לדלג לתוכן

כדורשת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כדורשת-קבוצת לביאות קריית אתא בטורניר גביע ראש העיר קריית מוצקין
משחק בין קשת לרעים

כַּדוּרֶשֶת הוא משחק כדור קבוצתי, בישראל הוא משוחק בעיקר על ידי נשים.

תיאור המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק הכדורשת תופסים את הכדור בידיים לפרק זמן של עד שנייה אחת. המטרה במשחק היא לגרום לכדור לפגוע במגרש הקבוצה היריבה, תוך העברתו מעבר לרשת. רוב הליגות בישראל משחקות לפי החוקה הרשמית של איגוד הכדורשת הישראלי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאו של משחק הכדורשת מיוחס למשחק Newcomb ball שהומצא בשנת 1895 על ידי קלרה גרגורי בר (Clara Gregory Baer) חלוצה בתחום החינוך הגופני באוניברסיטת ניוקומב בלואיזיאנה, ארצות הברית. צורה פשוטה של המשחק קיימת בבתי ספר בישראל ומכונה "כדור מעבר לרשת" או "כדור-רשת", שם משחקים את המשחק בכיתות הנמוכות וכהכנה לכדורעף. שמו באנגלית הוא Catchball, על שום עיקרון תפיסת הכדור (נטבול הוא משחק שונה, המתבסס על כדורסל, ולכן, גם בו המטרה היא לקלוע לסל).

שדה המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמדות במגרש

המשחק מתבצע על מגרש בגודל של מגרש כדורעף (באורך 18 מטר וברוחב 9 מטרים). המגרש מחולק לשתי מחציות, עם רשת במרכזו, בגובה 2.24 מטר (גובה הרשת לנערות הוא 2 מטר). כל מחצית מגרש מחולקת בקו לחלק קדמי ולחלק אחורי. בכל קבוצה 6 שחקנים, המסודרים בשתי שלשות, בהתאם לעמדות שונות, הממוספרות מ-1 עד 6 (ר' איור). עמדה מספר 1 נמצאת בצד הימני של הקו האחורי והעמדות הבאות אחריה מסודרות נגד כיוון השעון.

מהלך משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהלך משחק מתחיל בזריקת פתיחה (סרב) - זריקה של הכדור אל עבר המגרש של הקבוצה היריבה. זריקת הפתיחה נעשית על ידי שחקנית הנמצאת בעמדה מספר 1 ועליה לעמוד מחוץ לקו המגרש.

בקבוצה התופסת מותרות לכל היותר 3 נגיעות בכדור: תפיסה ועוד שתי מסירות ואחריהן חייבים להעביר את הכדור מעבר לרשת למגרש הקבוצה היריבה. אז הקבוצה היריבה יכולה גם היא לבצע עד 3 נגיעות: תפיסה ושתי מסירות ולהעביר את הכדור מעבר לרשת. כך ממשיכים עד אשר הכדור נופל על הרצפה, ובכך מזכה בנקודה את הקבוצה אצלה לא נפל הכדור.

חסימה – בכל מצב, פרט לזריקת הפתיחה, אפשר לבצע חסימה. חסימה היא בלימת הנחתה או כל כדור של שחקנית יריבה בשתי ידיים מעל הרשת. חסימה איננה נחשבת כנגיעה לצורך מניין 3 הנגיעות המותרות, וגם לחוסמת מותר לאחר החסימה לתפוס את הכדור.

חילוף\סבב - אם הקבוצה שזרקה את מכת הפתיחה זוכה בנקודה באותו מהלך, הכדור נשאר אצלה ומתחילים מהלך חדש בזריקת פתיחה. אם הקבוצה שלא זרקה את מכת הפתיחה זוכה בנקודה באותו מהלך, הכדור עובר אליה ומתבצע חילוף (סבב) בין השחקניות: כל שחקנית עוברת לעמדה הבאה עם סיבוב השעון.

למשל: שחקנית בעמדה מספר 1 עובדת לעמדה 6, שחקנית בעמדה 6 עוברת לעמדה 5, וכן הלאה. כאשר השחקניות עומדות בעמדות החדשות זורקים מכת פתיחה ומתחיל מהלך משחק מחדש.

כל מהלך משחק מזכה בנקודה. המטרה לצבור נקודות עד ניצחון במערכה.

אורך מערכה הוא 25 נקודות ויש לנצח בהפרש של שתי נקודות. משחקים שתי מערכות ובמקרה של שוויון במערכות תתקיים מערכה שלישית מכריעה בה משחקים עד 15 נקודות.

מספר הנקודות לזכייה במערכה, וכן מספר המערכות הדרושות לניצחון יכול להשתנות בין הליגות ובין טורנירים.

אפשרויות נוספות לקבלת נקודות הקבוצה היריבה מקבלת נקודה במקרים הבאים:

 • כאשר הכדור נופל בחלקת קבוצתך
 • כאשר הכדור מוצא בידי הקבוצה החוצה לגבולות המגרש ("חוץ"). אם התבצעה חסימה שהסיטה את הכדור ל"חוץ", הנקודה תקבע לרעת הקבוצה החוסמת.
 • כאשר יש נגיעה ברשת תוך כדי מהלך משחק.
 • כאשר נעשו יותר מ-3 נגיעות בכדור (חסימה אינה נספרת כנגיעה)
 • במקרה של "השהייה": אחיזה בכדור למשך זמן של יותר משנייה אחת
 • כאשר נעשית הדיפה של הכדור בכוונה (אם כדור נזרק על שחקנית בטעות ייחשב הדבר בספירת נגיעות אך לא כהדיפה)
 • כאשר יש שתי נגיעות רצופות של אותה שחקנית בכדור (לא כולל חסימה).
 • כאשר יש עבירת מיקום (הסבב\חילוף לא נעשה לפי הסדר)

חוקים נוספים נהוגים לפי תקנונים של הליגות השונות.

