לדלג לתוכן

מאנקו קאפאק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מאנקו קאפאק
Manqu Qhapaq
מאנקו קאפאק, אב קדמון חצי אגדי של האינקה. פרט הציור "גנאלוגיה של האינקה", המאה ה-18, בית ספר קוסקו, שנשמר במוזיאון פדרו דה אוסמה
מאנקו קאפאק, אב קדמון חצי אגדי של האינקה. פרט הציור "גנאלוגיה של האינקה", המאה ה-18, בית ספר קוסקו, שנשמר במוזיאון פדרו דה אוסמה
לידה המאה ה-12
מחוז פארורו, פרו
פטירה בין 1107 ל-1130
קוסקו, פרו
שם לידה אייאר קאפאק
מדינה ממלכת קוסקו
מקום קבורה קוסקו
בת זוג מאמה אוקיו
שושלת הורין (שושלת האינקה הראשונה)
תואר בן השמש, סאפה אינקה
אב אינטי, ויראקוצ'ה
אם מאמה קייה, מאמה קוצ'ה
צאצאים סינצ'י רוקה
מספר צאצאים 1
יורש העצר סינצ'י רוקה
סאפה אינקה ה־1
1200–1230
(כ־30 שנה)
מאנקו קאפאק - ציור של גואמן פומה

מאנקו קאפאקקצ'ואה: Manqu Qhapaq, "בסיס נהדר") הוא, על פי המיתולוגיה של האינקה, מייסדה האגדי של השושלת הראשונה של ממלכת קוסקו שממנה התפתחה קיסרות האינקה. כל הידיעות על אודותיו מקורן באגדות עם הקיימות בכמה גרסאות ועברו מפה לאוזן.

אגדות מאנקו קאפאק

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – המיתוסים המייסדים של אימפריית האינקה

על פי אגדה אחת הובא מאנקו קאפאק ממעמקי אגם טיטיקקה בידי אל השמש אינטי או שנולד לאל השמש. אגדה אחרת סיפרה כי היה בנו של טיקי ויראקוצ'ה. עם זאת, לא הותר לפשוטי העם לומר את שמו של ויראקוצ'ה, דבר המסביר את הצורך באגדות.

על פי מיתוס אחד נולדו מאנקו קאפאק ואחיו פאצ'אקמק לאל השמש אינטי, הידוע גם בשם "אָפּוּ פּוּנְצָ'אוּ". מאנקו קאפאק עצמו נערץ כאל השמש והאש. על פי אגדה זו, מאנקו קאפאק, אחיו ואחיותיו נשלחו לארץ בידי אל השמש והופיעו מתוך מערת פאקאריטמבו, כשהם נושאים מטה זהב הקרוי "טאפאק-יאוּרי". הם הונחו להקים את מקדש השמש לכבודו של אל השמש אביהם, במקום בו ישקע המטה באדמה. כדי להגיע לקוסקו הם פסעו דרך מערות תת-קרקעיות. במהלך המסע הפך אחד מאחיו (וייתכן שמדובר באחת מאחיותיו) לאבן ("הוּאקה" כינוי לחפץ קדוש בדת האינקה).

בגרסה אחרת של אגדה זו במקום לצאת ממערה בקוסקו הופיעו האחים והאחיות מתוך מימי אגם טיטיקקה.

באגדת טיקי ויראקוצ'ה, היה מאנקו קאפאק בנו של טיקי ויראקוצ'ה מ"פאקרי-טאמפו" הידועה כיום כ"פאקאריטמבו" (25 ק"מ דרומית לקוסקו). הוא ואחיו "אָיָיאר אינקה", "אייאר קאצ'י" ו"אייאר אוּצ'וּ" ואחיותיו "מאמה אוֹקיוֹ", "מאמה הוּאקוֹ", "מאמה ראאוּה" ו"מאמה קוּרה" (שהתחתנה מאוחר יותר עם סינצ'י רוקה) חיו בקרבת קוסקו ואיחדו את עמם ואת עשרת ה"איילו" (קהילה המורכבת מכמה משפחות) שפגשם במסעם על מנת לנצח את השבטים של עמק קוסקו. גם באגדה זו מופיע מטה הזהב, שמקובל להניח כי ניתן למאנקו קאפאק בידי אביו. לאגדה כמה תיאורים, אך בהתאם לכמה מהגרסאות קנא מאנקו הצעיר באחיו הבוגרים, בגד בהם והרגם, וכך הפך לשליט יחיד על קוסקו. כדי לקיים את טוהר מוצאו האלוהי נשא מאנקו קאפאק את אחותו הבכורה מאמה אוקלו לאישה. בכך החל מנהג שנמשך עד שהאימפריה הגיעה לקיצה, ולפיו, אף על פי שלקיסר האינקה היו נשים רבות, האישה הרשמית הייתה על פי רוב אחת מאחיות הקיסר.

חייו של מאנקו קאפאק

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאנקו קאפאק שלט בממלכת קוסקו בתוארו כסאפה אינקה כ-40 שנה. במהלך תקופה זו חוקק חוקים ונחשב כמי שביטל את פולחן קורבנות האדם. החוקים כללו איסור נישואים לאחות, אך חוקים אלה לא חלו על האצולה של האינקה והוא נישא לאחותו מאמא אוקלו שילדה לו בן - סינצ'י רוקה, שהיה קיסר אינקה אחריו. משערים כי מאנקו קאפאק מלך עד 1230, אם כי יש כאלה הקובעים שמת בשנת 1107.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מאנקו קאפאק בוויקישיתוף