לדלג לתוכן

תלות הדדית – הבדלי גרסאות

נוספו 1,340 בתים ,  לפני 8 שנים
מודל של מיירסון (ו[http://www.meyersonfoundation.org/drleemeyerson.html Lee Meyerson] ) וקייר ([http://www.meyersonfoundation.org/drnancykerr.html Nancy Kerr]) הוא תרשים שמורכב מארבעה מושגים דומים שמגדילים את הקונפליקט של עצמאות/תלות, למודל מרובע שכולל את האפשרויות תלות, עצמאות, תלות הדדית ומושג המהימנות (בתרגום אחר, "ניתן לסמוך") מוצג בציור 1.
לכל אחת מהאפשרויות יש את היתרונות והחסרונות שלה, וכל אחת עשויה להיות טובה או נחשקת על-ידי כל אדם, בהשגה של מערכות יחסים מספקות לשני הצדדים עם אנשים אחרים.
 
 
'''בפינת העצמאות''' ממוקמים אנשים שמרגישים עצמאיים כאשר לוקחים אחריות על חייהם. הם מקבלים החלטות, מציבים מטרות, יוזמים ומבצעים פעולות ולוקחים אחריות על התוצאות של אותן פעולות מבלי לבקש עזרה או אישור מאחרים. הם שואבים כוח וביטחון מהידיעה שהם יכולים לעשות דברים לבד. הם מתוגמלים בהשגת פרטיות. עצמאות מוחלטת עשויה לייצג התנהגות שלא מתחלקת עם אף אחד. על פי מיירסון (ו[http://www.meyersonfoundation.org/drleemeyerson.html Lee Meyerson] ) וקייר ([http://www.meyersonfoundation.org/drnancykerr.html Nancy Kerr]), זאת עמדה טובה לתפוס מידי פעם, אבל כעמדה קבועה, היא מבודדת ולא מספקת. בנוסף לכך, אם היא נלקחת לקיצוניות, גישת ה" אני אעשה מה שאני רוצה מתי שאני רוצה" או "אני רוצה לעשות את זה לבד" יכולה לגרום להתעלמות לא נאותה מרצונות וצרכים של אחרים. לפעמים, אם אדם נכה מתעקש לדחות עזרה, חוסר נוחות רציני נופל על אחרים.
 
'''בפינת המהימנות (אפשר לסמוך)''' נמצאים אנשים שמתפקדים טוב בפינת המהימנות בדרך כלל מוערכים מאוד על ידי עצמם ואחרים. אלו הם אנשים אחראים שניתן לסמוך עליהם. הם מבחינים ומגיבים לצרכים של אחרים מבלי לשאול מה הם יקבלו בחזרה. התרבות שלנו נותנת ערך רב לאנשים שהם מהימנים, ויש מקום בריבוע הזה לאנשים עם מוגבלות, למרות שקיים קושי מסוים לבקש מאנשים עם נכויות לתמוך באלו שאינם לוקים.
26

עריכות