לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "שפות גרמאניות צפוניות"

תגית: הסרה או הוספה של תבנית הדורשת שינוי בערך
תגית: הסרה או הוספה של תבנית הדורשת שינוי בערך
 
==היסטוריה==
השפות הגרמאניות לרוב מחולקות לשלוש קבוצות: שפות [[שפות גרמאניות מערביות| מערב]], [[שפות מערב גרמאניות|מזרח]] וצפון גרמאניות. קשה לזהות בדיוק את הקשר ביניהן במדיוק, מכיוון שהכתבים הרוניים שמשמים כמקורות להתפתחות השפות הללו נדירים. ידוע שבתקופת [[נדידת העמים]] הייתה יכולת הבנה הדדית ברמה גבוהה יחסית, כך שלפעמים קשה ליצור הבחנה בין הסגנונות השונים של הדיבור בשפות. מקור דיאלקטים שזוהו עם הקבוצה הצפונית הוא בשפה ה[[פרוטו-גרמאנית]] בתקופה הטרום רומאית המאוחרת באירופה.
{{שכתוב|פסקה=כן|נושא=מדעי הרוח|נושא2=מדינות אירופה|סיבה=ניסוח קלוקל}}
 
פרוטו נורדית(פרוטו צפון גרמאנית[השפה שממנה כל השפות הצפון גרמאניות באו]) התפתחה כ[[ניב (סיווג שפה)|ניב]] (דיאלקט) צפוני של פרוטו גרמאנית(השפה שממנה באו כל השפות הגרמאניות) במאות הראשונות לספירה. בסביבות המאה השמינית, פרוטו נורדית הפכה ל[[נורדית עתיקה]] (שפת הוויקינגים). לנורדית עתיקה היה שני דיאלקטים: מערב ומזרח. מערב הפך לאיסלנדית עתיקה ונורווגית עתיקה(והיא הביאה לפראוזית, נורן, ונורווגית) במאה ה11. בזמן שהמזרח הפך לשוודית עתיקה ודנית עתיקה.
בסופו של דבר בשנת בסביבות תחילת המאה השלישית לספירה הדיאלקטים הצפוניים נבדלו משפות גרמאניות אחרות. ניתן לראות את תחילת ההתפתחות של השפות הללו בכתבים רוניים.
 
בקבוצת השפות הצפווניות התחוללו מספר שינויים שהתקיימו גם בקבוצת השפות המערבית. עובדה זו הובילה להצעה של קבוצת שפות חדשה - שפות גרמאניות צפון-מערביות. החוקרים המציעים קבוצה זו טוענים שקבוצה זו נוצרה לאחר שקבוצת השפות המזרחיות התפרדו משאר השפות הגרמאניות. לקבוצת השפות הצפון-מערביות נותרו ארבעה דיאלקטיים לפי טענה זו, גרמאנית צפונית, ועוד שלוש שפות שלרוב מכנים אותן גרמאנית מערבית:
 
1. שפת הים הצפוני, שממנה התפתחו השפות ה[[שפות אנגלו-פריזיות|אנגלו-פריזיות]] ו[[גרמנית תחתית]].
 
2. שפת ה[[וזר (גרמניה)|וזר]]-[[ריין]], או שפות פראנקיות תחתיות.
 
3. שפת ה[[אלבה (נהר)|אלבה]], או שפות גרמניות עיליות.
 
למרות זאת, ישנם מאפיינים רבים של השפות הצפוניות שלא מצויות באף קבוצת שפות אחרת.
 
חוסר היכולת של שיטות תיאור התפתחות שפות קובנציונליות (המדמות עץ משפחה) להסביר חלק מן המאפיינים של השפות המערב גרמאניות הביא לפיתוח [[תורת הגלים (בלשנות)|תורת הגלים]]. לפי תורה זו, המאפיינים המשותפים של השפות המערב גרמאניות שאינם נמצאים בשפות הצפון גרמאניות לא התפתחו משפה פרוטו-גרמאנית. במקום זו, סברה זו מעלה שהמאפיינים הנפרדים התפשטו בשפות הגרמאניות המערביות בעקבות מגע שפתי ביניהן, מגע שפתי שלא הגיע לסקנדינביה, שם דוברו השפות הגרמאניות הצפוניות.
 
