מחלקת ביטחון מידע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל המערך לביטחון מידע

המחלקה לביטחון מידעראשי תיבות: מחב"ם, בעבר: המחלקה לביטחון שדה או מחב"ש) הינה יחידה באגף המודיעין של צה"ל הנושאת באחריות לסיכול ומניעת חשיפה של מידע צבאי מסווג לכוחות האויב ולגורמים בלתי מוסמכים. המערך עוסק בין היתר בתחומי אבטחת מידע, התאמה ביטחונית, מחקר מודיעין, חקירות ביטחוניות, אכיפה, סיכול מקורות דלף וביצוע תפקידים רגישים נוספים. המערך פועל בתיאום ושיתוף פעולה עם גופים שונים בקהילת המודיעין ומנחה מקצועית את כלל גופי ביטחון המידע בצה"ל.

היסטוריה

עם התארגנות צה"ל לאחר מלחמת העצמאות, נוסד במסגרת מחלקת המודיעין באגף המטה הכללי ענף ביטחון שדה (עב"ש). המונח ביטחון שדה שאוב מן המונח המקביל בצבא הבריטי (Field Security Service). עם הפיכת מחלקת המודיעין לאגף המודיעין בשנת 1953, נשאר ביטחון שדה בגדר ענף באגף. לפני מלחמת ששת הימים הוכפף ענף ביטחון שדה למחלקת ביטחון והסברה (דובר צה"ל) יחד עם ענף הקישור לעיתונות. בשנת 1970 הועלה מעמד ביטחון השדה לרמת מחלקה באגף המודיעין (מחב"ש) ומפקדו הועלה לדרגת אלוף-משנה (אל"ם) הכפוף ישירות לראש אמ"ן. עם תחילת המאה ה-21 הוחלף המונח ביטחון שדה במונח ביטחון מידע ושמה של המחלקה שונה למחלקת לביטחון מידע.

בעבר הפעיל המערך את יחידת "עיט" שעסקה בהאזנות לרשת הקשר של צה"ל כאמצעי הרתעה לאכיפת ביטחון קשר. היחידה הוקמה בשנת 1974 כחלק מתהליך הפקת הלקחים ממלחמת יום הכיפורים ונסגרה בשנת 2002. במהלך מלחמת לבנון השנייה גויסו אנשי המילואים של היחידה לפעילות זמנית בכדי למנוע חשיפת מידע מסווג.

ראו גם

קישורים חיצוניים