מורשילי השני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מורשיליש השני)
מורשילי השני
לידה המאה ה־14 לפנה״ס עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה המאה ה־13 לפנה״ס עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג Gassulawiya
Danuhepa עריכת הנתון בוויקינתונים
מלך האימפריה החתית
1321 לפנה"ס – 1295 לפנה"ס
(כ־26 שנים)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מוּרְשִילִי או מוּרְשִילִיש[1] השני היה מגדולי מלכי החתים, ומלך בין השנים 1321–1295 לפנה"ס. הוא היה בנו הצעיר של שופילוליומה הראשון ואחיו של ארנוונדה השני. חלק ניכר מהחוקרים מאמינים שטרם הכתרתו למלך שמו היה גַל-מִשֵדִי, שם שפירושו "מפקד שומרי הראש", דבר המעיד ככל הנראה על עיסוקו בתקופת שלטון אחיו. השם הופיע בכתובת חרטומים לווית עשויה הירוגליפים אכדיים ושומריים. עם עלייתו לשלטון לאחר מות אחיו שינה מורשילי השני את שמו.

שנות שלטונו הראשונות לוו במרידות חוזרות ונשנות של שבט הכַשְכַה מרמת אנטוליה וממלכת אַרְזַוַה במערב אנטוליה. מרידות אלה פרצו ככל הנראה עקב מותו הפתאומי של ארנוונדה השני ועלייתו של מורשילי לשלטון, אשר נתפס כחסר ניסיון. הבוז והלעג אותם הפגינו השבטים תועדו היטב על ידי מורשילי השני:

"הנך עדיין נער ושום תחושות חרדה אינך מחדיר בקרבנו. ארצך הרוסה, ערך הפכו לעיי חורבות. חיל הרגלים שלך ומרכבות הקרב שלך מעטים. כנגד חיל הרגלים שלך אציב חיל רגלים רב יותר, כנגד מרכבות הקרב שלך אפרוס מרכבות קרב רבות יותר. לאביך היו הרבה לוחמים ומרכבות קרב, אך הינך עודנו נער, הכיצד תשתווה לכוחו?"

בעוד שמורשילי השני היה חסר ניסיון כאשר הוכתר למלך הוא לא היה צעיר בשנים, לו היה צעיר, היה ככל הנראה ממנה לו יועץ או אפוטרופוס. לתדהמת השבטים המורדים התגלה מורשילי השני כמנהיג צבאי ופוליטיקאי דגול, אשר לא נפל בהרבה מאביו. מן התיעוד ההיסטורי אשר נשתמר מימי מלכותו ניתן להבין שבשנתיים הראשונות היה עסוק בדיכוי המרד של שבט הכשכש. מיד עם תום המערכה פנה לעבר ממלכת אַרְזַוַוה.

אחד הדברים המעניינים את ההיסטוריונים ואת האסטרונומים בימינו הוא ליקוי חמה אשר לפי המסמכים ההיסטוריים התרחש בשנה העשירית למלכותו של מורשילי השני, בדיוק כאשר עמד לפתוח במסע מלחמה נוסף כנגד שבט הכשכש. ליקוי חמה זה נחשב על ידי חוקרי המזרח התיכון הקדום כאחת התופעות החשובות ביותר, מפני שהוא עוזר בתיארוכה של אותה התקופה, ולפי מחקרים שנעשו בימינו ניתן להצביע על שני תאריכים אפשריים לליקוי זה. אך בסוגיה זאת נחלקים דעות החוקרים. בעוד שחלקם מאמינים שהליקוי התרחש ב-13 באפריל 1308 לפנה"ס טוענים אחרים לתאריך 24 ביוני 1312 לפנה"ס. מכאן נובע השוני בין תיארוך שנות המלוכה של מלכי החתים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Michael Roaf, Cultural Atlas Of Mesopotamia and the ancient near east, 1991

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מורשילי השני בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ שמות חתיים של מקומות, אלים ואנשים יכולים להיות מתועתקים עם סיומת ־ש, המציינת את יחסת הנושא (nominative case), או בצורה הבסיסית ללא היחסה; בספרות המקצועית רווחת יותר השיטה השניה. ראו איתמר זינגר, החתים ותרבותם, מוסד ביאליק, 2009, עמ' ט.
הקודם:
ארנוונדה השני
מלכי החתים הבא:
מוותלי השני