לדלג לתוכן

רובי (סיפור קצר) – הבדלי גרסאות

מ
הגהה
(סיום עבודה)
מ (הגהה)
'''רוֹבי''' (ב[[אנגלית]]: '''Robbie''') הוא [[סיפור קצר]] מאת [[אייזק אסימוב]], המשתייך ל[[סוגה|סוגת]] ה[[מדע בדיוני|מדע הבדיוני]]. זהו סיפורו הארבעה עשר של אסימוב והסיפור הראשון ב[[סדרת הרובוטים]]. כתיבתו של הסיפור החלה ב-10 ביוני [[1939]], והוא פורסם לראשונה בספטמבר [[1940]], תחת השם '''חבר מוזר למשחק'''. בשנת [[1950]] גרסה מחודשת של הסיפור הופיעה בספרו של אסימוב, "[[אני, רובוט]]".
זהו סיפורו הארבעה עשר של אסימוב והסיפור הראשון ב[[סדרת הרובוטים]]. כתיבתו של הסיפור החלה ב[[10 ביוני]] [[1939]],
והוא פורסם לראשונה ב[[ספטמבר]] של שנת [[1940]], תחת השם '''חבר מוזר למשחק'''.
בשנת [[1950]] גרסה מחודשת של הסיפור הופיעה בספרו של אסימוב, ''[[אני, רובוט]]''.
 
הסיפור עוסק ב[[טכנופוביה]] ומציג אותה כחסרת בסיס. דבר זה עומד בניגוד לרוב סיפוריו האחרים של אסימוב, אשר רובם עוסקים ברובוטים אשר קמים על יוצריהם.
 
==תקציר העלילה==
הסיפור מתרחש בשנת [[1996]]. רוֹבי, רובוט אילם מדגם RB, הוא רובוט בבעלותה של משפחת ווסטון ומתפקד כ[[אומנת]] לגלוריה, בתם הקטנה. אמה של גלוריה היא אשת החוג הגבוה אשר מושפעת בקלות מדעותיהם של אחרים, ולכן קנתה רובוט בתקופה בה היה מדובר במעשה פופולרי. כאשר החלה לצמוח תנועת התנגדות לרובוטים היא החלה לחשוש שהרובוט מסב לבתה נזקים חברתיים, מאחר וזאתשזאת מעדיפה לשחק עם רובי מאשר עם ילדים אנושיים. בעקבות זאת רובי מוחזר למפעל, שנתיים לאחר שנקנה.
 
לאחר שגלוריה מגלה שרובי הוחזר למפעל, היא מפסיקה לחייך ולצחוק ומתקשה להפיק הנאה מפעילויות אחרות, למרות המאמצים שהוריה עושים בכדי לשמח אותה (לדוגמה, מאמצים כלב).
לבסוף אביה של גלוריה מעלה רעיון, שלפיו גלוריה מתקשה להיפרד מרובי מאחר והיאשהיא חשבה עליו כאדם ולא כרובוט. לכן הוא מציע לקחת את גלוריה לסיור במפעל לייצור רובוטים, שבו היא תראה שרובוטים עשויים ממתכת ואינם אנושיים. גברת ווסטון מסכימה והמשפחה יוצאת לסיור במפעל. בזמן הסיור מר ווסטון מבקש לראות את החדר שבו רובוטים מרכיבים רובוטים, וכאשר הם מגיעים לחדר הם נדהמים כאשר הם מזהים את רובי בין הרובוטים. גלוריה רצה לקראת רובי וכמעט נדרסת על ידי רכב. רובי מציל את גלוריה מהידרסות, ומר ווסטון מתוודה בפני אשתו ומספר לה שהכול היה מתוכנן. גברת ווסטון מסכימה להחזיר את רובי לגלוריה.
 
==קישורים חיצוניים==
* [http://www.isfdb.org/cgi-bin/title.cgi?44190 ''רובי''] במאגר הספרות הספקולטיבית האינטרנטי
 
[[קטגוריה:אייזק אסימוב]]
23,203

עריכות