לדלג לתוכן

פול-אמיל בורדו – הבדלי גרסאות

הוסרו 76 בתים ,  לפני 3 חודשים
מ
מיזוג ותיקון הערות שוליים
מ (הוספת תבנית:Find a Grave בקישורים חיצוניים (תג))
מ (מיזוג ותיקון הערות שוליים)
 
{{אמן}}
'''פול-אמיל בורדו''' (ב[[אנגלית]]:'''Paul-Emile Borduas'''{{כ}}: [[ 1 בנובמבר]] [[1905]] - [[22 בפברואר]] [[1960]]) היה אמן מ[[קוויבק]], שנודע בציוריו המופשטים. הוא היה מנהיג תנועת ה"אוטומטיס" האוונגרדית והמחבר הראשי של המניפסט הגלובלי "סרבנות מוחלטת", בשנת 1948. לבורדו הייתה השפעה עמוקה על התפתחות האמנויות והמחשבה, הן במחוז קוויבק והן בקנדה. <ref name="ReferenceA">Gagnon, François-Marc. "Paul-Émile Borduas: Life & Work"</ref>
 
== ביוגרפיה ==
בורדו נולד ב -1 בנובמבר 1905, בסנט הילייר, קוויבק. הוא היה הילד הרביעי של הוריו. הוא קיבל חמש שנים השכלה רשמית בבתי ספר יסודיים (שהסתיימו בגיל שתים עשרה) וכמה שיעורים פרטיים מתושב בכפר הולדתו. <ref>Gagnon, François-Marc. name="Paul-Émile Borduas: Life & WorkReferenceA"</ref> בורדו פגש את [[אוזיאס לידיק]] בחורף 1921–1922, ולידיק הסכים לקחת את האמן הצעיר תחת חסותו.
 
בגיל שש עשרה הוא הפך לחניך של אוזיאס לידיק, שהיה צייר ומעצב כנסיות. לידיק העניק לבורדו הכשרה אמנותית בסיסית, ולימד אותו כיצד לשחזר ולקשט כנסיות. בשנת 1923, בסיוע מלגה שהשיג לידיק עבורו, הוא נרשם לאקול דה ביו-ארטס דה ב[[מונטריאול]] והמשיך לעבוד במקביל עבור לידיק. הוא קיבל פרסים על ציוריו. למרות חילוקי הדעות בין בורדו לבין הנהלת בית הספר, הוא המשיך בלימודיו בעידודו של לידיק.
בשנת [[1941]] הוא חזר לצייר לאחר מספר שנים של לימוד והוראה, ובמהלכם הוא וקבוצת סטודנטים נפגשו בקביעות כדי לדון במגמות האחרונות באמנות האירופאית. ציוריו המופשטים הראשונים מתוארכים לתקופה זו, ובאפריל 1942 הציג ארבעים וחמישה ציורי גואש בהשראת ה[[סוריאליזם]] המופשט של [[ז'ואן מירו]].
 
הוא ארגן סביבו כתריסר מתלמידיו, והם נודעו ביחד בשם "האוטומטיזמים" בהקשר לניסיונותיהם לצייר כאילו ב"אוטומט נפשי" טהור לפי כתביו של אנדרה ברטון. בינואר [[1946]] נערכה בעיר [[ניו יורק]] התערוכה הקבוצתית הראשונה של בורדו ותלמידיו, ואחריה באפריל תערוכה במונטריאול. זו הייתה התערוכה הראשונה של קבוצת ציירים מופשטים בקנדה. <ref>Gagnon, François-Marc. name="Paul-Émile Borduas: Life & WorkReferenceA"</ref> תערוכה שנייה במונטריאול התרחשה בפברואר – מרץ [[1947]]. בעקבות תערוכה זו, נטבע השם "אוטומטיזמים" עבור הקבוצה, על שם ציורו של בורדו Automatisme.
 
בורדו כתב את "סרבנות מוחלטת" (Refus Global) בסוף 1947 - תחילת 1948. המאמר הופץ בקובץ שהכיל כתבים אחרים על אוטומטיזמים. היצירה הזו נועדה במקור ללוות תערוכה, אולם היא הופצה למעשה לבדה. המאמר שימש כמניפסט חשוב שדגל בהפרדת הכנסייה והמדינה בקוויבק, במיוחד למען האמנויות. במאמר בורדו "מגנה את כוחות הדיכוי שהפכו את קוויבק לסביבה חונקת. עוינת ליצירתיות פרטנית וקולקטיבית כאחד".