זוויג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תרנגול ותרנגולת. תרנגול הבית הוא מין בעל דו-צורתיות זוויגית.
זוג תנים זהובים, בעלי חד-צורתיות זוייגית
תא זרע מנסה לחדור לביצית

זוויג (זְוִיג; בלועזית: Sex) הוא מונח במדעי החיים המתאר את סיווגו של אורגניזם (למשל בעל חיים או צמח), כנקבי או זכרי. נקבה היא יצור חי, שמייצר תאי ביצית וזכר הוא יצור חי, שבבגרותו מייצר תאי זרע (אלא אם כן, פתולוגיה מפריעה לו בזה).

אצל אורגניזמים רבים, זוויג הייצור נקבע בעזרת כרומוזומי מין. אצל יונקים, למשל, לזכר יש כרומוזום Y אחד ו-X אחד ואילו אצל הנקבות, שני כרומוזומי X. אצל עופות, אצל זבובים ואצל דבורים, קיימים כרומוזומי מין אחרים. יש גם יצורים, שזוויגם לא נקבע בעזרת כרומוזומי מין, כמו התנינים, שאצלם יש קביעת מין תלוית טמפרטורה או אצל עצים מסוימים, שבהם הזוויג משתנה במהלך החיים.

אצל רבים מהיצורים המקיימים רבייה מינית, קיימים בין שני הזוויגים עוד הבדלים מלבד היותו של אחד מהם מיצר תאי זרע והשני תאי ביצית. הבדלים אלו הם לרוב גם הבדלים אנטומיים וגם הבדלים באורח החיים. למשל, לבד מההבדלים האנטומיים באברי הרבייה הזכר חזק מהנקבה, לא נכנס להריון, לא מניק ובהרבה מהיונקים גם אינו מטפל כלל בצאצאים, בניגוד לנקבה.

לא לכול היצורים החיים יש חלוקה לזוויגים. ישנם גם יצורים שהם אנדרוגנים, דהיינו, שכל פרט בוגר ובריא בהם מייצר גם תאי זרע וגם תאי ביצית וישנם יצורים, שמתרבים רק ברבייה אל-זוויגית.

רקע לשוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשמעותו זו, "זוויג" מקביל למילה "מין" הנהוגה בשימוש הכללי של השפה העברית.

ההזדקקות למילה נוספת עלתה כי המילה "מין" בעברית משמשת גם כשמה של דרגת הבסיס במערך המיון של עולם הטבע. בנוסף לכך, נדרש היה להבדיל בין Sex במשמעותו הכפולה באנגלית לבין סקס, במשמעותו כתיאור יחסי מין בשפה העברית.

במדעי החברה נהוג להשתמש במונח מגדר, בחלוקה התרבותית-חברתית בין גבר לאישה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Office-book.svg ספר: מין ומיניות
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא זוויג בוויקישיתוף
P biology.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.