ארגונים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינלאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ICF-INTERNATIONAL CATCHBALL FEDERATION (הפדרציה הבינלאומית לענף הכדורשת) הוקמה בשווייץ והיא מאגדת נכון לנובמבר 2022 ,50 נציגיות מרחבי העולם שמקימות איגודי כדורשת מקומיים בהן איגוד הכדורשת הקנייתי, הפקיסטני,המרוקאי,ארצות הברית, קנדה, מקסיקו,ארגנטינה,ברזיל, בנין, מלאווי, מאווי,רפובליקת מרכז אפריקה, רומניה, שווייץ, יוון,טורקיה,ניו זילנד ועוד רבות. הפדרציה מאגדת את כל הגופים הבינלאומיים העוסקים בענף ומארגנת תחרויות בינלאומיות בענף הכדורשת CATCHBALL. החברות בפדרציה פתוחה לכל גוף העוסק בענף הכדורשת ומטרתה העיקרית היא ביסוס ההכרה בענף כענף עצמאי לילדות ונשים.
 • ליגת מאמאנט בינלאומי INTERNATIONAL MAMANET MOTHERS LEAGUE - הקימה ליגות ב-18 מדינות וערים ברחבי העולם הכוללות את איטליה, אוסטריה, לוס אנג'לס, בוסטון, ניו ג'רזי, ניו יורק, סינגפור, טורונטו, שווייץ, גרמניה ועוד. בכל המדינות יכולות האמהות לשחק בכל גיל ונשים שאינן אמהות מגיל 30. ליגת מאמאנט מקדמת ערכים של ספורט, אולימפיזם, ערכים חברתיים ובונה קהילות תומכות סביב המגרש הספורטיבי. מאמאנט גם מכשירה מקצועית באמצעות "אקדמיית מאמאנט" מאמנות, שופטות ורכזות מקצועיות שעובדות בליגות השונות בכל הארץ. למאמנט פרויקטים ייחודיים כמו פרויקט לבנות גיל הזהב, הקנת קבוצות לנערות ולנערים בסיכון ומשכבות חלשות באוכלוסייה, כולל במעונות סגורים, ופרויקט שיקום אסירות בנווה תרצה. כחלק מהחזון הספורטיבי-חברתי-קהילתי של מאמאנט, מתבצעים גם פרויקטי-מחקר בשיתוף עם האקדמיה.
 • ליגת הכדורשת בארה"ב - USA CATCHBALL ASSOCIATION (USACA) - הארגון הוא מלכ"ר אשר הוקדם בשנת 2016 בסיוע ה-ICF העולמי. לארגון 5 חברי הנהלה מתנדבים, אשר מנהלים את הפעילות ברחבי ארה"ב וקנדה. כיום קיימות ליגות רבות ברחבי בארה"ב, בניהן סיאטל, אטלנטה, אוסטין, לוס-אנג'לס, לאס-וגאס, וושינגטון, סיליקון ואלי, פורטלנד ועוד. המוטו של הארגון הוא "Play Sports, Have Fun, Make Friends".

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • איגוד הכדורשת הישראלי - ארגון הגג לכדורשת מקצועי בישראל. איגוד הכדורשת קיבל את הכרתו ממנהל הספורט כאיגוד ספורט רשמי בשנת 2016. איגוד הכדורשת מנהל ומפעיל עצמית ליגות בכל רחבי ישראל מליגות אזוריות, שבעה מחוזות בליגה ארצית, שתי ליגות לאומיות, ליגת על, ליגת למקומות עבודה וליגת ילדות ונערות.
 • ליגה ענפה למקומות עבודה, בחסות הפועל מתקיימת בכל רחבי הארץ ואירוע השיא שלה הוא הספורטיאדה באילת שמתקיימת פעם בשנה.
 • ליגת מאמאנט - ארגון מאמאנט מטרתו לתמוך באמהות ובנשים צעירות לשחק כדורשת תוך יצירת השפעה חברתית חיובית בקהילתן. במאמאנט הפעילות הקהילתית היא אבן יסוד יחד עם הפעילות הספורטיבית. ליגת מאמאנט בכדורשת היא ייחודית ומארגנת אימהות בישראל על פי שייכות בתי-ספר של ילדיהן. נכון לשנת 2018, משחקות בישראל כ-16,000 שחקניות במעל ל-80 ליגות ברחבי הארץ.
 • ליגות כדורשת אפק - חזון הליגה- כל אחת יכולה! הערכים המובילים את ליגות אפק הם: מקצועיות, העצמת נשים, הקניית ערכי ספורט, תרומה לקהילה, יחס אישי, עשייה מתוך אהבה, עלות נמוכה והאמונה שכל אחת יכולה !!! פיתוח הקונספט של ליגה איזורית ב- 2011. היררכיה של 5 רמות ליגה: ליגת אפקעל, ליגת ליגה ארצית, ליגת אפק דרג א, ליגת אפק דרג ב וליגת אפק דרג ג (לקבוצות מתחילות). בעונה 2023 משחקות בליגות כדורשת אפק מעל למאה קבוצות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא כדורשת בוויקישיתוף