רובי (סיפור קצר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רובי
Robbie
מידע כללי
מאת אייזק אסימוב עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת המקור אנגלית אמריקאית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה מדע בדיוני
מקום התרחשות ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה ספטמבר 1940 עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הופעה ראשונה מגזין Super Science Stories, גיליון ספטמבר 1940
סדרה
סיפור עוקב הגיון עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רוֹביאנגלית: Robbie) הוא סיפור קצר מאת אייזק אסימוב, המשתייך לסוגת המדע הבדיוני. זהו סיפורו הארבעה עשר של אסימוב והסיפור הראשון בסדרת הרובוטים. כתיבתו של הסיפור החלה ב-10 ביוני 1939, והוא פורסם לראשונה בספטמבר 1940, תחת השם חבר מוזר למשחק. בשנת 1950 גרסה מחודשת של הסיפור הופיעה בספרו של אסימוב, "אני, רובוט".

הסיפור תורגם לעברית בשנת 1962 בעיתון משמר לילדים, פעם נוספת בשנת 1970 בספר אנוכי, הרובוט, ושוב בשנת 2004 בספר אני, רובוט.

הסיפור עוסק בטכנופוביה ומציג אותה כחסרת בסיס.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתרחש בשנת 1996. רוֹבי, רובוט אילם מדגם RB, הוא רובוט בבעלותה של משפחת ווסטון ומתפקד כאומנת לגלוריה, בתם הקטנה. אמה של גלוריה היא אשת החוג הגבוה אשר מושפעת בקלות מדעותיהם של אחרים, ולכן קנתה רובוט בתקופה בה היה מדובר במעשה פופולרי. כאשר החלה לצמוח תנועת התנגדות לרובוטים היא החלה לחשוש שהרובוט מסב לבתה נזקים חברתיים, מאחר שזאת מעדיפה לשחק עם רובי מאשר עם ילדים אנושיים. בעקבות זאת רובי מוחזר למפעל, שנתיים לאחר שנקנה.

לאחר שגלוריה מגלה שרובי הוחזר למפעל, היא מפסיקה לחייך ולצחוק ומתקשה להפיק הנאה מפעילויות אחרות, למרות המאמצים שהוריה עושים כדי לשמח אותה (לדוגמה, מאמצים כלב). לבסוף אביה של גלוריה מעלה רעיון, שלפיו גלוריה מתקשה להיפרד מרובי מאחר שהיא חשבה עליו כאדם ולא כרובוט. לכן הוא מציע לקחת את גלוריה לסיור במפעל לייצור רובוטים, שבו היא תראה שרובוטים עשויים ממתכת ואינם אנושיים. גברת ווסטון מסכימה והמשפחה יוצאת לסיור במפעל. בזמן הסיור מר ווסטון מבקש לראות את החדר שבו רובוטים מרכיבים רובוטים, וכאשר הם מגיעים לחדר הם נדהמים כאשר הם מזהים את רובי בין הרובוטים. גלוריה רצה לקראת רובי וכמעט נדרסת על ידי רכב. רובי מציל את גלוריה מהידרסות, ומר ווסטון מתוודה בפני אשתו ומספר לה שהכול היה מתוכנן. גברת ווסטון מסכימה להחזיר את רובי לגלוריה. לבסוף כשגלוריה הייתה בת 15 היא נפרדה מרובי בפעם השנייה והאחרונה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]