מלך הגנבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מלך הגנבים
Her Der Diebe
Melech haganavim.jpg
כריכת הספר בעברית
מידע כללי
מאת קורנליה פונקה
איורים קורנליה פונקה
שפת המקור גרמנית
סוגה הרפתקאות
הוצאה
שנת הוצאה 2000 בגרמנית
2002 באנגלית
2006 בעברית
מספר עמודים 395 בעברית
349 באנגלית
הוצאה בעברית
הוצאה מרגנית
תרגום יוספיה סימון
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-950-732-041-5
הספרייה הלאומית 002512914

מלך הגנביםגרמנית: Herr Der Diebe; בתרגום חופשי: אדון הגנבים) הוא רב מכר אשר נכתב ואויר על ידי הסופרת הגרמנייה-אמריקאית קורנליה פונקה בשנת 2000. הספר נכתב בגרמנית, אך ב-2002, עם תרגומו לאנגלית על ידי אוליבר לסץ', הפך בהדרגה לרב-מכר ברחבי העולם. הספר יצא לאור בעברית בשנת 2006 בתרגומה של יוספיה סימון. באותה השנה, גם עובד לסרט שובר קופות.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרוספר ובוניפציוס (בוני) הם שני אחים, אשר אמם נהגה לספר להם על נפלאות העיר וונציה שבאיטליה. לאחר מותה, מעוניינת דודתם הנוקשה לאמץ רק את בוניפציוס, האח הצעיר.

האחים נמלטים מהמבורג ובדרך לא דרך מצליחים להגיע לוונציה. שם, כאשר הם כמעט גוועים ברעב, הם מצטרפים לחבורה של ילדים חסרי בית: ריצ'ו, מוסקה וצרעונת, אשר בראשה עומד מנהיג מסתורי המכונה מלך הגנבים.

החבורה מתגוררת בבית קולנוע ישן בשם סטלה ומתפרנסת מגניבות.

באותו הזמן, דודתם שוכרת בלש בשם ויקטור גץ, שמנסה לאתר את האחים הנמלטים. גץ מצליח לאתר אותם, בעיצומה של עסקה גדולה, וגם חושף את סודו של מלך הגנבים: סקיפיו בא ממשפחת המכובדים מסימו, והיה בנו של סיניור מסימו, בעלי הקולנוע. כל השלל שהיה מביא כביכול מארמון קונטאריני ומארמון הדוג'ה היה בעצם מהקאזה מסימו.

החבורה יוצאת למשימת גניבה במטרה להשיג את כנף העץ של קרוסלת קסמים, אך הם מתגלים על ידי אידה ספוונטו, בעלת הבית. זו מספרת את הסיפור על קרוסלת הקסמים וחותמת על הסכם עם הגנבים שסודם ישאר איתה. בו זמנית מצליח גץ להשתחרר ומגיע לקאזה, שם מתאהב בספוונטו. אידה ספוונטו מציעה שתלך עם הגניבה, אך תסכים לה רק אם יוכלו לראות את הקרוסלה, והאם הקונטה יודע היכן היא נמצאת. הגנבים מסכימים ומבצעים את העסקה, אך מגלים כי פני הקונטה אל האיזולה סגרטה, האי שממנו איש עוד לא חזר.

החבורה נכנעת והם חוזרים למסתור. אך אז הם מגלים כי אחד השכנים גילה את ויקטור ואת המסתור, והקרביניירי תפסו את צרעונת ובוני. זה הולך לדודתו וצרעונת לבית היתומים של הנזירות הרחמניות. ספוונטו משחררת את צרעונת והרטליב מתנגדת לאימוץ בוני, והחבורה מתאחדת מחדש. אך בעיה נוספת בפתח: 5 מיליון הלירטות היו מזויפות. פרוספר וסקיפיו מחליטים לשוט אל האיזולה סגרטה ולתבוע פיצויים. רנצו מסכים וסקיפיו עולה על הקרוסלה והופך למבוגר. אך אז מגיע ברברוסה לאי לתבוע את המגיע לו מחלקו בעסקה, וסקיפיו מעלה אותו על הקרוסלה. זה שובר אותה והופך לצעיר מבוני בן החמש.

