מוזיאון הנשים הווייטנאמיות

מוזיאון הנשים הווייטנאמיות
מידע כללי
סוג מוזיאון עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום האנוי עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה וייטנאם עריכת הנתון בוויקינתונים
הקמה ובנייה
תקופת הבנייה ?–1987
תאריך פתיחה רשמי 1987 עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 21°01′24″N 105°51′06″E / 21.023463°N 105.851619°E / 21.023463; 105.851619
www.baotangphunu.org.vn
(למפת האנוי רגילה)
 
מוזיאון הנשים הווייטנאמיות
מוזיאון הנשים הווייטנאמיות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מוזיאון הנשים הווייטנאמיות

מוזיאון הנשים הווייטנאמיות הוא מוזיאון בהאנוי, המוקדש לנשים הווייטנאמיות.

המוזיאון נפתח לקהל הרחב בשנת 1995 ושופץ בין השנים 2006 ו-2010. יש בו למעלה מ־1000 חומרים, תמונות וחפצים המוצגים בתערוכת הקבע, המעידים על תפקידן של הנשים הווייטנאמיות בעבר ובהווה, ועל פועלן באמנויות ובקרב המשפחה. המוזיאון גם מארגן תערוכות בנושאים שונים כדי להראות את השינויים, ואת ההתפתחות, של החברה הווייטנאמית כיום.

המטרה המוצהרת של המוזיאון היא "לשפר את הידע וההבנה הציבורית בהיסטוריה ובמורשת התרבותית של נשים וייטנאמיות ... ובכך לתרום לקידום שוויון מגדרי"[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוזיאון הוקם בשנת 1987, ונוהל על ידי איגוד הנשים בווייטנאם. העבודה על המבנה הנוכחי החלה בשנת 1991 בבניין קיים, לפי תוכניותיו של האדריכל טראן שואן דים, ונפתחה לקהל הרחב בשנת 1995.[2] מוצגים בו חפצים מאוסף גדול (המונה כ־28,000 פריטים) שנאספו על ידי המוזיאון ואיגוד הנשים בווייטנאם מאז שנות השבעים.[3] חפצים אלה קשורים לתפקידן של הנשים בחיי המשפחה ובהיסטוריה.

בשנים 20062010 המוזיאון היה סגור לרגל שיפוצים, הודות למימון של ממשלת וייטנאם, איחוד הנשים הווייטנאמי, וקרן פורד. מוזיאון הנשים הווייטנאמיות נפתח שוב לקהל הרחב בשנת 2010, במבנה עכשוי עם מתקנים מודרניים, ותערוכה קבועה חדשה המאורגנת סביב שלושה נושאים מרכזיים: "נשים במשפחה", "נשים בהיסטוריה" ו"אופנת נשים". במקביל, המוזיאון שינה את ההדגש ממוזיאון תרבותי היסטורי למוזיאון מגדרי, המספק מידע על מסורות תרבותיות ועוסק בנושאים חברתיים ועכשוויים[4].

שימוש בשטח המוזיאון לקפיטריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מ-2009 ואילך, 80m2 קרקעות של המוזיאון בחלק הקדמי של מוזיאון, רחוב Ly Thuong Kiet, כבר מושכר וקפיטריה. החוזה הוא מיום 15/7/2009 ונחתם על ידי נגואן תיי טואט, Nguyen Thi Tuyet מנהלת המוזיאון באותה תקופה, ודאו בו-הואונג, Dao Boi Huong נציג חברת ואן-וייט. עם זאת, לאחר כמעט שנתיים של יישום הסכם מיזם משותף זה, פרסמה נשיאות הוועד המרכזי של איגוד הנשים בווייטנאם החלטה לאפשר למוזיאון הנשים בווייטנאם להציע שירותים התואמים את תחום המומחיות שלו.

