מילקשייק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מילקשייק שוקולד

מילקשייק (אנגלית: Milkshake להאזנה (מידעעזרה), על פי החלטת האקדמיה: קְצִיף חלב) הוא שייק קר המבוסס לרוב על חלב או על גלידה עם תוספות של חומרי טעם שונים, כגון שוקולד, קרמל, פירות או משקאות אלכוהוליים. במקרים רבים המילקשייק מעוטר בקצפת או בסירופ.

המילקשייק, בניגוד למשקאות אחרים המבוססים על חלב, מוכן על ידי ערבוב החומרים במערבל מזון או מכונה ייעודית. התהליך תורם להחדרת אוויר לתערובת והפיכתה לסמיכה.

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

שימוש ראשון של המונח "מילקשייק" הופיע בדפוס בשנת 1885, בתקופה הזו מילקשייק נחשב למשקה אלכוהולי המכיל ויסקי והוא תואר כמשקה בריא המבוסס על ביצים ומוגש כסוג של טוניק או ממתק.[1] אולם בשנת 1900 החלו להשתמש בשם זה כדי לתאר משקאות בריאים עשויים משוקולד, תות או סירופ וניל, והוא החל להיות פופולרי במיוחד כשהוסיפו לו גלידה[1].

לפני שנפוצו מכשירי הבלנדר, המילקשייק היה דומה במרקמו לליקר ביצים או לתערובת קרח כתוש וחלב שעורבבה ביד.[2]

בשנת 1922 הומצא הבלנדר החשמלי. עם המצאה זו המילקשייק החל לקבל את צורתו הנוכחית, כמשקה מבוסס גלידה וחלב, קר, מוקצף ואוורירי.

בשנת 1950 המילקשייק הפך להיות פופולרי בדיינרים ובמסעדות מזון מהיר שונות בארצות הברית. למשקאות ניתנו לעיתים כינויים שונים המתארים את מאפייניהם הייחודיים, כדוגמת מילקשייק שניתן לו השם "בטון" בשל סמיכותו הרבה; נהוג היה להגישו אל הלקוח כשפתח הכוס מופנה כלפי מטה ובכך להראות את סמיכותו של המשקה.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מילקשייק תותים

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 Listening to America, Stuart Berg Flexner [Simon & Schuster:New York] 1982 (p. 178)
  2. ^ Vanilla Milk Shake Recipe, from the "Second Edition of The Neighborhood Cookbook" published by the Council of Jewish Women, Portland, in 1914: Fill a glass two-thirds full of milk, sweeten to taste with any fruit syrup or with sugar, and then flavor with vanilla. Fill glass up with cracked ice and shake well together until thoroughly mixed.
  3. ^ American Dialect Society CABINET, CONCRETE, FROSTED, VELVET Text accompanying illustration on a poster advertising Hood's Ice Cream (observed in Hancock Pharmacy, State and Hancock Sts., Springfield, Mass., September 30, 1952).