לדלג לתוכן

מירזא מסרור אחמד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מירזא מסרור אחמד
مرزا مسرور احمد‎
לידה 15 בספטמבר 1950 (בן 73)
רבוה, פקיסטן עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה פקיסטן עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה האוניברסיטה לחקלאות של פייסלאבאד עריכת הנתון בוויקינתונים
השקפה דתית אסלאם עריכת הנתון בוויקינתונים
חתימה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מירזה מסרור אחמד (נולד ב-15 בספטמבר 1950) הוא המנהיג הנוכחי של הקהילה המוסלמית האחמדית. התואר הרשמי שלו בתנועה הוא 'הח'ליף החמישי של המשיח'. הוא נכנס לתפקידו בשנת 2003.

מירזה מסרור אחמד נולד ב-15 בספטמבר 1950 ברבווה, פקיסטן, לאביו מירזה מנסור אחמד ואמו סהיבזדי נאסירה בגום. הוא נכדו של מירזה בשיר-אוד-דין מחמוד אחמד, הח'ליף השני של הקהילה המוסלמית האחמדית, ואחיינו של מירזה טאהיר אחמד, הח'ליף הרביעי. למסרור שני אחים ושתי אחיות: מירזה אידריס אחמד, מירזה מגפור אחמד, אמטול קודוס ואמטול ראוף. ב-21 בינואר 1977 נשא לאישה את סהיבזדי אמאטול סאבוח בגום. לזוג נולדה בת, אמטול וריס פאטה, ובן, מירזה וואקס אחמד.

קריירה מוקדמת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסרור אחמד התגורר בגאנה למעלה משמונה שנים. הוא הקים את בית הספר התיכון האחמדי בסלאגה, שם כיהן כמנהל במשך שנתיים. לאחר מכן היה מנהל בית הספר התיכון האחמדי באסרקיר, שם שימש כמנהל במשך ארבע שנים. לאחר מכן שימש כמנהל החווה החקלאית אחמדיה בדפאלי באזור צפון גאנה בה עבד במשך שנתיים. הוא גידל בהצלחה חיטה בפעם הראשונה בגאנה. הניסוי של גידול חיטה כגידול כלכלי בגאנה הוצג ביריד סחר בינלאומי והתוצאות הוגשו למשרד החקלאות בגאנה. זמן קצר לאחר שירותו בגאנה חזר אחמד לפקיסטן ושימש כמנהל החינוך בקהילה בפקיסטן, וב-10 בדצמבר 1997 מונה לנאזיר עאלה (מנהל ראשי) ואמיר מקומי, עד לבחירתו כח'ליף.

כהונתו כח'ליף

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסרור אחמד החל לכהן כח'ליף החמישי ב-22 באפריל 2003, מספר ימים לאחר פטירת קודמו מירזה טאהר אחמד. במסגרת תפקידו הוא מסייר לעיתים קרובות ברחבי העולם, ומבקר במדינות שונות עבור ג'לסה סלנה (מפגשים שנתיים) של חברי הקהילה. הוא גם מוביל בקביעות תפילות במסגד שלו בלונדון.

דעות והתבטאויות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פרשת קריקטורות מוחמד

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2006, עיתון דני פרסם כמה קריקטורות של מוחמד שהסעירו את המוסלמים ברחבי העולם. אחמד גינה את מפרסמי הקריקטורות ואמר כי מדובר בניצול לרעה של חופש הביטוי. במקביל, הוא גינה את התגובה האלימה של כמה מוסלמים ברחבי העולם. הוא הנחה את קהילתו להפיץ את דמותו של מוחמד בדנמרק כמו גם את שאר העולם. דרשותיו בנושא זה פורסמו מאוחר יותר כספר.

על הקמת מסגד ליד הגראונד זירו

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2010 תוכננו תוכניות לבניית מרכז קהילתי מוסלמי בן 13 קומות שנמצא שני רחובות ממרכז הסחר העולמי בעיר מנהטן, ניו יורק. אף על פי שהבניין לא היה אמור להיראות ממרכז הסחר, הקמת מסגד קרוב כל כך לגראונד זירו תהיה פוגענית, שכן החוטפים בפיגועי 11 בספטמבר היו טרוריסטים אסלאמיים. מסרור אחמד התייחס לתוכנית להקמת המסגד ליד הגראונד זירו, והצהיר: "אם ייבנה מסגד באתר המוצע, הקהילה המוסלמית האחמדית הייתה רוצה לראות כנסיות, בתי כנסת, מקומות תפילה הינדים ומקומות פולחן של כל הדתות האחרות שנבנו גם הם באזור. זו תהיה דוגמה טובה לכך שמאקט של רוע ואימה נוצרו אחדות ושלום."

על פתווה נגד הכנסיות בערב הסעודית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-8 באפריל 2012, גינה מירזה מסרור אחמד את הפתאווה (צו) שפרסם עבדול עזיז אל-שייח, המופתי הגדול של סעודיה, בו קרא להשמיד את כל הכנסיות בערב הסעודית ובמדינות ערב הסובבות אותה. "הייתי המום ועצבני מאוד כשנודע לי שהמופתי הגדול של סעודיה קרא להרוס את כל הכנסיות באזור", אמר מסרור. "הדברים שאמר מנוגדים לחלוטין לתורת האסלאם ויש לגנותם באופן מוחלט. אנו מגלים שהנביא הקדוש (עליו השלום) בילה את כל חייו בהטפה לשלום, סובלנות וצדק. לפיכך לא יכולה להיות שום מסקנה אחרת מלבד שמה שהמופתי הגדול אמר שגוי לחלוטין ומציג חוסר הבנה מוחלט של האסלאם מצדו."

על הסרט 'תמימות המוסלמים'

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרשות יום שישי שנערכו ב -21 וב -28 בספטמבר 2012, גינה הח'ליף את הסרט האנטי-אסלאמי 'תמימות המוסלמים'. לדבריו, רגשות מוסלמים נגד הסרט היו מוצדקים במידה מסוימת, אך עם זאת הוא גינה תגובות קיצוניות כנגד הסרט שבסופו של דבר גרמו לפחות 75 הרוגים ברחבי העולם. בדרשות יום שישי השתתפו כלי תקשורת רבים כולל ה-BBC. בנאומו הוא אמר שיוצרי הסרט יסבלו כולם מייסורים גדולים מאת אלוהים.

על הפיגוע במשרדי "שרלי הבדו"

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב -7 בינואר 2015 חמושים נאלצו את דרכם למשרדי העיתון הצרפתי הסאטירי שרלי הבדו שבפריז. הם ירו והרגו 12 בני אדם במהלך הפיגוע. ההתקפה נקשרה בקריקטורות שלעגו למוחמד, שהתפרסמו בשרלי הבדו בשנים האחרונות. הח'ליף גינה באופן מוחלט את פיגועי הטרור. לדבריו, להתקפות אין שום קשר לתורתו האמיתית של האסלאם וכי על העבריינים להיענש על פי החוק. הוא הוסיף כי קריקטורות כאלה מכאיבות למוסלמים שוחרי שלום ברחבי העולם ויש לגנותם, אך כל צורה של תגובה אלימה או בלתי חוקית לעולם לא תוכל להיות מוצדקת והיא מנוגדת לחלוטין לתורת האסלאם. הח'ליף גם הצהיר כי היציאה לרחובות במחאה אינה תגובה ראויה, במקום זאת המוסלמים צריכים להגיב בכך שהם מרבים בתפילה.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מירזא מסרור אחמד בוויקישיתוף