לדלג לתוכן

הידרוניום – הבדלי גרסאות

נוספו 141 בתים ,  לפני 15 שנים
←‏סולבטציה: ניסוחים, קישורים וכו'
מ (שוחזר מעריכה של 128.139.226.37 (שיחה) לעריכה האחרונה של עופר קדם)
(←‏סולבטציה: ניסוחים, קישורים וכו')
 
==סולבטציה==
סולבטציה (solvation) של יון/מולקולה בנוזל היא בעצם היא תהליך שבו מספר מולקולות של ה[[ממס]] משנות את סידורן כך שיקיפו את מולקולות המומו. המולקולות הראשונות שמקיפות את המומס נקראות השכבה הראשונה, המולקולות שמקיפות אותן נקראות השכבה השנייה, וכן הלאה. ישנם מומסים אשר גורמים לכך שמספר שכבות של ממס מסתדרות סביבן ואילו מומסים אחרים יכולים להשפיע רק על שכבה אחת. תאור יון ההידרונום עצמו עדיין תחתבדיון דיון[[הקהילה המדעית|בקהילה המדעית,]]; אךניתן כעקרוןלתאר ישנן 2שתי צורות עקריות שלו אשר יש [[שווישיווי משקל כימי|שיווי משקל]] ביניהן, הנוטה לכוון הצורון הראשון:
כעקרון, סולבטציה (solvation) של יון/מולקולה בנוזל היא בעצם היא תהליך שבו מספר מולקולות של [[הממס]] משנות את סידורן כך שהן יגעו [[במומס]] עצמו.
*) אייגןזונדל: H<sub>53</sub>O<sub>2</sub><sup>+</sup> EigenZundel
המולקולות הראשונות שמקיפות את המומס נקראות השכבה הראשונה, המולקולות שמקיפות אותן נקראות השכבה השנייה, וכן הלאה. ישנם מומסים אשר גורמים לכך שמספר שכבות של ממס מסתדרות סביבן ואילו מומסים אחרים יכולים להשפיע רק על שכבה אחת. תאור יון ההידרונום עצמו עדיין תחת דיון בקהילה המדעית, אך כעקרון ישנן 2 צורות עקריות שלו אשר יש [[שווי משקל]] ביניהן, הנוטה לכוון הצורון הראשון:
*) זונדלאייגן: H<sub>35</sub>O<sub>2</sub><sup>+</sup> ZundelEigen
למרות חשיבותו הרבה בראקציות כימיות וביולוגיות והעובדה שמים הם אולי הממס הכי נפוץ בכדור הארץ, תאור שכבות הסולבציה של יון ההידרוניום לוקה בחסר.
*) אייגן: H<sub>5</sub>O<sub>2</sub><sup>+</sup> Eigen
 
למרות חשיבותו הרבה בראקציות כימיות וביולוגיות והעובדה שמים הם אולי הממס הכי נפוץ בכדור הארץ, תאור שכבות הסולבציה של יון ההידרוניום לוקה בחסר.
בשנת [[2007]], צמד החוקרים עומר מרקוביץ ונועם אגמון פירסמו עבודה בנוגע לשכבות הסולבציה של יון ההידרוניום<sup>[http://dx.doi.org/10.1021/jp068960g לינק לתקציר]</sup>.
הםבעזרת הצליחושימוש להראות,[[כימיה עלחישובית|בסימולציות ידימחשב]] סימולציותהראו מחשב,החוקרים כי שחוזקחוזק קשרי המימן בין ההידרוניםההידרוניום לשכבת הסולבטציה הראשונה שלו הוא כ-4.4 קק"ל (קילו-[[קלוריה|קלוריות]] ל[[מול]]), לעומת כ-1.9 קק"ל של קשר מימן במיםבמולקולת רגיליםמים בטמפרטורתב[[טמפרטורת החדר]] (זהו ערך מעט נמוך מהערך הנסיוני של כ-2.6 קק"ל,; ההבדל של 0.7 קק"ל נובע מההבדלים בין הסימולציה למציאות, כמקובל בסימולציות מחשב).
אחד הדברים העיקריים הנובעים מכך שקשר מימני בשכבה הראשונה של יון ההדירוניום חזק יותר מפי 2 מהרגיל הוא שכעת כבר לא ניתן לדבר רק על יון ההידרוניום, אלא יש לדבר על הקומפלקס הגדול יותר של H<sub>9</sub>O<sub>4</sub><sup>+</sup>.