מחוזות איטליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

עם אישור החוקה של איטליה בשנת 1948, קבע הפרלמנט את קיומם הזמני של מחוזות בעלי מעמד עצמאי ואוטונומי אשר תפקידם, לפי החוקה: להכיר, להגן ולקדם את עצמאות המחוז, לבזר בצורה המיטבית את שירותי המדינה במחוז ולאמץ את החוקים והתקנות המבססים את ביזור הסמכויות והאוטונומיה בתוכם, כלומר, לשמור על הקשר של המחוז עם שלטונות המדינה.

חמשת המחוזות המוכרזים: פריולי-ונציה ג'וליה, סרדיניה, סיציליה, טרנטינו-אלטו אדיג'ה (דרום טירול) וואל ד'אוסטה, הוכרו כבעלי אוטונומיה מיוחדת, המבוססת על רקע תרבותי שונה או על הימצאות מיעוטים חשובים במחוז. מחוזות אלו מתאפיינים לרוב בסממנים שאינם נפוצים, המעידים על הרגישות שננקטה בעת הגדרתם. כך למשל, למחוז טרנטינו (דרום טירול) ישנן שתי בירות, האחת למיעוט דובר האיטלקית והשנייה למיעוט הגרמני ולדוברי שפת הלדינית.

בכל מחוז ישנה מועצה נבחרת שבמסגרתה פועלת ה"Giunta Regionale" - הוועדה המבצעת - אשר בראשה עומד מושל המחוז (הנקרא presidente, שמשמעו "נשיא"). הוועדה המבצעת מחויבת בהחלטות המועצה הנבחרת, וחובה עליה להתפטר אם היא נכשלת ביחסי האמון שלה מול המועצה.

15 המחוזות האחרים של איטליה הוקמו רשמית בשנת 1970, ומטרתם העיקרית הייתה לבזר את מערכת הממשל האיטלקית. על אף הכוונה המקורית, במרוצת השנים הועבר כוח פוליטי רב יותר מהממשלה המרכזית להנהגות המחוזות השונים. מרבית המחוזות הצפוניים באיטליה דורשים לעצמם סמכויות וכוח פוליטי נוספים, ואף מעלים מדי פעם את רעיון האוטונומיה העצמאית למחוזות הצפון, וזאת בשל היותם נבדלים בראייתם ממחוזות דרום איטליה בתרבותם, וכן בשל היותם "המפרנס העיקרי" של קופת המדינה, "מפרנס" אשר נושא על גבו את עול מחוזות הדרום העניים. תפיסה זו של היבדלות, הביאה להקמת מפלגות אשר חרתו את הנושא על דגלן, דוגמת מפלגת הליגה הצפונית (Lega Nord). המחוזות הרגילים של איטליה מנוהלים על ידי מושל אשר תפקידו לתאם בין הממשל המרכזי במדינה לשלטונות המחוז.

לחצו כדי להקטין חזרה
אברוצוואל ד'אוסטהפוליהבזיליקטהבזיליקטהקלבריהקמפניהקמפניהאמיליה-רומאניהפריולי-ונציה ג'וליהלאציוליגוריהליגוריהלומברדיהמארקהפיימונטהמוליזהסרדיניהסיציליהטרנטינו - אלטו אדיג'הטוסקנהאומבריהאומבריהונטוRegions of Italy.png

לדף הקובץ
תמונה אינטראקטיבית (לחצו להסבר)‏

למידע על מחוז, לחצו עליו

רשימת מחוזות איטליה
# מחוז באיטלקית עיר בירה
1. אברוצו Abruzzo ל'אקווילה
2. ואל ד'אוסטה Valle d'Aosta אאוסטה
3. פוליה Puglia בארי
4. בזיליקטה Basilicata פוטנצה
5. קלבריה Calabria קטנזארו
6. קמפניה Campania נאפולי
7. אמיליה-רומאניה Emilia-Romagna בולוניה
8. פריולי-ונציה ג'וליה Friuli-Venezia Giulia טריאסטה
9. לאציו Lazio רומא
10. ליגוריה Liguria ג'נובה
11. לומברדיה Lombardia מילאנו
12. מארקה Marche אנקונה
13. מוליזה Molise קמפובאסו
14. פיימונטה Piemonte טורינו
15. סרדיניה Sardegna קליארי
16. סיציליה Sicilia פלרמו
17. טרנטינו - אלטו אדיג'ה Trentino-Alto Adige טרנטו
18. טוסקנה Toscana פירנצה
19. אומבריה Umbria פרוג'ה
20. ונטו Veneto ונציה

המחוזות מחולקים לנפות, למעט ואל ד'אוסטה, שאינו מחולק לפרובינציות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מחוזות איטליה בוויקישיתוף