לולונג (תנין)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לולונג
Lolong
Lolong crocodile.jpg
מין תנין הים (Crocodylus porosus)
זוויג זכר
תאריך לידה 1961?
מקום לידה הפיליפיניםהפיליפינים  הפיליפינים
תאריך פטירה 10 בפברואר 2013
אורך 6.17 מטרים (20.2 רגל)
משקל 1,075 קילוגרם (2,370 ליברות)
ידוע בשל היותו התנין הגדול ביותר בשבי (בשנים 20122013) והתנין הגדול ביותר שנתפס ונמדד אי-פעם
רפליקה של לולונג במוזיאון הלאומי לטבע במנילה.

לולונג (Lolong) היה תנין ים זכר גדול מאוד שהחזיק בשיא גינס של התנין הגדול ביותר שחי בשבי מאז ומעולם. אורכו של לולונג היה 6.17 מטרים (20.2 רגל) (20 רגל ו-3 אינץ') מחוטם עד זנב ומשקלו היה 1,075 קילוגרם (2,370 ליברות). לולונג הוא התנין הגדול ביותר שנמדד בדייקנות. את המדידה ביצע ד"ר אדם בריטון, מומחה לתנינים מאוסטרליה. לולונג מת בשבי ב-10 בפברואר 2013 כתוצאה מהתקף לב.

לכידתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לולונג נלכד בבונאוואן בפרובינציית אוגסאן דל סור שבפיליפינים ב-3 בספטמבר 2011. הוא נלכד באמצעות שיתוף פעולה בין גופי ממשל מקומיים, תושבים מקומיים וציידי תנינים מקצועיים בפלאוואן. המצוד נמשך כ-3 שבועות ואחרי שנתפס נדרשו כ-100 אנשים כדי למשוך אותו ליבשה. הוא גילה תוקפנות בזמן הלכידה ופעמיים הצליח לקרוע את הכבלים שכפתו אותו בטרם נקשר סופית. גילו הוערך אז כ-50 שנה. לולונג נחשד בכך שטרף מספר בני אדם, בהם דייג מקומי שנעדר וילדה בת 12. הוא היה גם החשוד העיקרי בהיעלמותם של מספר תאואי מים באזור. בבדיקת תכולת הקיבה שלו לא נמצאו שיירי תאואים או שיירי בני אדם.

מספר ארגוני זכויות בעלי חיים בהם Animal Kingdom Foundation Inc ו-PETA ביקשו מהממשל המקומי בבונאוואן לשחררו ולהחזירו לנקיק נואווה ארה בו נלכד. ראש העיר, אדווין "קוקס" אלורד והתושבים המקומיים התנגדו לכך בנימוק שהוא מהווה סיכון לחיי התושבים באזור.

לולונג נקרא על שם צייד התנינים הוותיק ארנסטו "לולונג" גולוראן קאנייט (Ernesto "Lolong" Goloran Cañete) שהוביל את המצוד אחריו ומת מהתקף לב מספר ימים לפני שהתנין הענק נלכד.

בשבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיריית בונאוואן החליטה לנצל את לולונג ואת הפרסום שזכה בו בשל גודלו הרב, ולהפכו למרכז של פארק תיירות אקולוגית שהוקם ליד אזור הביצות הסמוך לעיירה. ראש העיר אלורד אמר "אנו נדאג לתנין זה מכיוון שהוא יגדיל את התיירות אלינו ואנחנו יודעים שהוא יכול לסייע לעיירה במונחים של הכנסה ומקומות עבודה לכפרים שלנו". התנין הענק הוחזק במתחם סגור (שלטענת גופי שימור היה ברמת תחזוקה נמוכה) בגן החיות Bunawan Ecopark and Wildlife Reservation Center in Barangay Consuelo שבאזור באראנגיי קונסואלו שממוקמת במרחק כ-8 ק"מ מהעיירה. התצוגה נפתחה לציבור ב-17 בספטמבר 2011 אחרי שקיבלה אישור ממרכז השימור של פלאוואן. אחרי שנפתחה התצוגה העבירה העירייה חוק מקומי ובו שורת תקנות המפקחים ומאסדרים את מחירי הכניסה, החנייה והתחזוקה לפארק ולתצוגה של לולונג בפרט. הכסף שימש לתחזוקת הפארק והאכלתו של לולונג. ב-26 באוקטובר 2011 העריך ראש העיר שהרווח מלולונג עמד על כחצי מיליון פסו. בעקבות הצלחתו הכלכלית של הפארק האקולוגי שבמרכזו תצוגת לולונג, החלו בעירייה לעבוד על תוכנית לפיתוח כלכלי ותיירותי של האזור. מלבד בנייה ופיתוח של בתי מלון, לודג'ים, מתקני נופש ותשתיות נוספות תוכנן ללכוד תניני ענק נוספים ולהביאם לתצוגה בפארק.

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לולונג מת ב-10 בפברואר 2013. הוא נמצא מת במתחם בו שוכן וגופתו התגלתה ב-8 בערב באותו יום. נתיחה שלאחר המוות מצאה שסיבת המוות היה דלקת ריאות והתקף לב שהוחמרו עקב זיהום פטרייתי ועקה.

גופתו יועדה לשימור ופחלוץ, אך בשל מחלוקות בין הגופים המשמרים, גופתו הועברה להקפאה קריוגנית עד שתיפתר המחלוקת ויוחלט מי יקבל את הגופה ויטפל בה. ביוני 2017 הועברה גופתו למוזיאון הלאומי לטבע שבמנילה. המוזיאון הציב העתק של לולונג בתצוגה.