בשיחה עם כתבים, נגואן תיי ואן, Nguyen Thi Bich Van מנהלת המוזיאון הנוכחית, אמרה "כל פעילותנו מבוססת על חוק מורשת התרבות 18/2010 / TT BVHTTDL של משרד התרבות, הספורט והתיירות שקובע את הארגון, התפקידים והחובות של המוזיאון. ההכנסות מהמוזיאון יוחזרו לתקציב המדינה בהתאם לתקנות."[5]

המוזיאון והאוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגף אופנת הנשים

הבניין הראשי של המוזיאון מחולק ל-4 אגפים: תערוכה קבועה, תערוכות מיוחדות, אזור המיועד לפעילות חינוכית לילדים, וחנות המוזיאון. תערוכות זמניות מוצגות גם באזור סמוך לבניין הראשי.

האוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במוזיאון הנשים הווייטנאמיות יש אוסף של כ-28,000 חפצים הקשורים לנשים וייטנאמיות. הם מסווגים לאוספים מיוחדים, לפי נושאים, כמו טקסטיל, מתכות, עץ, נייר, כלי חרס, עור, קרן, אדמה וזכוכית. החפצים, המגיעים מכל רחבי ווייטנאם, נאספו על ידי המוזיאון ועל ידי איגוד הנשים בווייטנאם מאז שנות השבעים. כל אחד מפריטים אלו היה שייך לנשים שזהותן ידועה. הם מספרים את סיפורן או משקפים תקופה בהיסטוריה של וייטנאם, שנחוותה באופן אישי על ידי אותן נשים. קשר אישי זה מעניק למוזיאון תהודה רגשית משמעותית.[3]

אגף נשים בהיסטוריה

תערוכות קבועות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התערוכה הקבועה, ששופצה בין השנים 2006 ל-2010, ממוקמת בקומה השנייה, השלישית והרביעית של המוזיאון, ויש בה כ-1000 מיצגים.

נשים במשפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנושא ראשון מציג את "מעגל החיים" של הנשים ווייטנאמיות: כאישה, רעיה ואם, בקבוצות האתניות השונות המרכיבות את האומה הווייטנאמית.

החלק הראשון של התערוכה מתמקד בתפקידן ובמיקומן של נשים במשפחתן, במהלך טקסי החתונה בחברות פטריאלינאליות ובמטריארכליות. חפצים, כמו קופסת מתנה לאירוסין, או תלבושות כלה, ממחישים טקסים אלה.

החלק השני מוקדש לנושא הלידה: הטקסים הקשורים לתשוקה ללדת ילדים, ההתנהלות בהיריון, בלידה, וטיפול באמהות הטריות ובתינוקות.

החלק השלישי עוסק בתפקידן ומשימותיהן של נשים בחיי היומיום: נשים בתפקידן בתוך המשפחה, ומחוצה לה בעסקים קטנים ובמשימות המוטלות על נשים באזורים שונים ובקבוצות אתניות שונות בווייטנאם.

נשים בהיסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התערוכות בחלק זה בוחנות את תפקידן והשתתפותן של נשים וייטנאמיות במהלך ההתקוממויות והמלחמות השונות במהלך ההיסטוריה, ושמים את הדגש גם על היבטים שונים בחיי היומיום של הנשים במהלך אותן מלחמות. חפצים אישיים כמו טבעת, כובע קש או תצלום מייצגים אירועים וגיבורות משמעותיות בהיסטוריה הווייטנאמית. בנוסף, סרטים קצרים מראים כיצד נשים כיום מבטאות את עצמיותן עם כוח, ביטחון, אנרגיה, מיומנות ורוחניות המבוססים על ערכים מסורתיים.

אופנת נשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק זה של המוזיאון, בקומה הרביעית, מדגים את האופנה והתלבושות השונות והמגוונות בטכניקות מסורתיות של רבות מחמישים וארבע הקבוצות האתניות בווייטנאם. לדוגמה, רקמה הנפוצה אצל שבטי המונג והתאי, (בצפון המדינה) טכניקות בטיק של המונג, ותכשיטים ואביזרים (לעישון ולעיסה) המעידים על אסתטיקה וטעם אישי. כמו כן, בחלק זה של המוזיאון ישנן שמלות שעוצבו על ידי מעצבי אופנה ווייטנאמיים בני זמננו.

