מכונית קופה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תרגום מכונה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
שרטוט של דגם קופה
שרטוט של דגם קופה

מכונית קופה - היא מכונית בעלת סגנון גוף קבוע, בדרך כלל בעלת שתי דלתות, אולם יוצרו מכוניות 4 דלתות אשר שווקו כ"קופה" בשל קו הגג שלהם שתוכנן כמו סגנון "קופה" בחלק האחורי.[1][2][3]

מקור השם "קופה" בצרפת. הפועל "קופה", מתרגם כמו לחתוך.[4]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

[5]

המונח "קופה" הוחל לראשונה על עגלות מהמאה התשע עשרה שבהן המושבים הפונים לאחור פונו או נחתכו[6]

מקורו של סגנון הגוף coupé מגיע מן berline עגלת סוסים. במאה ה-19 הוצגה גרסת ה-"coupé" של ה- berline, ("Berlin (carriage)" (אנ')) שהייתה גרסה מקוצרת (ללא "מושב אחורי"). בדרך כלל, לגרסת ה-coupé היה חלון זכוכית קבוע בחלק הקדמי של תא הנוסעים. המונח "berline coupé" נקצר מאוחר יותר ל "coupé". הקופה נחשב כרכב אידיאלי עבור נשים לשימוש לקניות או לביקורים חברתיים.

מכוניות הקופה הראשונות היו בעלות צורה זהה לזו של עגלת הקופה, כשהנהג פתוח בחזית, והמארז מאחוריו לשני נוסעים על מושב אחד. בשנים הראשונות של המאה העשרים המונח "קופה" התפתח כדי לציין מכונית עם שתי דלתות עם הנהג ועד שני נוסעים במארז עם מושב ספסל יחיד.

בשנת 1916 האגודה של מהנדסי רכב הציע מינוח עבור גופי המכונית שהוגדרה כקופה: מכונית סגורה מופעלת מבפנים עם מושבים לשניים או שלושה ולפעמים מושב רביעי הפונה לאחור.

בשנות החמישים ועד תחילת שנות השבעים של המאה העשרים יצרנית הרכב האמריקאית שברולט, שיווקה דגמים דו-דלתיים בכינוי "קופה ספורטיבית", תוך שימוש בהגייה הצרפתית המקורית.

מאז שנות השישים של המאה העשרים המונח "coupé" התייחס בדרך כלל למכונית דו-דלתית עם גג קבוע[7]

בשנת 1977, תקן בינלאומי "ISO 3833-1977" הגדיר Coupé כבעל גוף סגור, בדרך כלל עם נפח אחורי מוגבל, גג קבוע שבו חלק יכול להיות פתוח, לפחות שני מושבים בשורה אחת לפחות, שתי דלתות בצד ואולי פתח אחורי, ולפחות שני חלונות צד.

כיום, coupé משמש לעיתים על ידי יצרני רכב כמונח שיווקי, ולא תיאור טכני של סגנון הגוף. הסיבה לכך היא כי coupés באופן כללי נראים כמו קווי יותר יעיל, יוקרתי וספורטיבי הכולל יותר מאשר אלה של ארבע דלתות סדאן.

מילון אחד קובע כי coupé הוא קצר יותר מאשר מכונית נוסעים / סלון של אותו מודל.

תצורות "קופה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • "Coupé" - שתי דלתות, מ 2 עד 4 מושבים. סידור מושב 2 + 2 נפוץ מאוד, כלומר 2 מושבים בגודל רגיל בחזית וספה קטנה מאחור.
  • "Coupé Cabrio" - שתי דלתות, מ 2 עד 4 מושבים. הדגם מאופיין על ידי גג קשיח, מרובה חלק קיפול מוסתר בתא המטען. הגג יכול להיות מקופל או נפרש.
  • "Coupé Hard Top" - גג קשיח, קבוע, לעיתים קרובות מכובד על ידי מרקם (חומר שממנו הוא עשוי) משאר הגוף. בשל בנייתו, הגוף מאופיין בחוסר עמודים בין החלונות הצדדיים. (דוגמה: דגם "Porsche 356 B Hardtop")

תמונות (דגמי "קופה")[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

(What's What in Automobile Bodies Officially Determined". The New York Times. 20 August 1916. Retrieved 22 April 2015. "Here it is, with other body types and distinctions, officially determined recently by the Nomenclature Division of the Society of Automobile Engineers")

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מכונית קופה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "מכונית קופה" hemmings.com/magazine/hcc/2007/03/Club-Coupes
  2. ^ פירוש המונח "קופה" urbandictionary.com/define
  3. ^ פירוש ל"קופה" dictionary.cambridge.org/dictionary/english/coupe
  4. ^ ראו המונח "קופה" coachbuilt.com/ter/terminology
  5. ^ - מידות דגמי מכוניות SAE J1100: Motor Veicle Dimensions, besøkt 21. november 2016 law.resource.org/pub/us/cfr
  6. ^ עגלות מלכותיות kreml.ru/?cmd=00200600000000000110000000000000000
  7. ^ "מכונית קופה" korrekturen.de/wortliste/coupe