טביעה (כלי שיט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הספינה הטרופה SS America באיים הקנריים
וולי וסטר, "טביעת הטיטניק"

טביעת כלי שיט היא מצב בו כלי שיט שוקע אל מתחת לפני הים, עקב תאונה, טעינת יתר או חדירת מים. לעיתים מתבצעת הטבעה מכוונת של כלי שיט כדי שישמש בסיס לשונית אלמוגים מלאכותית. גם בכלי שיט צבאיים ייתכנו מצבים בהם הצוות מטביע בכוונה את ספינתו, על מנת למנוע את נפילתה בידי האויב.

על פי חוק ארכימדס, כאשר משקל הגוף גדול ממשקל המים אותו הוא דוחה, הגוף ישקע. הדבר נכון בעיקר בכלי שיט בהם נפח כלי השיט אינו משתנה אך המשקל גדל עקב טעינת יתר או חדירת מים. אם כלי השיט טבע במים רדודים, ניתן לפעמים לתקן את הבעיה, להציף מחדש את כלי השיט ולהשמיש אותו מחדש.

אמצעי הגנה כנגד טביעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תחתית כפולה - לרוב כלי השיט המסחריים קיימת תחתית כפולה אשר מטרתה היא להגדיל את כושר הציפה, ובמקרה של נזק לתחתית (כמו עליה על סלעים) למנוע חדירת מים לכלי השיט עצמו. מאז 1993 מכליות בעלות מעמס מעל 5000 טונות חייבות גם בדופן כפולה.
  • מחיצות אטומות למים - על פי התקנים, לכל כלי שיט אמורות להיות מחיצות אשר מונעות את מעבר המים מהאזור הפגוע לשאר האזורים (במקרה של חדירת מים). התקן קובע גם שכלי השיט אמור להמשיך לצוף גם כאשר המדור הגדול ביותר בו מתמלא מים.

סכנות במקרה של טביעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר כלי שיט טובע קיימים מספר סיכונים הנובעים מפיזור המטען שבתוכו. ניתן לחלק את הסיכונים הללו לקבוצות הבאות:

  • סיכון הסביבה - במקרה של מכלית עלולה טביעת כלי השיט לגרום לדליפה של נפט ובכך ליצור אסון אקולוגי רחב היקף, כמו במקרה של המכלית אקסון ולדז שגרמה לאסון הנפט של אקסון ואלדז.
  • סכנה לכלי שיט אחרים - כאשר אונייה המובילה מטען טובעת עלול המטען להתפזר באזור, ובכך לסכן כלי שיט אחרים. לדוגמה, כאשר אוניית מכולות טובעת, חלק מהמכולות עלולות לצוף באזור הטביעה (ואף להיסחף בזרמים) במשך ימים, ובכך להוות סכנה לכל כלי שיט אחר העובר באזור, אשר במפגש איתם עלול לטבוע בעצמו.

מסורות הקשורות לטביעת כלי שיט[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשים וילדים תחילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טביעת אה"מ בירקנהד בציור משנת 1892 לערך
ערך מורחב – נשים וילדים תחילה

הנוהג כי "נשים וילדים תחילה" נודע לאחר טביעת הספינה אה"מ בירקנהד בשנת 1852 כשעל סיפונה כ-643 אנשים בהם 20 נשים וילדים. כאשר הספינה החלה לטבוע הכריז רב החובל "כל אדם לעצמו" אך אחד הקצינים בשם אלכסנדר סיטון, שלף את חרבו ואיים לפגוע במי שירד לסירות ההצלה לפני הילדים והנשים.

450 אנשים טבעו באסון, אך בזכות גבורתו של הקצין לא נהרגו באסון אף אחד מהנשים והילדים. הסלע לידו טבעה הספינה נקרא מאז סלע בירקנהד (Birkenhead Rock) ועל המצבה חקוקות המילים שהפכו מאז למסורת "Women and children first" - נשים וילדים תחילה. למרות קיומו של האתוס, ניתוח סיסטמטי של אסונות ים מראה כי הנוהג 'כל אדם לעצמו' גובר על הנוהג 'נשים וילדים תחילה'.

רב החובל יורד עם ספינתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – רב-חובל יורד עם ספינתו

זו אחת מהמסורות המפורסמות ביותר בקשר לטביעה, כאשר כלי שיט טובע, רב החובל יורד למצולות ביחד עם כלי השיט עליו פיקד. מסורת זו משתקפת בסרטים רבים כגון בסרט טיטניק.

עכברים נוטשים את הספינה הטובעת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד המיתוסים הקדומים ביותר עוסק בעכברים אשר נוטשים ספינה שעומדת לטבוע. הגם שמדובר במיתוס, יש באמונה זו גרעין של אמת. בעבר (וגם כיום), היו עכברים רבים בכל ספינה. כאשר החלו לחדור מים לספינה ובכך לגרום לטביעתה, היו העכברים הראשונים להבחין בזאת כיוון שהם חיו בתחתית כלי השיט. עקב הצפת מרחב המחיה שלהם, יצאו העכברים אל הסיפונים העליונים, ומכאן המיתוס על עכברים הנוטשים ספינה טובעת.

מקרים ידועים של טביעה של כלי שיט ישראלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]