לדלג לתוכן

כדור תותח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תותח הצאר, עם כדורי תותח במשקל 2 טון כל אחד למרגלותיו

כדור תותח הוא קליע עגול מחומר מוצק שאינו כולל מטען נפץ, שנועד לשיגור מכלי ירייה - רובה או תותח. כיום ירי כדורי תותח נעשה כתחביב ולהדגמות, על ידי חובבי כלי נשק היסטוריים.

לכדורי תותח צורה של כדור שקוטרו קטן במעט מקוטר קדח הקנה ממנו הוא נורה. כדורי תותח נורים מקנה חלק קדח בלבד.

כדורי התותח הראשונים היו עשויים אבן, אך עם ההתקדמות באיכות אבק השריפה הוחלפו כדורי האבן בכדורי ברזל יצוק. חומר נוסף ששימש להכנת כדורי תותח הוא עופרת.

כדורי תותח שימשו כתחמושת מדויקת כנגד ספינות וביצורים, וכן כנגד כוחות גדולים בשדה הקרב.

בשדה קרב יבשתי, ירייה מדויקת של כדור תותח לעבר ריכוזי כוחות גרמה לנפגעים רבים. הכדור עבר במהירות דרך הכוחות תוך שהוא מקפץ על הקרקע ופוגע בכל הנקרה בדרכו מבלי להעצר. גם החטאה קרובה של הכדור עדיין יכלה לגרום לפציעות.

בירי על ביצורים יכלו כדורי תותח מברזל לבקע בקלות חומות אבן. באיטליה, פותחו מצדי כוכב על מנת להתמודד עם יכולת זו.

ירי על ספינות עשויות עץ ביקע את גוף הספינה וחולל נזקים כבדים תוך מעבר הכדור דרכה. עם זאת, ברוב המקרים פגיעה של כדור תותח אחד לא הספיקה להטבעת ספינת מלחמה.

עקרון פעולה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקרון הפעולה של כדורי התותח היה ניצול האנרגיה הקינטית המוקנית להם בירייה על מנת להרוס את מטרתם.

טכניקה מתקדמת של שימוש בכדורי תותח הייתה חימום מקדים(אנ') של הכדורים לטמפרטורה גבוהה. שיטה זו הייתה יעילה במיוחד כנגד ספינות ומבני עץ שכן בנוסף לנזק הפגיעה המטרה גם הוצתה.

כדור תותח חייב להיות קטן מקדח הקנה, שאחרת עלול הכדור לסתום את הקנה ולהביא לפיצוצו. כתוצאה מכך, במהלך ירייה הכדור "משתקשק" בקנה, וגורם לו לצאת מכיוון לקראת היריה הבאה. על מנת להימנע מבעיה זו פותח השימוש במנעלים ובמעטפות ניתקות אחרות לציפוי הכדור.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.