מומנטום דמוגרפי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המושג מומנטום דמוגרפי או מומנטום ביולוגי מתאר תופעה דמוגרפית שבה למרות שיעור פריון נמוך יחסית ישנה עלייה חדה בכמות של אוכלוסייה מסוימת.

תהליך התיעוש ומודרניזציה שעובר העולם מאז המהפכה התעשייתית כולל גם השפעות חברתיות ודמוגרפיות. בכל אוכלוסייה שעוברת תהליך מודרניזציה ניתן להבחין בתהליך הדמוגרפי הבא: בשלב הראשון יורד שיעור התמותה ותוחלת החיים עולה. בשלב השני, שיעור הפריון יורד, ורק בשלב השלישי נצפית ירידה בשיעור הריבוי הטבעי. המעבר בין כל אחד מהשלבים עלול להימשך עשרות ואף מאות שנים.

בתקופת המעבר בין השלבים, התפלגות הגילים הנוצרת באוכלוסייה היא כזאת, שבה הילדים והנוער מהווים אחוז ניכר ממנה. כאשר יגיעו הילדים לגיל הפריון תגדל האוכלוסייה במהירות. למעשה, הריבוי הטבעי של האוכלוסייה נשאר ברמתו הגבוהה למשך שנים ארוכות, גם אם באוכלוסייה פועלים תהליכים דמוגרפיים הפוכים כמו ירידה במספר הילדים הממוצע לאישה. במילים אחרות, האוכלוסייה צוברת מומנטום שמאפשר לה להמשיך ולגדול בקצב גבוה, משום שלמרות שאישה יולדת פחות ילדים יש יותר ויותר נשים שנכנסות למעגל הפריון כך ששיעור הילודה הכולל נשמר.

ככל שהאוכלוסייה צעירה יותר כך המומנטום יימשך שנים רבות יותר.

בסופו של דבר, כאשר המומנטום מסתיים, האוכלוסייה עתידה להתייצב, ואף, כפי שקורה במדינות אירופאיות מסוימות, לעמוד על מאזן שלילי, בו יותר אנשים נפטרים מאלו שנולדים.

המומנטום הדמוגרפי בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל מושג המומנטום הדמוגרפי מתקשר בעיקר לערביי ישראל. ערביי ישראל נכנסים בשנים האחרונות לשלב השלב השני שבו שיעור הפריון יורד, אך מבנה הגילים שלהם מתאים לאוכלוסייה צעירה: 40% מהאוכלוסייה הערבית בישראל נמצאת מתחת לגיל 18 (2009). מכאן שגם בעוד מספר שנים צפוי שיעור הילודה הכולל של ערביי ישראל להישמר ויכול אף לגדול גם אם לא מתחשבים כלל בשיעור הפריון של אישה ערבייה בישראל.

המומנטום הדמוגרפי באירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברבות ממדינות אירופה מתרחש תהליך דמוגרפי של מומנטום דמוגרפי שלילי, כלומר מבנה הגילים באוכלוסייה מתאים לאוכלוסייה זקנה ולכן גם אם שיעור הפריון של אישה יגדל האוכלוסייה תמשיך לקטון כי אין מספיק נשים בגיל הפריון. במקרים כגון אלו, בשל המחסור באזרחים בגיל היצרנות, נוטות מדינות רבות לעודד הגירה חיצונית לשם איוש התפקידים הדורשים צעירים למילואם.