כרכן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןכרכן
כרכן הקרינים, העבה בנחשי ישראל
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
סדרה: קשקשאים
תת־סדרה: נחשים
משפחה: זעמניים
תת־משפחה: זעמנים
סוג: כרכן
שם מדעי
Elaphe
‏וגלר, 1833
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
Elaphe schrenckii
Elaphe quadrivirgata
כרכן תירס
Elaphe dione
Elaphe bairdi

כרכן (שם מדעי: Elaphe) הוא סוג של נחש ממשפחת הזעמניים מתת-משפחת הזעמנים הנפוצים בעיקר בחלקו הצפוני של כדור הארץ. הכרכנים הם נחשי חנק שגודלם בינוני עד גדול. כל המינים אינם ארסיים, אך נשיכתם כואבת והריר שלהם עלול לגרום לזיהום בקטריאלי.[1]

בשנים האחרונות, לאור ניתוחי DNA שבוצעו, הועברו רבים ממיני הסוג לסוגים Bogertophis, Coelognathus, Gonyosoma, Orthriophis, Pantherophis, Rhinechis, Senticolis, Zamenis ואחרים[2] אך יש שעדיין משתמשים בשמם המדעי הקודם. שמם העברי נותר בשלב זה ללא שינוי, כמו במקרה של כרכן חלק שאינו שייך עוד לסוג Elaphe אלא לסוג Zamenis.

מאפיינים פיזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו רוב הזעמניים, גופם של הכרכנים הוא עדין אך חסון. ראשיהם מרובעים ובטנם שטוחה מאוד.[3] גודלם של הכרכנים נע בין בינוני לגדול,[4] והם יכולים להגיע לאורך של 274 סנטימטרים, כשהגדולים בכרכנים הם: פיטאס קרינטה ופיטאס מוקוסה שמגיעים עד לאורך 4 מטרים. הם בעלי מספר רב של חוליות, צלעות וקשקשים בחלקם התחתון, אך מספר מועט יחסית של שורות קשקשים בחלקם העליון. קשקשיהם העליונים של הכרכנים תלומים מעט. בחתך רוחבי הכרכנים הם בעלי מראה של ככר לחם. בטנם שטוחה והחיבור עם צידי הגוף הוא זוויתי.[5] מאפיין זה בא לידי ביטוי במיוחד ב-Elaphe obsoleta שקשקשיו התחתונים מעוקלים כלפי מעלה. עיקול זה מסייע לכרכנים להיאחז בעצים עת הם מטפסים עליהם.[6]


מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

העולם הישן[עריכת קוד מקור | עריכה]

העולם החדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כרכן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Rat snakes – life-cycle, predation, diet, bites, hibernation, pictures and videos." Ratsnake.org. (2010-09-23).
  2. ^ Bartlett, Patricia; Bartlett, R. D. (2006-05-26). Corn Snakes and Other Rat Snakes. Complete Pet Owner's Manual (2nd ed.). Hauppauge NY: Barron's Educational Series. ISBN 0-7641-3407-8.
  3. ^
  4. ^ Wright, A.H. and A.A. Wright. (1957). Handbook of Snakes of the United States and Canada. Comstock. Ithaca and London.
  5. ^ Conant, Roger. (1975). A Field Guide to Reptiles and Amphibians of Eastern and Central North America. Houghton Mifflin. Boston.
  6. ^ Wernert, S. J. (1982). Reptiles. Reader's Digest North American Wild Life. Pleasantville, New York: Reader's Digest. p. 174.