לוח לוניסולארי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לוח לוניסולארי הוא לוח שנה המבוסס הן על מופע הירח והן על השנה המבוססת על השמש. המונח "לוניסולארי" משמעותו "ירח-שמש". הלוח העברי הוא דוגמה ללוח לוניסולארי.

בהתייחס לכך שהשנה השמשית היא גם השנה הטרופית, הרי שהלוח הלוניסולארי מורה גם על עונות השנה. אך אז יש לעבר את השנה פעמיים בחמש שנים בממוצע, כדי להשוות בין מופעי הירח לבין השנה הטרופית.

דוגמאות ללוח לוניסולארי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף ללוח השנה העברי הלוניסולארי, ניתן למנות גם את לוח השנה השומרוני, יפני, טיבטי, בודהיסטי, הינדואיסטי, בורמזי, בנגלי, הסיני המסורתי, הוייטנאמי והמונגולי. כמו כן בעבר היו נהוגים לוחות לוניסולארים ביון העתיקה ובבבל.

הצורך בשנה מעוברת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שנה מעוברת

מכיוון שאין התאמה בין מחזור השמש בן 365 הימים, לבין מחזורי הירח שאורכם כ-29.5 ימים בקירוב, תמיד ישנה שארית הדורשת להתאמה בין שני גרמי השמים הקובעים את הלוח. לרוב, שינוי אורך החודש מספק את הפתרון לבעיה, אך התאמות מורכבות יותר קיימות אף הן כחלק מפתרון הבעיה.

פתרון מעניין קיים בקרב הילידים בקולומביה הבריטית ובמקומות אחרים בצפון אמריקה, כשלוח השנה שלהם מכיל רק עשרה חודשים, ושאר ימי השנה אינם מוגדרים בחודשי ירח. כך למעשה, לוח השנה שלהם הוא רק ברובו לוניסלארי, ומיעוטו לונארי בלבד.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא לוח לוניסולארי בוויקישיתוף