מברג קולי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המברג הקולי של הדוקטור האחד-עשר, בפונקציה פתוחה וכבויה

מברג קוליאנגלית: Sonic Screwdriver) הוא מכשיר בסדרת המדע הבדיוני "דוקטור הו". בסדרה, מי שמשתמש במברג לרוב הוא הדוקטור, אך לעתים הוא נותן למלוויו להשתמש במברג.

המברג משמש למטרות רבות, כגון פתיחת מנעולים, סריקת חומרים והשתלטות על מערכות חשמליות.

בדומה לטארדיס, המברג הקולי הפך לאחד האייקונים של התוכנית. בסדרות הבת (ספין אוף) של "דוקטור הו" כגון "טורצ'ווד" ו"הרפתקאות שרה ג'יין" מוזכר המברג הקולי פעמים רבות ואף הומצאו לו חיקויים כגון "הליפסטיק הקולי" או "העט הקולי".

המברג הקולי הוזכר לראשונה בשנת 1968, זמנו של הדוקטור השני, בסיפור "זעם מן המעמקים". הוא הוזכר מספר פעמים בתקופתו של הדוקטור השלישי, והפעם הראשונה שהדוקטור הרביעי נראה משתמש בו הייתה ב-1977. בשנת 1982, בתחילת תקופת הדוקטור החמישי, הוא הוצא סופית מהסדרה בסיפור "הביקור". הוא הוזכר בסרט הטלוויזיה בשנת 1996, ובשנת 2005, בסדרה המחודשת של "דוקטור הו", חזר המברג סופית לתודעה.

לאורך כל הסדרה, היו גרסאות רבות למברג הקולי. הוא הושמד מספר רב של פעמים, והוחלף במברג חדש ומודרני יותר. מספר פעמים המברג התחדש יחד עם הדוקטור. כך למשל, לאחר שהדוקטור העשירי התחדש לצורתו החדשה, האחת-עשרה, המברג שלו נהרס על ידי חייזר בשם אסיר אפס לאחר שהדוקטור התחדש, והוחלף במברג אחר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מברג קולי בוויקישיתוף