לבבות דקל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development.svg ערך זה נמצא בתהליך עבודה מתמשך. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, ויקיזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.
לבבות דקל טריים

לבבות דקל הוא השם שניתן לחלק בעצי דקל מסוימים, הנמצא במרכז תחתית הגזע של העץ, ומשמש במטבחה של אמריקה המרכזית, כמרכיב בהכנת סלטים. בארצות המערב, מוכָּרים לבבות הדקל, בצורתם המשומרת. טעמם של לבבות הדקל, מזכיר שילוב של ארטישוק ואספרגוס.

סוגי הדקלים, מהם ניתן להפיק את הלבבות הם: דקל הקוקוס, דקל ג'קארה, דקל אסאי, דקל סבאל, ודקל פופוניה. הלבבות נכרתים מגזע הדקל, או מהחוטרים הצומחים בצד הגזע. כריתת הגזע מביאה למותו של הדקל, בעוד שכריתה מבוקרת של החוטרים, מאפשרת את המשך גידולו של העץ, והפקת לבבות נוספים.

מינים מתורבתים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דקל פופוניה

עם התפתחות השימוש בלבבות הדקל למאכל, ושימורם לשם יצוא, נוצר הצורך למצוא מינים, אשר אחזקתם תהיה נוחה יותר, והטיפול בהם יהיה יותר קל. החוקרים חיפשו מין שניתן יהיה לגדלו בצפיפות, שהוא יוציא חוטרים רבים מגזעו, כדי להאריך את חיי הדקל, ולהרבות את התפוקה, ושעליו יהיו פחות קוצניים ודוקרניים, כדי להקל על מלאכת הקטיף.

המין שהגיב לתירבות בצורה הטובה ביותר, היה דקל הפופוניה (שם מדעי: Bactris gasipaes). בניגוד למין הפראי, המין המתורבת הוא חסר קוצים, ניתן לשתול אותו בצפיפות, מגזעו יוצאים עד 40 חוטרים, וקציר סלקטיבי שלהם, שומר על חיי הדקל.

את דקל הפופוניה מגדלים בעיקר בברזיל, ובקוסטה ריקה, בהן יש ללבבות הדקל, ביקוש מקומי, ואף חלק נכבד מהיבול, משווק לחו"ל.

הפקת לבבות דקל מגזעי פופוניה

קציר לבבות הדקל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעמד בהלכה היהודית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כפי הנראה, יש לזהות את לבבות הדקל עם "קורא" התלמודית: "קורא רב יהודה אמר בורא פרי האדמה, ושמואל אמר שהכל נהיה בדברו, רב יהודה אמר בורא פרי האדמה - פירא הוא, ושמואל אמר שהכל נהיה בדברו - הואיל וסופו להקשות"[1].

ברכתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאחר שלב הדקל, אינו פרי או ירק מובהק, השאלה היא מה תהיה ברכתו, האם ברכת בורא פרי האדמה, או ברכת שהכול נהיה בדברו.
יש הסבורים כי היות שלב דקל, אינו פרי או ירק מובהק, ברכתו תהיה שהכול.
יש פוסקים לברך בורא פרי האדמה כי הוא ירד בדרגה אחת מבורא פרי העץ (על תמרים שהם עיקר הפרי מברכים בורא פרי העץ). בעוד שיש הסבורים כי מאחר שכיום מגדלים את דקלי הפופוניה במיוחד לצורך אכילת הלבבות, הרי שהברכה תהיה בורא פרי העץ.
מכל מקום, כדי לא להיכנס לספקות, מומלץ לא לאכול לבבות דקל באופן עצמאי, אלא בתוך הארוחה, כדי לצאת חובת הברכה בברכת המוציא לחם מן הארץ.

תרומות ומעשרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נטע רבעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שביעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]