מחלקת ביטחון מידע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מחלקת ביטחון מידע
Mahbam.jpg
פרטים
כינוי עבר המחלקה לביטחון שדה
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צה"ל
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 1949
פיקוד
יחידת אם AmanLogo.svg  אגף המודיעין
דרגת המפקד אלוף-משנה  אלוף-משנה

המחלקה לביטחון מידעראשי תיבות: מחב"ם, בעבר: המחלקה לביטחון שדה או מחב"ש) היא יחידה באגף המודיעין של צה"ל הנושאת באחריות לסיכול ומניעת חשיפה של מידע צבאי מסווג לכוחות האויב ולגורמים בלתי מוסמכים. המערך עוסק בין היתר בתחומי אבטחת מידע, התאמה ביטחונית, מחקר מודיעין, חקירות ביטחוניות, אכיפה, סיכול מקורות דלף וביצוע תפקידים רגישים נוספים. המערך פועל בתיאום ושיתוף פעולה עם גופים שונים בקהילת המודיעין ומנחה מקצועית את כלל גופי ביטחון המידע בצה"ל.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם התארגנות צה"ל לאחר מלחמת העצמאות, נוסד במסגרת מחלקת המודיעין באגף המטה הכללי ענף ביטחון שדה (עב"ש). המונח ביטחון שדה שאוב מן המונח המקביל בצבא הבריטי (Field Security Service). עם הפיכת מחלקת המודיעין לאגף המודיעין בשנת 1953, נשאר ביטחון שדה בגדר ענף באגף. בתחילת שנות ה-60 עמד בראש המחלקה אהוד אפרת. לפני מלחמת ששת הימים הוכפף ענף ביטחון שדה למחלקת ביטחון והסברה בדובר צה"ל יחד עם ענף הקישור לעיתונות. בשנת 1970 הועלה מעמד ביטחון השדה לרמת מחלקה באגף המודיעין (מחב"ש) ומפקדו הועלה לדרגת אלוף-משנה (אל"ם) הכפוף ישירות לראש אמ"ן. עם תחילת המאה ה-21 הוחלף המונח ביטחון שדה במונח ביטחון מידע ושמה של המחלקה שונה למחלקת לביטחון מידע.

בעבר הפעיל המערך את יחידת "עיט" שעסקה בהאזנות לרשת הקשר של צה"ל כאמצעי הרתעה לאכיפת ביטחון קשר. היחידה הוקמה בשנת 1974 כחלק מתהליך הפקת הלקחים ממלחמת יום הכיפורים ונסגרה בשנת 2002.

במהלך מלחמת לבנון השנייה גויסו אנשי המילואים של היחידה לפעילות זמנית כדי למנוע חשיפת מידע מסווג. עם זאת, מלחמה זו נחשבת לכישלון בשמירת ביטחון המידע של צה"ל ובמסגרת הפקת הלקחים נקבעו הסדרים מגבילים משהיו קיימים לכניסתם של כתבים לסיקור לוחמים בזמן אמת.

מחלקת ביטחון המידע והמערך הפרוס הפיקה לקחים משמעותיים וכבר ב״עופרת יצוקה״ ניתן היה לזהות שינויים מהותיים באופן השמירה על סודות הצבא. המחלקה אף התפתחה לעולמות הסייבר ופיתחה תורות לחימה משמעותיות בתחום. בימים אלו מובילה המחלקה את תפוסת ההגנה לאסטרטגיית העננים ופורצת דרך בתחום.

בינואר 2021 הפכה מחלקת ביטחון המידע על פי החלטת הרמטכ"ל למערך ביטחון המידע[1].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רואים מל"מ, מחלקת בטחון ידע הופכת למערך. (עמ' 9), מל"מ, ‏גליון 63, מרץ 2021