לדלג לתוכן

כלבי השמש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כלבי השמש

כלבי השמש, או בשמה המדעי, פרהליה (לצד השמש), הם תופעה אופטית אטמוספירית בה נצפים שני כתמים בהירים משני צדי השמש, המלווים לרוב בהילה הנקראת "הילת 22 המעלות" (אנ'). שני הכתמים נמצאים באותה זווית עילוי כמו השמש.

כלבי השמש הם חלק ממשפחת ההילות הנוצרות בידי אור שבא במגע עם גבישי קרח באטמוספירה. כלבי השמש יכולים להיראות בכל מקום בעולם ובכל עונות השנה, אך לא תמיד באופן ברור. כלבי השמש נראים בבהירות כאשר השמש נמוכה בשמיים.

היווצרות התופעה ומאפייניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלבי השמש לרוב נוצרים על ידי שבירת אור מגבישי קרח משושים דמויי צלחת הנמצאים בענני צירוס או במהלך מזג אוויר קר, הנעים באוויר בגבהים נמוכים (במקרה זה, הם נקראים אבק יהלומים (אנ')). הגבישים מתנהגים כמו מנסרה, ומכופפים את קרני האור העוברות דרכם בהטיה מינימלית של 22 מעלות. אם הגבישים מסודרים בצורה אקראית, נוצרת טבעת מלאה מסביב לשמש, היא ההילה המדוברת. לרוב הגבישים שוקעים באוויר ומסתדרים בצורה אופקית,[1] ואור השמש, שנשבר במעבר דרך הפאות האנכיות שלהם, מתכופף אופקית; כך נוצרים שני כלבי השמש משני צדדיה ובאותו גובה בקירוב.

כאשר השמש עולה בשמיים, הקרניים העוברות דרך הגבישים מוטות יותר ויותר מהמישור האופקי. זווית הסטייה שלהם עולה, בעוד כלבי השמש מתרחקים מהשמש.[2] בכל זאת, הם שומרים על זווית עילוי הזהה לזווית השמש.

כלבי השמש נצבעים באדום בצד הקרוב לשמש. בצד היותר רחוק, הגונים נעים מכתום לכחול, אך בגלל חפיפה רבה של צבעים, ניתן להבחין לרוב רק בצבעי האדום והכחול בקצוות, ובצבע לבן במרכז.

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האטימולוגיה המדויקת של "כלב השמש" נשארת תעלומה. מילון אוקספורד האנגלי מכנה זאת כ"מוצא מעורפל" (obscure origin).[3]

בספרו של אברהם פלמר "Folk-Etimology: A Dictionary of Verbal Corruptions Or Words Perverted in Form Or Meaning, by False Derivation Or Mistaken Analogy" משנת 1882, הוא מזכיר את המונח כלבי השמש:

התופעה [כך במקור] של שמשות שווא שלפעמים מופיעות, או כלבים אמיתיים, נראים מבעד לערפל ("Parhelions"). בנורפוק "כלב שמש" הוא כתם שמש הנמצא ליד השמש, ו"כלבי מים" הם עננים מימיים מוארים. משמעות המילה "כלב" כאן היא ללא ספק "עטין".

לחלופין, ג'ונס פרסון הציע שהמונח מגיע מן המיתולוגיה הנורדית ושמות ארכאיים בשפה הסקנדינבית, כקבוצת כוכבים של שני זאבים הצדים את השמש ואת הירח: אחד אחריה, ואחד לפניה.

המונח פרהליון מגיע מיוונית (παρήλιον), ומשמעו "לצד השמש".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Cowley, Les. "Sundog Formation". Atmospheric Optics. נבדק ב-2023-10-21.
  2. ^ Cowley, Les. "Effect of solar altitude". Atmospheric Optics. נבדק ב-2007-04-15.
  3. ^ "Sundog". Oxford English Dictionary. נבדק ב-2013-12-30.