לדלג לתוכן

לוטננט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חייל חיל האוויר של ארצות הברית שעבר בהצלחה קורס קצינים - מקבל את דרגת הלוטננט משנה.

בצבאות רבים, לוּטֶנֶנְט (Lieutenant, נהגה בבריטניה ובקנדה: לֶפְטֶנֶנְט) היא דרגה של קצין זוטר. מקור המילה מצרפתית, שם משמעותה היא "מחזיק בעמדה". דרגה זו היא בדרך כלל הדרגה השנייה-מלמטה בסולם דרגות הקצין, מעל הדרגה הזוטרה ביותר, הנקראת במקרים רבים 'לוטננט שני' או 'לוטננט משנה' ומתחת לדרגת הקפטן.

קוד נאט"ו המקביל לדרגת הלוטננט הוא OF-1, כך שבצבאות שונים דרגת לוטננט נהוגה באחת המשבצות OF-1,‏ OF-1a או OF-1b. בצבאות השונים לעיתים מתחלף מקום המונח "לוטננט" כמסמל את הדרגה הנמוכה יותר או זו שמעליה. כך לדוגמה, בכוחות המזוינים של הפדרציה הרוסית דרגת לייטננט מקבילה ללוטננט משנה ברוב הצבאות, כך גם דרגת לויטננט בצבאות דוברי גרמנית. בצבאות מזרח אירופה בהן רוסיה, נהוגה דרגת לוטננט שלישית מתחת ללייטננט (מלדשי לייטננט).

דרגת סגן בצה"ל מקבילה לדרגת לוטננט בצבא האמריקאי ולדרגת לוטננט שני בצי האמריקאי. דרגת סרן בצה"ל מקבילה לדרגת לוטננט בצי האמריקאי.

בעולם דובר הערבית (מלבד מספר מדינות בצפון אפריקה) המונח המקביל ללוטננט הוא מֻלאזים, כאשר מֻלאזים אוול מקביל ללוטננט ראשון / סגן, ומֻלאזים מקביל ללוטננט שני / סגן משנה.

דרגות צבאיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוב הצבאות הסימול של לוטננט או לוטננט ראשון היא שני כוכבים או סימול נהוג באותו צבא. בארצות הברית דרגה זו מסומלת בארון כסוף ובצבאות רבים במזרח אירופה (היכן שישנה חלוקה לשלוש דרגות לוטננט במקום שתיים) הסימול הוא שלושה כוכבים. לוטננט משנה היא לרוב דרגת הקצונה הנמוכה ביותר ולפי זאת מסומלת בעזרת כוכב או סימול יחיד, בארצות הברית היא מסומלת בארון בצבע ארד.

לוטננט/לוטננט ראשון (OF-1a)

לוטננט משנה/לוטננט שני (OF-1b)

דרגות ימיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – לוטננט (צי מלחמתי)

בחילות הים, ישנה חלוקה מעט נרחבת יותר של דרגות לוטננט. בהתאם למבנה הדרגות של הציים השונים, ישנם הדרגות: 'לוטננט מפקד' (דרגת תפקיד פיקודי), 'לוטננט ראשון' (דרגת תפקיד), 'לוטננט' ו-'לוטננט משנה'.

  • לוטננט: דרגת לוטננט מקבילה לרוב לדרגת קפטן של הצבא (OF-2 או OF-3), בכך היא מעל לדרגת לוטננט בצבא. הסימול הנפוץ ללוטננט הוא שני פסי זהב על לולאה בפס העליון, אך ישנם גם וריאציות אחרות כמו בצבא ארצות הברית כאשר מעל שני הפסים מופיע כוכב מוזהב.
  • לוטננט משנה: ברוב המקרים לוטננט משנה היא דרגת הקצונה הנמוכה ביותר. בציי ספרד וברזיל, דרגה זו אינה דרגת קצונה ובפורטוגל היא מסמלת את מי שסיים לימודים ימיים במוסד אזרחי ולא אקדמיה ימית צבאית. לרוב דרגת לוטננט משנה מסומלת בעזרת פס זהב יחיד עם לולאה מעליו.

דרגות אוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוב חילות האוויר בעולם, הדרגות תואמות את דרגות הצבא - כך שהחלוקה לדרגות לוטננט ולוטננט משנה תואמות את הדרגות המקבילות בצבא. בחיל האוויר המלכותי ומספר חילות אוויר ממדינות חבר העמים הבריטי, דרגת 'לוטננט טיסה' מקבילה לקפטן בצבא (בדומה לנהוג בדרגות הצי) והדרגות הזוטרות הן 'קצין טיסה' (המקביל ללוטננט בצבא) ו-'קצין טייס' (המקביל ללוטננט משנה).

לוטננט טיסה (OF-2)

לוטננט/לוטננט ראשון (OF-1a)

לוטננט משנה/לוטננט שני (OF-1b)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]