לדלג לתוכן

My Way – הבדלי גרסאות

נוספו 19 בתים ,  לפני שנה
אין תקציר עריכה
 
== הרקע לכתיבת השיר ==
מילות השיר בגרסה ה[[אנגלית]] נכתבו בהשראה פגישה שהתקיימה בין [[פול אנקה]] ל[[פרנק סינטרה]] ב[[פלורידה]]. לא מעט תהו כיצד אנקה, שהיה באותה עת בן 27 בלבד, הצליח להוציא מעצמו מילות סיכום מרשימות כאלה, ההולמות יותר אדם עלבאחרית ערש דוויימיו מאשר אדם צעיר שכל החיים עוד לפניו. אולם, כפי שהוא עצמו סיפר שנים רבות לאחר מכן, השיר נכתב עבור סינטרה אשר באותה פגישה סיפר לו ש"נמאס לו" ושבכוונתו לפרוש מעולם המוזיקה (דבר שלא קרה בסופו של דבר).
 
בשובו ל[[ניו יורק]] כתב אנקה מילים חדשות למנגינה הצרפתית, אשר את הזכויות לה קיבל ללא תמורה. אנקה ניסה במהלך הכתיבה להיכנס לתוך דמותו של סינטרה, תוך שהוא שואל את עצמו: "אם פרנק היה כותב את זה, איך הוא היה מתנסח?". אנקה חש כי סינטרה סימל את הדור הראשון ששם את "האני במרכז", ולכן לא היסס מלעשות שימוש במינוחים ששמים דגש חזק על האינדיווידואל, אשר מפאר את עצמו כמעט ללא שמץ של צניעות או ענווה.
 
אנקה סיים לכתוב את מילות השיר המשוכתב בשעה חמש לפנות בוקר, ובהזדמנות הראשונה התקשר לסינטרה אשר שהה כבר באותה העת ב[[מלון סיזר'ס פאלאס]] ב[[לאס-וגאס]], ובשיחה זו בישר לו שיש לו שיר "מאוד מיוחד עבורו".
 
אנקה סיפר בדיעבד כי חברת התקליטים שלו באה אליו מאוחר יותר בטרוניה על כך שלא שמר את השיר לעצמו. אנקה השיב כי מבחינתו השיר נכתב עבור [[פרנק סינטרה]], והוא היה האיש שהיה צריך לבצע אותו.
 
== הצלחת השיר ==
השיר "My Way" יצא לרדיול[[רדיו]] בשנת 1969 כ[[סינגל]], ופורסם ב[[אלבום אוסף]] של פרנק סינטרה שנקרא גם הוא "[[My Way (אלבום)|My Way]]". בשלב ראשון לא נחשב כהצלחה ב[[ארצות הברית]], והגיע למקום ה-27 בלבד מתוך 100 הסינגלים של שירי הפופ באותה שנה.
 
פריצתו של השיר הגיעה עת שודר ב[[בריטניה]] בהמשך אותה שנה, שם הפך הסינגל ללהיט באופן מיידי. השיר הגיע למקום החמישי ברשימת הסינגלים הבריטיים באותה שנה, וזאת למרות שמבצעו היה אמריקאי. באביב 1969 היה השיר "My Way" הסינגל הנמכר ביותר בבריטניה. השיר הגיע למקומות גבוהים ברשימת הסינגלים בבריטניה גם בשנים 1970 ו-1971, ושבר שיא במכירות.
השיר תורגם לעברית פעמים אחדות ובוצע על ידי [[ספי ריבלין]], [[ישראל יצחקי]] ו[[אריק לביא]].
 
בינואר 2017, בליל [[ההשבעה של דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית|טקס השבעתו]], בחר [[נשיא ארצות הברית]] [[דונלד טראמפ]] בשיר לביצוע ריקוד הסלואו בנשף הגאלה שנערך עבורו והגברתועבור הגברת הראשונה [[מלאניה טראמפ]].
 
== קישורים חיצוניים ==