לדלג לתוכן

כנדלנו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כנדלנו
לידה המאה ה־7 לפנה״ס עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 627 לפנה״ס עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה בבל עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

כנדלנו היה מלך בבל בין השנים 627-648 לפנה"ס.

תקופת מלוכתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנדלו מונה לתפקיד מלך בבל על ידי המלך האשורי אשורבניפל. המלכתו נעשתה לאחר שאשורבניפל הצליח לדכא את המרד של אחיו שמש-שום-אוכין שהיה מלך בבל במשך 20 שנה, וטען שהוא היורש האמיתי של מלכי האימפריה המסופוטמית. באותה עת בבל הייתה מדינה וסאלית של אשור. שטח שליטתו לא כלל את העיר ניפור שנשלטה ישירות על ידי אשורבניפל.

המקורות ההיסטוריים מתקופה זאת הם מעטים. אין מידע מי היה אביו. שמו מופיע ברשימת מלכי אורוכ.[1] ייתכן והוא היה בן נוסף של אסרחדון, או אציל בבלי שנשאר נאמן לאשור בתקופת המרד של שמש-שום-אוכין. כנדלנו המשיך למלוך על בבל גם לאחר מותו של אשורבניפל, בכל תקופת מלוכתו של יורשו אשור-אתיל-אילני. הוא מלך 21 שנים ומת בשנת 627 לפנה"ס.

סוף תקופת מלכותו על בבל הייתה בימיה האחרונים של שליטת אשור על בבל. בשנת 626 לפנה"ס נכבשה בבל למשך תקופה של 3 חודשים על ידי סין-שום-לישיר, שהיה רב-סריס בתקופתם של אשורבניפל ואשור-אתיל-אילני. הוא כבש את הערים בבל וניפור ומלך שלושה חודשים בבבל עד שהובס על ידי צבאו של סין-שר-אישכון מלך אשור. האנרכיה שהשתררה באשור נוצלה על ידי הממלכות, שהיו מדינות וסאליות של אשור, להשתחרר מעולה של אשור, ולעלייתו של נבופלאסר הכשדי לשלטון בבבל ותחילת תקופת האימפריה הנאו-בבלית בבבל.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Uruk King List באתר ליוויוס


הקודם:
שמש-שום-אוכין
668–648 לפנה"ס
מלך ממלכי בבל בתקופת השושלת העשירית האשורית
627-648 לפנה"ס
הבא:
סין-שום-לישיר
626 לפנה"ס