גראונד זירו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תצלום אוויר של גראונד זירו בניו יורק, במקום בו עמדו מגדלי התאומים, שנחרבו בעקבות פיגועי 11 בספטמבר

גראונד זירואנגלית: Ground Zero) הוא כינוי לאזור על פני הקרקע, שבו אירע פיצוץ. לרוב מקושר הביטוי עם הרס רב שנוצר בעקבות פיצוץ גרעיני או פיצוץ גדול אחר במקום מסוים. המונח משמש גם ביחס לרעידות אדמה, מגיפות ואסונות אחרים, כדי לסמן את הנקודה שבה הנזק הרב ביותר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור המונח הוא בפרויקט מנהטן, הפרויקט הצבאי האמריקני לפיתוח נשק גרעיני במלחמת העולם השנייה, שבעקבותיו הוטלו הפצצות הגרעיניות על הירושימה ונגסאקי.

בשנת 1946 השתמש הניו יורק טיימס במונח לראשונה, כאשר תיאר את "גראונד זירו" ביפן כ"חלק בקרקע שנמצא ישירות מתחת לפצצה שהתפוצצה, במיוחד פצצה אטומית". בתקופה זו עבר המונח משימוש צבאי לשימוש בציבור הרחב.

במהלך המלחמה הקרה, כונה בכינוי זה בצורה לא רשמית מרכזו החשוף של מבנה הפנטגון בוושינגטון, שנתפס כמטרה הסבירה ביותר אליה יכוון האויב את טיליו. במרכז הפנטגון אף הוקם בית קפה שנקרא "גראונד זירו קפה".

מרכז הסחר העולמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – פיגועי 11 בספטמבר

בשנים האחרונות משמש המושג לכינוי האזור ההרוס שנותר במקום שבו עמדו מגדלי התאומים בניו יורק, שנפגעו וקרסו בפיגועי 11 בספטמבר, בשנת 2001. המגדלים קרסו בעקבות פגיעת שני מטוסים שרוסקו לתוכם, לאחר שנחטפו על ידי טרוריסטים מארגון הטרור אל-קאעידה. לאזור זה, המכונה באופן רשמי "אתר מרכז הסחר העולמי", השתרש בציבור השם "גראונד זירו". כיום הוקם במקום "מגדל החירות" במרכז הסחר העולמי החדש והאנדרטה הלאומית והמוזיאון לפיגועי 11 בספטמבר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר ההנצחה בגראונד זירו בנגסאקי, במקום בו נפלה הפצצה הגרעינית