פרוטו נורדית התפתחה כ[[ניב (סיווג שפה)|ניב]] צפוני של פרוטו גרמאנית במאות הראשונות לספירה, והיא מזוהה כשלב המוקדם ביותר של השפות הגרמאניות הצפוניות. בסביבות המאה השמינית, פרוטו נורדית הפכה ל[[נורדית עתיקה]]. לנורדית עתיקה היו שלושה דיאלקטים: מערב, מזרח, וגוטלאנדית עתיקה. מהניבים המזרחיים והמערביים התפתחו במהלך השנים שפות רבות. הצאצאים העכשוויים של השפות המערביות הם [[פארואזית]], [[איסלנדית]], ו[[נורווגית]]. הצאצאים העכשוויים של השפות המזרחיות הם [[דנית]] ו[[שוודית]]. לשריד היחיד בימינו לגוטלאנדית עתיקה, גוטלאנדית, אלפין מעטים של דוברים, ולשפה לרוב מתייחסים כניב של שבדית למרות ששבדית התפתחה מנורדית עתיקה מזרחית וגוטלאנדית מגוטלאנדית עתיקה.
 
[[קובץ:Old norse, ca 900.PNG|ממוזער|300px|שמאל|[[שפות גרמאניות|השפות הגרמאניות]] בתחילת המאה העשירית.
 
[[נורדית עתיקה|נורדית עתיקה מזרחית]] בכתום,
ו[[נורדית עתיקה|נורדית עתיקה מערבית]] באדום]]
]]
אך היום אפשר לחלק את השפות צפון גרמניות ליבישתיות/סקנדינביות/קונטיננטלות (שוודית, נורווגית, ודנית) ואינסלריות(איסלנדית, פראוזית, ונורן שנכחדה ) ההבדל היחיד הוא נורווגית שנמצא יחד עם שוודית ודנית. הסיבה לכך היא בגלל שהדנים השטלתו על נורווגיה במאה ה-16 וכך שינתה את נורווגית להיות יותר כמו דנית ושוודית.
 
אחרי שנורווגיה קיבלה עצמאות היו אנשים שהחזירו את השפה המקורית כך שהיום יש שני סוגים של נורווגית bokmål(נורווגית ספרותית) ו nynorsk(נורווגית חדשה).
Bokmål (הזה שבא מדנית) יותר פופולרי.
 
כיום ניתן גם לחלק את השפות צפון גרמניות ליבשתיות/סקנדינביות/קונטיננטלות - שוודית, נורווגית, ודנית, ולשפות אינסלריות - איסלנדית, פראוזית, ונורן שנכחדה. ההבדל היחיד בין הסיווגים העכשוויים והעתיקים הוא נורווגית שנמצאת כיום יחד עם שוודית ודנית. הסיבה לכך היא ההשתלטות הדנית על נורווגיה במאה ה-16, שבעקבותה נורווגית הוהשפעה משבדית ודנית. לאחר קבלת עצמאות היו ניסיונות שונים לסנדרטיזציה של נורווגית, כשחלקן התבססו יותר על השפה הנורווגית ה"טהורה", דהיינו עם פחות השפעות דניות ושוודיות, וחלקן התבססו יותר על השפה שדוברה וקיבלו את ההשפעות הזרות. דבר זה הוביל לשני ניבים סטנדרטים רשמיים המקובלים כיום - bokmål (נורווגית ספרותית), ו-nynorsk (נורווגית חדשה). הניב bokmål משומש הרב יותר.
איסלנדית היא השפה הכי דומה לנורודית קדומה והיא דוגמה טובה לזה ששפה יכול להשתנות מאוד לאט. איסלנדים יכולים לקרוא ולהבין כתבים בנורדית עתיקה בניגוד לשאר דוברי השפות צפון הגרמנאיות.
איסלנדית היא השפה הכי דומה לנורודיתלנורדית קדומהעתיקה והיא דוגמה טובהלשפה לזהשהשתנתה ששפהבקצב יכולאיטי להשתנות מאוד לאטביותר. איסלנדים יכולים לקרוא ולהבין כתבים בנורדית עתיקה בניגודבצורה שוטפת יותר בהרבה לשארמשאר דוברי השפות צפון הגרמנאיות.
 
==אוצר מילים==