מועצת הנאמנות של האומות המאוחדות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מועצת הנאמנות של האומות המאוחדות
United Nations Trusteeship Council
מדינה בין־לאומי עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון ניו יורק עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות 1945–הווה (כ־79 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
האתר הרשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מועצת הנאמנות של האומות המאוחדות היא אחת מששת הארגונים של ארגון האומות המאוחדות. בראשיתה הוקמה המועצה כיורשת של חבר הלאומים ומשטר המנדטים שלו.

המועצה הוקמה כדי לטפל בשטחים שנותרו לאחר מלחמת העולם השנייה במצב כאוטי. אזורים אלו, שנקרעו ממדינות אויב, שהפכו לשטחי מנדט של האו"ם, או שביקשו את חסות האו"ם ביוזמתן, היו מצויים בפיקוח המועצה.

לאחר שפלאו, שטח הנאמנות האחרון, הפכה למדינה עצמאית ב-1 באוקטובר 1994, הוחלט על הפסקת עבודת המועצה מה-1 בנובמבר של אותה שנה.

היסטורית טיפלה המועצה ב-11 שטחי חסות: 7 באפריקה ו-4 באוקיאניה. 10 מתוכם היו שטחי מנדט של חבר הלאומים, ורק שטח חסות אחד - סומלילנד האיטלקית (וזאת למרות המטרה היומרנית לטפל ב"שטחים" שנותרו לאחר מלחמת העולם).

עתיד המועצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועצה מהווה אחד הארגונים הבסיסיים ביותר של ארגון האומות המאוחדות. ככזו, קיפאונה מזה כמעט שלושים שנים, יוצר תמהון ומעלה ספקות לגבי הצורך בהמשך קיומה. למועצה נשיא (צרפתי) וסגן נשיא (בריטי) המשתתפים מעת לעת בדיונים שונים של האו"ם כנשיאי ארגונים בסיסיים.

בשנים האחרונות הועלו הצעות להקנות תפקיד חדש למועצה ולהשיב אליה את המעש - להטיל עליה את האחריות לטריטוריות שמטבען אין עליהן ריבונות או שהריבונות עליהן מוטלת בספק, דוגמת הים, הירח, ביר טוויל, החלל ויבשת אנטארקטיקה.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא האומות המאוחדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.