לדלג לתוכן

מזלג (שחמט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
8
7
6
5 פרש שחור צריח שחור
4 מלכה לבנה
3
2
1
א ב ג ד ה ו ז ח

מלכה הלבנה מבצעת מזלג על הפרש והצריח השחורים.

בשחמט, מזלג (או לגיזה) היא טקטיקה שבה כלי מסוים מאיים על מספר כלים בו זמנית. כיוון שהצד השני אינו יכול לסגת עם כל הכלים באותו תור, הצד שביצע את המזלג זוכה באחד מהם. בדרך כלל יבחר הצד המותקף לנוע עם הכלי הטוב יותר. במקרה שאחד מהכלים המותקפים הוא המלך, חייב המותקף לנוע איתו ולהפסיד את הכלי השני.

כל כלי יכול לבצע מזלג. הכלי הטוב ביותר לביצוע מזלג הוא הפרש, כיוון שהוא מסוגל לקפוץ מעל כלים אחרים, וכמו כן הוא נע בצורה אחרת משאר הכלים והוא יכול לאיים על מלכה לגמרי בלי שהמלכה תאיים עליו. גם מלכה היא כלי טוב במיוחד לביצוע איומי מזלג, שכן היא יכולה לאיים על רוב הכלים מרחוק בלי שיאיימו עליה, וגם כי אפשר להזיז אותה לשמונה כיוונים.

הגנות ממזלג[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהמזלג אפשר להתגונן במספר דרכים:

  • להכות את הכלי שמבצע את המזלג (למשל, בדיאגרמה מימין, הרץ השחור יכול להכות את המלכה)
  • לנוע עם אחד הכלים, כך שיגן על השני (בדיאגרמה משמאל, הפרש נע ומגן על הצריח (זאת רק אם יש הגנה על הפרש במקומו החדש), או לחלופין הצריח נע ומגן על הפרש באותה שורה)
  • להכניס כלי אחר בין אחד הכלים המותקפים לכלי התוקף תוך כדי איום שקול או חזק יותר על היריב. כמו כן ניתן לזוז עם אחד המותקפים ולתקוף כנ"ל.
  • לרתק את הכלי המאיים.
  • לאיים באמצעות אחד מהכלים המאוימים בשח, היות שאי אפשר מייד לאחר מכן להכות את הכלי השני כשהמלך מאוים, אפשר להציל אחר כך את הכלי השני.
8
7
6
5 פרש שחור צריח שחור
4 מלכה לבנה
3
2
1 רץ שחור
א ב ג ד ה ו ז ח
8
7 פרש שחור
6
5 צריח שחור
4 מלכה לבנה
3
2
1
א ב ג ד ה ו ז ח