לבסוף, עוברים צרעונת, פרוספר ובוני לגור אצל אידה ספוונטו, סקיפיו משנה את שם משפחתו מ"מסימו" ל"פורטונאטו" ועובד אצל גץ כמתמחה, וריצ'ו ומוסקה עברו לגור בבתי הקסטלו, שכונת העוני בוונציה, כאשר ריצ'ו מתפרנס מגניבות ומוסקה מעבודה אצל דייג זקן. ארנסטו ברברוסה מאומץ על ידי הרטליב ומכנה את עצמו "מלך הגנבים".

מבנה הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה הספר הוא ייחודי במינו: הספר מציג מפות ואזורים וונציאנים, וכמו כן מציג אוצר מילים איטלקי רב.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פרוספר - נער בן שתים עשרה ממוצא גרמני. אחיו הגדול של בוני. נמצא על ידי צרעונת ברחוב וכך ניצל. מוצלח במשא ומתן ומצליח להוציא מברברוסה פי 4 ממחיר ההצעה המקורית שלו. ויקטור גץ הבלש עוקב אחריו.
 • בוניפציוס "בוני" - ילדון בן חמש, בלונדיני ממוצא גרמני. אחיו הקטן של פרוספר. מעריץ את סקיפיו וחולם להיות גנב מפורסם. נמצא על ידי צרעונת ברחוב וכך ניצל. נתבע לבעלות על ידי דודתו. ויקטור גץ הבלש עוקב אחריו.
 • ריצ'ו - ילד איטלקי. גנב כושל וחברם הטוב ביותר של צרעונת ומוסקה. חובב קומיקס. חובב מתוקים גדול ועקב כך כל שיניו רקובות ושבורות. מכונה, בשל שערו ה"קופץ" "קיפוד".
 • קטרינה "צרעונת" - ילדה חכמה וחובבת ספרים. חברתם הטובה ביותר של מוסקה וריצ'ו. הצילה את פרוספר ובוני.
 • מוסקה - ילד שחום. טכנאי החבורה. אינו חובב גנבות.
 • סקיפיו מסימו/פורטונאטו - "מלך הגנבים". בתחילת הספר מוצג באופן מסתורי כגנב מצליח המפרנס את חבורת הילדים הגרה בקולנוע סטלה. לאחר מכן מתגלה כבנו של הסיניור העשיר "מסימו" ומתגורר בקאזה מסימו. עולה על הקרוסלה באיזולה סגרטה והופך מבוגר. בסוף הספר משנה את שם משפחתו לפורטונאטו ועובד אצל הבלש ויקטור גץ.
 • ויקטור גץ - בלש אנגלי - איטלקי מפורסם בוונציה. עליו לעקוב אחרי האחים. מגלה את סודות סקיפיו ואת מסתורם של החבורה.
 • אידה ספוונטו - הנשדדת. משתפת פעולה עם הגונבים ונותנת להם בית וארוחה חמה. מאמצת את האחים וצרעונת ומתירה לריצ'ו ומוסקה לעבור לקסטלו. בעלת עוזרת בית בשם לנצ'יה.
 • רנצו - קונטה וונציאני זקן אשר מצעיר בגילו לאחר סיבוב בקרוסלה.
 • ארנסטו ברברוסה - איש עסקים וונציאני תאב בצע. איש הקניות של החבורה. לאחר סיבובים אחדים בקרוסלה מצעיר בלמעלה מ-40 שנה. מכונה אדום הזקן.
 • אסתר הרטליב - דודתם של האחים בוני ופרוספר. תובעת לבעלות על בוני ומתעבת את פרוספר. בסוף מתנגדת לשניהם ומאמצת את ארנסטו ברברוסה.

עיבוד קולנועי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2006 נוצר סרט המתבסס על הספר ונקרא אדון הגנבים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]