מאמאנט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מאמאנט – ענף ספורט חברתי. ליגת אימהות המשחקות כדורשת, שמקורה בישראל.

מאמאנט היא עמותה ללא מטרות רווח שנוסדה בשנת 2005, על ידי היזמית עפרה אברמוביץ', כשהיא מורכבת משני יסודות עיקריים: יסוד ספורטיבי ויסוד חברתי.

מטרת הליגה: להנחיל את תרבות הספורט בקרב אימהות ודרכן להשפיע על ילדים ומשפחות בארץ ובעולם. ליגת מאמאנט מרחיבה את שורותיה על בסיס קבוע ועד היום הגיעה לפריסה ארצית ובינלאומית ובכך מעניקה הזדמנות לכל אם לעסוק בספורט.

שותפים לדרך:

השותף המרכזי של מאמאנט הוא מרכז הפועל, המסייע לליגת מאמאנט במספר רב של תחומים וביניהם: חשיפת הענף, יצירת קשרים עם גופים בינלאומיים ועוד. במסגרת שיתוף הפעולה שחקניות ליגת מאמאנט משתתפות במפעלים של מרכז הפועל הן בארץ, כמו הספורטיאדה, והן במשחקים בינלאומיים של ארגון CSIT העולמי שהכיר במאמאנט כענף עצמאי.

למאמאנט קיימים מספר מודלים:

 • ·        המודל העירוני הבית ספרי – בו משתפות אמהות מטעם בתי הספר והגנים בעיר או ישוב.
 • ·        המודל האזורי המיועד לישובים – בו משתתפות אמהות המתגוררות בעיר או ישוב בארץ.
 • ·        המודל של JCC המיועד לקהילות יהודיות בעולם.

שחקניות הליגה:

בליגת מאמאנט משחקות אימהות של תלמידי גנים ובתי הספר (יסודיים, חטיבות ותיכונים), כאשר כל בית ספר מרכיב קבוצה (או יותר) המונה 8-12 אימהות, המתאמנות ומשחקות יחד. במהלך העונה מתחרות הקבוצות זו בזו במסגרת הליגה.כל שחקנית מקבלת חולצת משחק וכרטיס שחקנית המקנה לה את הזכות להשתתף במשחקי הליגה המקומית, באירועים הארציים והבינלאומיים של מאמאנט ובספורטיאדה של מרכז הפועל. קבוצות הליגה הן ליגות עירוניות המנוהלות ע"י הרשויות המקומיות. לכל קבוצה יש קפטנית שהיא חלק מפורום הקפטניות היישובי והן שדירת המנהיגות של הליגה. הקפטנית מארגנת את קבוצתה, אחראית על רישום שחקניות הקבוצה, מרכזת את כל הטפסים המנהלתיים ושומרת על קשר עם הנהלת הליגה והקפטניות האחרות.

מפעלי מאמאנט:

 •  Networking עסקי

פלטפורמת ה - Networking  של מאמאנט, רשת לקשרים עסקיים בין האימהות, המהווה קהילה עסקית חזקה המורכבת משחקניות מאמאנט ומאפשרת להן לקדם את עסקיהן בפני כלל שחקניות מאמאנט בישראל ובעולם, לאתר עובדים ולחפש מקומות עבודה.

 • אקדמיית מאמאנט

אקדמיה לימודית הכוללת הכשרת שחקניות וילדיהן לתפקידי רישום, שיפוט ואימון לצד פעילויות העשרה, חינוך חברתי וספורטיבי, העצמה ומנהיגות, ערכיות, סובלנות וקבלת השונה, חיזוק התא המשפחתי ועוד. האקדמיה הינה ייחודית לליגת מאמאנט, ובמסגרת התרומה לקהילה, מאפשרת לליגה לאמץ נערים ונערות בסיכון, ולהעניק להם תעודת מקצוע והשתלבות במקומות עבודה ברוח הספורטיביות.

 • אבאנט - כדורשת אבות

בעקבות ההצלחה של ליגת מאמאנט וכמחווה לבני/בנות הזוג המגיעים לעודד את האימהות במשחקים לאורך כל העונה, הוחלט לערוך טורניר מאמאנט פעם בשנה, בפורים, בהשתתפותם. בטורניר זה בני/בנות הזוג משחקים והאימהות והילדים מעודדים ומתפקדים כרשמים, שופטים ועוד.

 • קידנט - כדורשת לילדים

ילדי אימהות המאמאנט עורכים טורניר ומתחרים בקבוצות לפי בתי הספר ולפי גילאים. בכל חנוכה נאספים ילדי מאמאנט באולם הספורט ועורכים משחקי הפעלה לילדים הצעירים וטורניר כדורשת לילדים הבוגרים. בתום האירוע מחולקים לילדים מדליה ותעודת השתתפות.

