כן שיגור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דלתא 2 על כן השיגור בנמל החלל קייפ קנוורל. ניתן לראות את מגדל השיגור שכבר הורחק מהמשגר ואת מגדל הציוד והייצוב שעדיין מחובר אל המשגר.

כן שיגוראנגלית: launch pad) הוא שם כולל לאתר ולמתקנים המשמשים לשיגור רקטות ומשגרים. כן השיגור הוא חלק ממערכת מתקנים הדרושים לשם ביצוע שיגור יעיל ובטוח לחלל. מערכת המתקנים כוללת גם את מתקני ההרכבה של המשגר ואת מרכז הבקרה המפקח על תהליך השיגור. מתקנים אלו ממוקמים במרחק בטוח מהכן, כדי למנוע את פגיעתם במקרה והמשגר מתפוצץ בכן השיגור.

כן שיגור טיפוסי כולל:

  • משטח בטון שטוח ומוגבה מן הקרקע עליו מוצב המשגר. במשטח חצובים תעלות מתחת לנחירי הפליטה של מנועי המשגר, המסיטות את הלהבות וההדף לצדדים. רגעים לפני השיגור מוצפות התעלות במים על מנת להמעיט את ניזקי הלהבות.
  • כליאי ברק למניעת פגיעת ברקים במשגרים.
  • מתקני קישור כגון כבלי תקשורת וצינורות לתדלוק המשגר.

כמו כן עשויים להימצא בכן השיגור:

  • מגדל שיגור המשמש כאשר המשגר מורכב בכן השיגור. מגדל כזה משמש את הוגה האירופאי ואת הדלתא 2 של ULA. לפני השיגור מורחק המגדל, שלרוב מורכב על מסילות ברזל. לעומתם האריאן 4, האריאן 5, הסטורן V, הסויוז ועוד, מורכבים במבנה הרכבה, ומובלים אל כן השיגור או אנכית על גבי רכב מתנייע הכולל מגדל שיגור מובנה, או אופקית על גבי מסילות ברזל. המשגרים המובלים אנכית על גבי מסילות ברזל מורמות על ידי מנופים המייצבים אותם אנכית על הכן.
  • מגדל ציוד וייצוב עליו מורכבות מערכות שונות וכבלים המחוברים אל המשגר ואל המטען שבחטומו, המספקים תקשורת ובקרה עד לרגע השיגור וכן מייצבים אותו עד שדחף המנועים מתייצב ואין חשש שהמשגר יפול על צידו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]