מברג קולי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
המברג הקולי של הדוקטור האחד-עשר, בפונקציה פתוחה וכבויה

מברג קוליאנגלית: Sonic Screwdriver) הוא מכשיר בסדרת המדע הבדיוני "דוקטור הו". בסדרה, מי שמשתמש במברג לרוב הוא הדוקטור, אך לעתים הוא נותן למלוויו להשתמש במברג.

המברג משמש למטרות רבות, כגון פתיחת מנעולים, סריקת חומרים והשתלטות על מערכות חשמליות.

בדומה לטארדיס, המברג הקולי הפך לאחד האייקונים של התוכנית. בסדרות הבת (ספין אוף) של "דוקטור הו" כגון "טורצ'ווד" ו"הרפתקאות שרה ג'יין" מוזכר המברג הקולי פעמים רבות ואף הומצאו לו חיקויים כגון "הליפסטיק הקולי" או "העט הקולי".

המברג הקולי הוזכר לראשונה בשנת 1968, זמנו של הדוקטור השני, בסיפור "זעם מן המעמקים". הוא הוזכר מספר פעמים בתקופתו של הדוקטור השלישי, והפעם הראשונה שהדוקטור הרביעי נראה משתמש בו הייתה ב-1977. בשנת 1982, בתחילת תקופת הדוקטור החמישי, הוא הוצא סופית מהסדרה בסיפור "הביקור". הוא הוזכר בסרט הטלוויזיה בשנת 1996, ובשנת 2005, בסדרה המחודשת של "דוקטור הו", חזר המברג סופית לתודעה.

לאורך כל הסדרה, היו גרסאות רבות למברג הקולי. הוא הושמד מספר רב של פעמים, והוחלף במברג חדש ומודרני יותר. מספר פעמים המברג התחדש יחד עם הדוקטור. כך למשל, לאחר שהדוקטור העשירי התחדש לצורתו החדשה, האחת-עשרה, המברג שלו נהרס על ידי חייזר בשם אסיר אפס לאחר שהדוקטור התחדש, והוחלף במברג אחר.

המכשיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

המברג הקולי הוא כלי רב תכליתי שניתן לבצע עמו כמעט כל פעולה של בניה, תכנות, פריצה וכו'. במהלך הסדרה חוזרות מספר מגבולות שקיימות על המכשיר:

  • לא משפיע על עץ - לאורך עונות הסדרה החדשה המכשיר אינו משפיע כלל על עץ למעט מצב בו מופעל חישוב לרמה תת-אטומית הלוקח בחשבון את התהודה המדויקת על המבנה סביב אותו אובייקט (לפי תיאור בספיישל 50 שנה)
  • Deadlock (קיפאון בתרגום חופשי) - מצב בו יש נעילה מערכתית של אותו אובייקט ולמעשה חוסם כל תדר או השפעה של גוף זר. המגבלה הזאת מוזכרת בהקשרים רבים כמו נעילת ביטחון של מערכות, קיפאון קוונטי של המלאכים הבוכים, מיגון שמוקם סביב הארכיון השחור במגדל של לונדון וכו'.

אין ודאות לאפשרות שימוש או הסבה של המברג הקולי לנשק אם כי ישנם פרקים בו נראה כי יש במברג היכולות האלה מאידך, דמות הדוקטור חוזרת מדגישה מספר רב של פעמים כי מדובר בכלי מדעי בלבד והוא אינו מוכן לשאת עליו נשק (כגון: מזימת הסנטורים - עונה 4), אך בספיישל 50 שנה לדוקטור, שלושת הדוקטורים השתמשו במברגים שלהם בשביל להעיף דאלק לאחור.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]