תערוכות מיוחדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוזיאון הנשים הווייטנאמיות מארגן תערוכות בגישה עכשית על אנתרופולוגיה חברתית. הוא גם יוזם פרויקטים המתמקדים בקבוצות שונות באוכלוסייה, במיוחד נשים וילדים מאוכלוסיות מוחלשות. תערוכות אלו משקפות את ההתפתחות והשינויים בחברה כיום.

דוגמאות לכמה מהתערוכות המתחלפות

  • סיפורי שווקים (נפתחה ב-8 במרץ 2014), ואורגנה בשיתוף עם ארגון HealthBridge and וחברת הייעוץ Fresh Studio.
  • נשים וחדשנות (נפתחה ב־1 באוקטובר 2013), תערוכה זו הייתה אחת היוזמות של "יום חדשנות נשים 2013", ואורגנה בשיתוף עם איחוד הנשים בווייטנאם, הבנק העולמי ונשות האו"ם בווייטנאם כדי לעודד ולקדם רעיונות חדשניים. להעצמה כלכלית של נשים וייטנאמיות.
  • פרח וחיים (2 בספטמבר 2013), אורגנה על ידי ארגון "נשים וחיים" בשיתוף עם חברת הפרחים דלט הספארם Dalat Hasfarm.

תערוכות מקוונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המוזיאון מארגן תערוכות מקוונות אודות אירועים היסטוריים כדי להנגיש את חומרי המוזיאון לכולם. התערוכה "מוכרי הרחוב" למשל, מספרת את סיפורי חיי היומיום של מוכרי הרחוב בהאנוי.

תערוכות ניידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תערוכות ניידות מתקיימות לעיתים קרובות במחוזות שונים במדינה. קהל היעד של התערוכות מורכב מאיגודי נשים מקומיים, אוניברסיטאות, ובתי ספר.

חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

חדר פעילות לילדים

מתוך רצון לקרב את המוזיאון לקהל, המוזיאון מציע מגוון פעילויות חינוכיות ותוכניות לציבור הרחב, ופתח את חדר הפעילות לילדים בשנת 2010 המיועד לילדי בתי הספר בגילאי 7 עד 15. חדר הזה מעניק לילדים הזדמנות לבטא את היצירתיות שלהם, לחקור, להביע את עצמם, להציג, ולשפר את כישורי הקריאה וכתיבה באמצעות פעילויות כמו הכנת כובעים חרוטים העשויים מעלי דקל או לבישת תלבושות מסורתיות של קבוצות האתניות השונות בווייטנאם.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2012 דורג המוזיאון על ידי אתר TripAdvisor כ"אחת האטרקציות הטובות ביותר בהאנוי".

בשנת 2013 המשיך TripAdvisor לכלול את המוזיאון ברשימת 25 המוזיאונים המובילים באסיה.

בשנת 2014, מוזיאון הנשים הווייטנאמיות דורג על ידי TripAdvisor במקום שלישי מתוך "94 האטרקציות הטובות ביותר בהאנוי".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "HISTORY & MISSION". Vietnamese Women’s Museum. אורכב מ-המקור ב-2019-09-04. נבדק ב-11 בספטמבר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ Wendy Madrigal. "The Hanoi Women's Museum". Things Asia. אורכב מ-המקור ב-8 באפריל 2015. נבדק ב-24 בנובמבר 2016. {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ 1 2 Christine Hemmet. "Le musée des femmes du Vietnam : une rénovation totale" (PDF). 4ème Congrès du Réseau Asie & Pacifique. אורכב מ-המקור (PDF) ב-13 באפריל 2014. נבדק ב-24 בנובמבר 2016. {{cite web}}: (עזרה)(בצרפתית)
  4. ^ לנצח בכל מחיר?, באתר פוליטיקלי קוראת, ‏2019-11-13
  5. ^ Ai đã “băm nát” đất Bảo tàng Phụ nữ thành quán cà phê? (vietnamese)