תרומה לקהילה

 • אימוץ אסירות בכלא נווה תרצה

שחקניות מאמאנט מאמצות את האסירות בכלא נווה תרצה, ומאפשרות להן פעם בשבוע לחוות את המגרש הספורטיבי באמצעות משחק הכדורשת. במסגרת פעילות זו, מאמנות שחקניות מאמאנט את הנשים בכלא, ומסייעות להן במגע הראשוני עם העולם החיצוני לכלא, טרם שחרורן, כשהמשחק מהווה בסיס ליצירת אמון וקשר מחודש עם ילדיהן, הממתינים להן מחוץ לכותלי הכלא.

 • גם אני מודעת

בכל אוקטובר, מקיימת מאמאנט את אירוע "גם אני מודעת" להעלאת המודעות לסרטן השד, ביוזמת נשות מאמאנט שחלו בסרטן השד, ובשיתוף פעולה עם עיריית ראשון לציון. האירוע המרכזי נערך באצטדיון האתלטיקה בראשון לציון ובמהלכו משתתפות כ – 1,000 נשים מכל רחבי הארץ במשחקי הכדורשת. באירוע לוקחים חלק אח"מים רבים ונציגות מכנסת ישראל.

 • מאמאנט קולטת עלייה

במטרה לתרום לתהליכי קליטת העלייה בארץ ישראל, מאמנט משתפת פעולה עם הסוכנות היהודית, שהחל כיוזמה של שחקניות מאמאנט בכרמיאל. במסגרתו, משתלבות עולות חדשות בקבוצות מאמאנט בכל הארץ וזוכות לתהליכי קליטה בלתי פורמאליים קלים יותר הן עבורן והן עבור משפחותיהן. העולות החדשות מעידות כי ההשתלבות בקבוצת מאמאנט המקומית הוביל כמעט באופן מידי לחיבור רגשי לקהילה המקומית וסייעה גם לילדיהן לחוש רצויים ומקובלים בסביבתם החדשה.

 • שיתוף פעולה עם ג'וינט ישראל – נאמני כדורשת לגיל השלישי

שיתוף פעולה עם ג'וינט ישראל אשל מתייחס לפעילות עם הדור השלישי בארץ. במסגרת שיתוף פעולה זה מוכשרים המשתתפים, בני הגיל השלישי, באקדמיית מאמאנט, להיות נאמני הליגה, ולהשתלב בענף הכדורשת באוכלוסייה המבוגרת, בני ובנות +60 , כחלק מתכנית ספורט עממי. כמו כן, מועברות הרצאות בנושאי בריאות, תזונה במטרה להעביר את הידע הלאה לקבוצות נוספות בגילאים אלה.

 • מעונות לנשים מוכות

שחקניות מאמאנט מאמצות מעונות לנשים מוכות במספר מוקדים ברחבי הארץ. במסגרת פעילות זו, מאמנות שחקניות מאמאנט את הנשים במעונות בכדורשת, ומסייעות להן להשיב לעצמן את הביטחון העצמי, כשהמשחק מהווה בסיס נוסף ליצירת אמון וקשר יציב עם ילדיהן, המתגוררים עמן במקלט.

 • נוער בסיכון

באמצעות משחק הכדורשת וערכי הליגה, בוחרת מאמאנט לסייע לנערות ולנערים בסיכון משכבות חלשות באוכלוסייה: לחוות הצלחה, להשתלב במסגרות נורמטיביות, לחזור לקהילתם מועצמים, ולחזק את קשריהם עם המשפחה באמצעות האקדמיה של מאמאנט, ההכשרה המקצועית מעניקה להן יכולות ואפשרויות להתפרנס בתחום.

 • שיתוף פעולה עם כוכב הצפון - עמותה לקידום אנשים עם מוגבלות שכלית

שיתוף פעולה עם הוסטל "בית בחורש" בכפר הוורדים, במסגרתו דיירי ההוסטל העצמאים יחסית, מתאמנים אחת לשבועיים עם קבוצת מאמאנט כפר הוורדים . קבוצת ההוסטל, הנקראת "כוכבים" בשל השתייכותם לעמותת "כוכב הצפון "לוקחת חלק באירועי הליגה ובמשחקים ייחודים של מאמאנט, באמצעות תרומות, דאגה לדיירים המתאמנים לציוד כנעלי התעמלות וביגוד ספורטיבי. ובנוסף, שחקניות מאמאנט ומשפחותיהן מגיעים אחת לחודש להוסטל לקידוש ולקבלת שבת משותפת.