כדורשת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כדורשת-קבוצת לביאות קריית אתא בטורניר גביע ראש העיר קריית מוצקין
משחק בין קשת לרעים

כדורשת הוא משחק כדור קבוצתי בעל מאפיינים הדומים לכדורעף.

תיאור המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשחק הכדורשת מאפיינים הדומים למשחק הכדורעף כאשר ההבדל העיקרי הוא שבמקום להדוף את הכדור במכות עילית ותחתית, תופסים את הכדור בידיים לפרק זמן של עד שנייה אחת. המטרה במשחק היא לגרום לכדור לפגוע במגרש הקבוצה היריבה, תוך העברתו מעבר לרשת. רוב הליגות בישראל משחקות לפי החוקה הרשמית של איגוד הכדורשת הישראלי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאו של משחק הכדורשת מיוחס למשחק Newcomb ball שהומצא בשנת 1895 על ידי קלרה גרגורי בר (Clara Gregory Baer) חלוצה בתחום החינוך הגופני באוניברסיטת ניוקומב בלואיזיאנה, ארצות הברית. צורה פשוטה של המשחק קיימת בבתי ספר בישראל ומכונה "כדור מעבר לרשת" או "כדור-רשת", שם משחקים את המשחק בכיתות הנמוכות וכהכנה לכדורעף. שמו באנגלית הוא Catchball ולא Netball שעל אף השם הדומה, במשחק נטבול מתבססים על הכדורסל ולא הכדורעף (יש סל לקלוע אליו ולא רשת שמפרידה בין הקבוצות).

שדה המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמדות במגרש

המשחק מתבצע על מגרש בגודל של מגרש כדורעף (9 מטרים רוחב ו-18 מטרים אורך) עם רשת באמצע בגובה 2.24(גובה הרשת לנערות הוא 2 מטר). בישראל גובה הרשת 2.24מטר. מגרש כל קבוצה מחולק בקו לחלק קדמי ואחורי. בכל קבוצה 6 שחקניות המסודרות 3 בקו קדמי ו-3 בקו אחורי. העמדות על המגרש ממוספרות מ-1 עד 6. עמדה מספר 1 נמצאת בצד הימני של הקו האחורי ועמדות הבאות אחריה מסודרות נגד כיוון השעון.

מהלך משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהלך משחק מתחיל בזריקת פתיחה (סרב) - זריקה של הכדור אל עבר המגרש של הקבוצה היריבה. זריקת הפתיחה נעשית על ידי שחקנית הנמצאת בעמדה מספר 1 ועליה לעמוד מחוץ לקו המגרש.

בקבוצה התופסת מותרות לכל היותר 3 נגיעות בכדור: תפיסה ועוד שתי מסירות ואחריהן חייבים להעביר את הכדור מעבר לרשת למגרש הקבוצה היריבה. אז הקבוצה היריבה יכולה גם היא לבצע עד 3 נגיעות: תפיסה ושתי מסירות ולהעביר את הכדור מעבר לרשת. כך ממשיכים עד אשר הכדור נופל על הרצפה, ובכך מזכה בנקודה את הקבוצה אצלה לא נפל הכדור.

חסימה – בכל מצב, פרט לזריקת הפתיחה, אפשר לבצע חסימה. חסימה היא בלימת הנחתה או כל כדור של שחקנית יריבה בשתי ידיים מעל הרשת. חסימה איננה נחשבת כנגיעה לצורך מניין 3 הנגיעות המותרות, וגם לחוסמת מותר לאחר החסימה לתפוס את הכדור.

חילוף\סבב - אם הקבוצה שזרקה את מכת הפתיחה זוכה בנקודה באותו מהלך, הכדור נשאר אצלה ומתחילים מהלך חדש בזריקת פתיחה. אם הקבוצה שלא זרקה את מכת הפתיחה זוכה בנקודה באותו מהלך, הכדור עובר אליה ומתבצע חילוף (סבב) בין השחקניות: כל שחקנית עוברת לעמדה הבאה עם סיבוב השעון.

למשל: שחקנית בעמדה מספר 1 עובדת לעמדה 6, שחקנית בעמדה 6 עוברת לעמדה 5, וכן הלאה. כאשר השחקניות עומדות בעמדות החדשות זורקים מכת פתיחה ומתחיל מהלך משחק מחדש.

כל מהלך משחק מזכה בנקודה. המטרה לצבור נקודות עד ניצחון במערכה.

