לדלג לתוכן

המכון הלאומי האיטלקי לסטטיסטיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המכון הלאומי האיטלקי לסטטיסטיקה
Istituto nazionale di statistica
שפה רשמית איטלקית
מדינה איטליה עריכת הנתון בוויקינתונים
משרד ראשי רומא, איטליה
מטה הארגון Via Cesare Balbo 16
עובדים 2330
תקופת הפעילות 1926–הווה (כ־98 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים והוקרה פרס איג נובל (2014) עריכת הנתון בוויקינתונים
https://www.istat.it/en
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

המכון הלאומי האיטלקי לסטטיסטיקהאיטלקית: Istituto nazionale di statistica בראשי תיבות: ISTAT) הוא הגוף הממונה על סטטיסטיקה ואיסוף נתונים באיטליה, פעילות המכון כוללת את מפקד האוכלוסין של איטליה, מפקדים כלכליים ומספר סקרים וניתוחים חברתיים, כלכליים וסביבתיים. Istat הוא המפיק הגדול ביותר של מידע סטטיסטי באיטליה, והוא חבר פעיל במערכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי Eurostat (אנ').

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכון הוקם ב-1926 בשם המכון המרכזי לסטטיסטיקה (Istituto Centrale di Statistica), כדי לאסוף ולארגן נתונים חיוניים על האומה האיטלקית, בזמן השלטון הפאשיסטי פעלו חלק מהמערכות לאיסוף נתונים בצורה מאורגנת והחל מיפוי וסידור המידע ברמת המדינה בין היתר בעזרת המערכת הסטטיסטית הלאומית (איט') אשר פעלה בתוך משרדי הממשלה, ב-1989 בעקבות רפורמות שונה שם המשרד והפך למכון הלאומי האיטלקי לסטטיסטיקה, וניתנו לו סמכויות נוספות הכוללות בין היתר אחריות סטטוטורית על תיאום וסטנדרטיזציה של נתונים סטטיסטיים רשמיים, שנאספו או שפורסמו בחסות גוף המשנה של המכון שנקרה המערכת הסטטיסטית הלאומית אשר ריכז נתונים סטטיסטיים בתוך גופי הממשל כגון משרדי ממשלה ורשויות מקומיות. החל משנת 2000 מפרסם המכון את הנתונים שנאספו באופן חופשי לכלל הציבור, בשנת 2005 הצטרף המכון לאמנת הסטטיסטית של האיחוד האירופי, הקובעת כי הארגון יפעל בחוסר משוא פנים, אמינות, רלוונטיות, יעילות, סודיות ושקיפות, כדי להבטיח את איכות העבודה של המכון ושמירה על הסטנדרט הנהוג במדינות האיחוד בנושא הסטטיסטיקה. כיום הגוף מנהל את כלל הפעילות הסטטיסטית במדינה.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

למכון כ-18 משרדים הפרוסים ברחבי המדינה אשר אחראים על פעילות ברמת המחוז ומשרד ראשי ברומא האחראי על ניהול המכון, ריכוז נתונים ותיאום עם גופים ממשלתיים ובין לאומיים.

איסוף ועיבוד מידע[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכון מבצע איסוף מידע בהיבטים כלכליים, חברתיים, טריטוריאליים וסביבתיים שונים, באמצעות מפקדים כלליים וסקרים אחרים כגון סקרים טלפונים ושאלונים, או נתונים סטטיסטיים שהגיעו ממפקדים כמו מדגמים בקרב אוכלוסייה ספציפית ועיבוד נתונים שנאספו במסגרת נתונים ממקורות מנהליים כגון משרדי ממשלה וגופים רשמיים.

הנתונים נאספים בדרך כלל באמצעות שאלונים הניתנים באמצעות טכניקות סקירה שונות: ראיונות (בצורה ישירה או ראיון טלפוני) באמצעות טפסים עלי ידי מילוי השאלון שנשלח בדואר על ידי הגוף הסטטיסטי או שנמסר על ידי עובד במקרה של חברה ממשלתית. הסקר יכול להיות מוחלט כלומר באמצעות סקירה של עיר שלמה או יחידת אוכלוסייה כמו כן הוא יכול להתבצע בצורה חלקית רק על חלק מהיחידות המנהלתיות במקרה זה זהו סקר מדגמי.

המפקדים כגון מפקד אוכלוסייה הם סקר ישיר והם חוזרים על בסיס קבוע הם מזהים ישירות כל יחידה מוניציפלית, מחלקים את כל השטח לנקודות סקירה שונות (חלקים במפקד). המפקדים מספקים מסגרת נתונים מקיפה עם פרטים טריטוריאליים נאים, בעלי חשיבות מכרעת להבנת המבנה היצרני והמציאות החברתית של המדינה לפי חלוקה מנהלית כגון מחוזות וערים. המידע המתקבל מספק את הבסיס לחקירה נוספת של המידע, ניתוח והבנת הממצאים כדי לשפר את הבחירה של דגימות, כמו גם לדעת בפירוט את השטח ולהבין את הדינמיקה בכל אזור דגימה.

תדירות המפקדים מוגדרת: באיטליה נערך מפקד האוכלוסין, המשפחות והבתים ומפקד האוכלוסין והשירותים הכלליים, כולל מוסדות ציבוריים ופרטיים בכל עשר שנים. ב-1996 נערך מפקד האוכלוסין והשירותים בין שני המועדים ואחת ל-5 שנים נערכים מפקדים קטנים יותר הנקראים מפקדי ביניים.

מידע לציבור

בסיומו של תהליך עיבוד המידע הסטטיסטי המכון מפרסם את תוצאות הסקרים לאזרחים, לעסקים ולמוסדות הציבורים כאשר כל המידע שפורסם מלווה בנתונים גולמיים. המידע מתפרסם ללא תשלום באתר המכון בצורה של הודעות לעיתונות, עלונים, פרסומים שונים, מאגרי מידע וקובצי נתונים. הכרכים המודפסים על נייר, משוכפלים על גבי תקליטור או DVD, עיבודים מותאמים אישית, קבצים סטנדרטיים ועבודות שהוזמנו על ידי גופים שונים משולמים במקום בסכום עלות שכפול של המידע כגון הדפסה או צריבה של מידע.

בנוסף המכון מוציא כ-150 הודעות לעיתונות בנושאי המחקר הסטטיסטי ואיסוף הנותנים כמו כן המכון מפרסם מידע לספריות הציבוריות ומאפשר נגישות למידע.

במכון עצמו ממוקמת ספריה ציבורית שהוקמה עם הקמת המכון המרכזי לסטטיסטיקה ב-1926 בספרייה קיימים למעלה מ-400,000 ספרים העוסקים בתחומים הסטטיסטים שנאספו באיטליה מתוכם כ-1,500 ספרים וכתבים שנכתבו במאה ה-19.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]