נמל החלל קייפ קנוורל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קואורדינטות: 28°29′20″N 80°34′40″W / 28.48889°N 80.57778°W / 28.48889; -80.57778

מבט צפונה אל כני השיגור, 13 בנובמבר 1964

נמל החלל קייפ קנוורלאנגלית CCAFS - Cape Canaveral Air Force Station) הוא נמל חלל השייך למפקדת החלל של חיל האוויר האמריקאי. הנמל ממוקם בכף קנוורל שבמדינת פלורידה, ארצות הברית. CCAFS הוא בסיס השיגור העיקרי של ארצות הברית בחוף המזרחי שלה, עם ארבעה כני שיגור פעילים. הנמל נמצא מדרום מזרח למרכז החלל קנדי של נאס"א אשר נמצא באי הסמוך מריט איילנד. שני הבסיסים מחוברים ביניהם על ידי גשרים. בנמל יש גם מסלול נחיתה באורך 3 ק"מ המשמש לנחיתת מטוסי תובלה הנושאים בתוכם בדרך כלל חלקי לוויינים וטילים.

מספר רב ממשימות תוכנית החלל האמריקאית שוגרו מנמל החלל קייפ קנוורל, ביניהם הלוויין הראשון של ארצות הברית, האסטרונאוט הראשון של ארצות הברית ועוד משימות רבות.

כיום משמש נמל החלל את חיל האוויר האמריקאי לשיגור לווייני ריגול, ואת נאס"א לשיגור לווייני מחקר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האזור היה בשימוש על ידי ממשלת ארצות הברית כבר מ-1949 כשהנשיא הארי טרומן ייסד את JLRPG‏ (Joint Long Range Proving Grounds) בכף קנוורל, לניסויי טילים. מיקום זה היה אידאלי מפני ששיגור הטילים מתבצע ונוחת באוקיינוס האטלנטי, ובנוסף האזור קרוב לקו המשווה, כמעט יותר מכל מקום אחר בשטחה היבשתי של ארצות הברית. הקירבה לקו המשווה מאפשרת את האצת הטיל בזכות סיבוב כדור הארץ סביב עצמו.

בשנת 1951 ייסד חיל האוויר האמריקאי את המרכז לניסויי טילים (Air Force Missile Test Center) על־יד תחנת צי האוויר בנהר הבננה (Banana River Naval Air Station).

בעקבות פרויקט ספוטניק, הלוויין הסובייטי הראשון בחלל, שיצא לדרך ב-4 באוקטובר 1957, שיגרה ארצות הברית את הלוויין הראשון שלה, וונגארד TV3 אבל הטיל התפוצץ במהלך השיגור.

ב-29 ביולי 1958, הוקמה סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א, והאזור הפך לאתר השיגור שלה. טילים רבים נוסו ושוגרו מהכף ביניהם: רדסטון, יופיטר, פרשינג, פולאריס, ת'ור, אטלס, טיטן, מיניטמן ודלתא. המשימות המאוישות הראשונות של ארצות הברית מרקורי וג'מיני שוגרו מהכף.

כני השיגור בנמל החלל קנדי הוקמו כדי לשגר את טילי הסטורן 5 שלקחו את חלליות האפולו לירח, ולאחר מכן הוסבו הכנים כדי להתאים לשיגורן של מעבורות החלל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]