אורך מערכה הוא 25 נקודות ויש לנצח בהפרש של שתי נקודות. משחקים שתי מערכות ובמקרה של שויון במערכות תתקיים מערכה שלישית מכריעה בה משחקים עד 15 נקודות.

מספר הנקודות לזכייה במערכה, וכן מספר המערכות הדרושות לניצחון יכול להשתנות בין הליגות ובין טורנירים.

אפשרויות נוספות לקבלת נקודות הקבוצה היריבה מקבלת נקודה במקרים הבאים:

 • כאשר הכדור נופל בחלקת קבוצתך
 • כאשר הכדור מוצא בידי הקבוצה החוצה לגבולות המגרש ("חוץ"). אם התבצעה חסימה שהסיטה את הכדור ל"חוץ", הנקודה תקבע לרעת הקבוצה החוסמת.
 • כאשר יש נגיעה ברשת תוך כדי מהלך משחק.
 • כאשר נעשו יותר מ-3 נגיעות בכדור (חסימה אינה נספרת כנגיעה)
 • במקרה של "השהייה": אחיזה בכדור למשך זמן של יותר משנייה אחת
 • כאשר נעשית הדיפה של הכדור בכוונה (אם כדור נזרק על שחקנית בטעות ייחשב הדבר בספירת נגיעות אך לא כהדיפה)
 • כאשר יש שתי נגיעות רצופות של אותה שחקנית בכדור (לא כולל חסימה).
 • כאשר יש עבירת מיקום (הסבב\חילוף לא נעשה לפי הסדר)

חוקים נוספים נהוגים לפי תקנונים של הליגות השונות.

ייחוד המשחק בקרב נשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק הכדורשת הפך לפופולרי ביותר בקרב נשים בזכות מאפייניו הידידותיים המאפשרים לכל אישה בכל גיל ובכל כושר גופני באופן פשוט יחסית ללמוד את המשחק ולהצליח בו. בשביל לשחק נדרשות מיומנויות בסיסיות של תפיסה וזריקה. אופי המשחק קבוצתי והחלק החברתי והקבוצתי הוא מרכיב חשוב ובלתי נפרד מההנאה מספורט זה.

ארגונים בולטים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ליגת מאמאנט - בליגת מאמאנט בכדורשת משתתפות אימהות של תלמידי בתי הספר והגנים כאשר כל בית ספר מרכיב קבוצה. במאמאנט הפעילות הקהילתית היא אבן יסוד יחד עם הפעילות הספורטיבית. נכון לשנת 2015 משחקות בישראל כ-10,000 שחקניות במעל ל-80 ליגות ברחבי הארץ, חוצה מגזרים. כמו כן, ישנן ליגות מאמאנט בעולם: בארצות הברית, בקנדה ובאירופה. מאמאנט מכשירה באמצעות "אקדמיית מאמאנט" מאמנות, שופטות ורכזות מקצועיות שעובדות בליגות השונות בכל הארץ.
 • איגוד הכדורשת הישראלי - ארגון הגג לכדורשת מקצועי בישראל. איגוד הכדורשת קיבל את הכרתו ממנהל הספורט כאיגוד ספורט רשמי בשנת 2016. איגוד הכדורשת מנהל ומפעיל עצמית ליגות בכל רחבי ישראל מליגות אזוריות, שבעה מחוזות בליגה ארצית, שתי ליגות לאומיות, ליגת על, ליגת למקומות עבודה וליגת ילדות ונערות.
 • בגזרה הבינלאומית – ליגת מאמאנט הקימה ליגות ב 18 מדינות ברחבי העולם הכוללות את : מאמאנט איטליה, מאמאנט אוסטריה, מאמאנט לוס אנג'לס, מאמאנט ניו ג'רזי, מאמאנט ניו יורק, מאמאנט סינגפור, מאמאנט קנדה, מאמאנט שווייץ, מאמאנט גרמניה ועוד. בכל המדינות האמהות יכולות לשחק בכל גיל ונשים שאינן אמהות מגיל 30 . ליגת מאמאנט מקדמת ערכים של ספורט, אולימפיזם, ערכים חברתיים ובונה קהילות תומכות סביב המגרש הספורטיבי.
 • ליגה עניפה למקומות עבודה, בחסות הפועל מתקיימת בכל רחבי הארץ ואירוע השיא שלה הוא הספורטיאדה באילת שמתקיימת פעם בשנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]