מודל (אמנות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נער עם סל פירות, יצירתו של אמן הבארוק האיטלקי קאראווג'ו, שבה המודל הוא ידידו הטוב, הצייר הסיציליאני מאריו מיניטי שהיה באותה עת בן 16
כיתת אומנות מציירת מודל עירום

מודל הוא אדם המציג את גופו מול אמן כצייר, צלם, פסל או אמן מיצגים, או מול כיתה הלומדת מקצועות אמנותיים אלה, על מנת שיפיקו יצירת אמנות המבוססת על דמות המודל, בלא שיתבססו על הדמיון בלבד. המודל מתבקש שלא לזוז או לדבר בזמן השיעור, והוא מצוי בתנוחה קבועה. פוזה קצרה יכולה להימשך מספר דקות, ואילו פוזה ארוכה יכולה להימשך אף שעות רבות. לעיתים משמש המודל רק בחלק מתהליך היצירה, שעשוי להיות ממושך למדי, וביתר הזמן מסתפק האמן בתצלומי דיוקן של המודל.

בדרך כלל לא מדובר במשרה מלאה, אלא בעיסוק צדדי. אותם מודלים בתשלום אינם זוכים בדרך כלל בהכרה כל שהיא, ולרוב נותרים אנונימיים. במקרים אחרים, המודל מהוה השראה לאמן שהיצירה תלויה בנוכחותו, ואז לרוב יש גם התיחסות לזהותו. לעיתים המודל הוא בעצם אדם המבקש לקבל יצירת אמנות המציגה את דמותו, ואז הוא משלם לאמן תמורת עבודתו. במקרים כאלה לא מדובר במודל אלא במזמין "שיושב" לפני האמן.
השימוש במודל הוכר כבר בתקופת הרנסנס כדרך היעילה ביותר ללימוד ייצוג גוף האדם. לאורך התקופות השתנתה ההתייחסות לגוף האדם ועמה היחס לשימוש בו באמנות.

מודל עירום[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודל עירום הוא מודל המציג את גופו כשהוא עירום, לשם יצירתם של תמונת עירום או פסל עירום.

דוגמנות עירום לאמנות שונה מפורנוגרפיה כיוון שמטרתה אינה יצירת גירוי לפריקת דחפים מיניים, אלא שימוש בגוף ליצירת אמנות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מודל בוויקישיתוף
P culture.png ערך זה הוא קצרמר בנושא אמנות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.