות הימיות של מפרץ אילת (עקבה) והראה איך זיהום בחלק הצפוני של המפרץ מגביל את מספר המינים החיים. ד"ר דפני עקב אחר הפאונה של רכיכות מפרץ אילת במשך 30 שנים, ופרסם דוחות ורשימות בנושא.

תרומתו לאוניברסיטת תל אביב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליעקב דפני אוסף יקר ואחד האוספים הפרטיים החשובים ביותר של קרקעית ים סוף. האוסף מכיל 196 פריטים, אשר נאספו בעיקר בחלק הצפוני של מפרץ אילת בין השנים 2002­ - 2003. אך גם מספר פריטים בשנות ה80 של המאה הקודמת. לקראת סוף שנת 2004 הוא תרם את אוסף האלמוגים אלמוגי האבן שלו לאוספי הטבע של אוניברסיטת תל אביב לכל אלו מצורף פרטי האיסוף ותמונות של הפריטים לאחר ניקויים. אוסף זה מאפשר לאונברסיטה התל אביבית לחקור את הפאונה הייחודית של אלמוגי האבן הבונים את שוניות האלמוגים באילת.

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1956 נשא את רעייתו מזל ולהם 2 ילדים, רמה, ונדב דפני יוצר אתר סטיפס. יעקב הוא מתושביה הוותיקים של אילת.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דרכים ושבילים בהרי אילתאנגלית, הוצאת גפן, ירושלים 1995, הספר הוא מדריך טיולים, המתאר כ־30 שבילים ומסלולים באזורי אילת).
  • Strange is their middle name מוזר הוא שמם האמצעי - קווצי העור (ספר אינטרנטי המתאר את קווצי-העור למחלקותיהם, ואת מחקר קיפודי-הים שעשה לקראת התואר ד"ר בהאוניברסיטה העברית).
  • Gulf of Eilat, From the Red Sea to the Red Line-מפרץ אילת, מים-סוף ועד סופו (ספר המתאר את מפרץ אילת מהבטים שונים, החל בטבע החופי והימי ועד ההיסטוריה ובניתוח התמורות הסביבתיות העוברות עליו, הוצאת צ'ריקובר, 2000 תל אביב).
  • Eilat's Coral Reefs-שוניות האלמוגים של אילת במבט אופטימי (מדריך לשוניות האלמוגים של אילת, באנגלית ובעברית, 2008 הוצאת "יעלה" אילת תשס"ח).
  • Eilat's Mountains-הרי אילת (נופים, מינרלים ומאובנים 2010 הוצאת "יעלה" אילת תשע"ח).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Stub Israelis.png ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.