מנחם שירזי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מנחם שירזי מכבי בן עטר

מנחם שירזי (21 באוקטובר 1932 - 28 בספטמבר 2006) היה כדורגלן ששיחק בעמדת השוער וגם כדורסלן ישראלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שירזי נולד בירושלים בשכונת הבוכרים עסק מילדותו בספורט שכונתי וצמח להיות השוער המרחף של מכבי והפועל ירושלים. במקביל שיחק כדורסל בנבחרת החלומות הירושלמית של שנות ה-50 שכלל את ישראל טוויל, יעקב שרם, מרדכי תנורי, אברהם הופמן אשר זכו בגביעים רבים. מנחם השתתף במדי הפועל ירושלים בכדורגל בגביע העשור למדינת ישראל ב-1958. בשנת 1956 פרש בשל פציעה בכתף, שימש כשופט כדורסל והיה חבר אגד.

קריירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכבי ירושלים תפקיד שוער כדורגל 1950 – 1956, 5 עונות

מכבי פתח תקווה תפקיד שוער כדורגל 1954 עונה אחת

מכבי ירושלים תפקיד שחקן כדורסל 1955, עונה אחת

מכבי יפו תפקיד שוער כדורגל 1956-1958, שתי עונות

הפועל ירושלים תפקיד שוער כדורגל 1958-1962, 4 עונות

מכבי ירושלים כדורסל 1950

משחק הפריצה מכבי ירושלים נגד מכבי תל אביב "אלי פוקס, שייע גלזר, מרימוביץ תותחני ת"א התקשו להכניעו והמשחק הסתיים ב־3:3 עיתוני הבוקר שאחרי נפתחו בכתבות הלל למנחם.

"יפו, שבת – מנחם שירזי שוער הצנום של מכבי ירושלים חולל כאן היום סנסציה מרעישה שהציל את קבוצתו. 120 דקות לא הספיקו לאלופי ישראל להביא לידי הכרעה במשחק גביע זה. היה זה מאבק עשיר ברגעים דרמטים בו מילא השוער הירושלמי תפקיד ראשי בסכלו במו ידיו את מרבית ההתקפות של חלוצי ת"א, גלזר, טוריקה בעטו לעבר השער מקרוב ורחוק אך זינוקיו האקרובטיים של שירזי שמו לאל את כל ההתקפות . בה מידה שראוי השוער שירזי לשירי הלל על שהציל את קבוצתו ראוי שניאור הבלם של ת"א לציון מיוחד בתור ..."

מלחמות ישראל

עד 1948 מלחמת העצמאות היה מנחם חבר בלח"י ושימש כמדביק כרוזים שם המחתרת היה עמרם.

ב 1956 מלחמת סיני היה תחת פיקודו של חיים הרצוג הנשיא ה 6 של מדינת ישראל שהיה גם מפקד מחוז ירושלים.

ב 1967 במלחמת ששת הימים היה מסופח לצנחנים שכבשו את העיר העתיקה בירושלים הוא הוביל חלק מכוח הפריצה של הצנחנים לתוך עיר העתיקה דרך הסמטאות תוך הימנעות מירי צלפים ירדני הוא נבחר בשל הכרות השטח מילדתו, בלחימה עצמה לא השתתף.רקע משפחתי אביו של מנחם, מאיר ניסן נפטר ב 1942 מדום לב בעיר בעת הליכה במדרגות העתיקה הקבור בחלקה הבבלית בהר הזיתים. מנחם קרוי על שם סבו מצד אמו, משפחת בגדדי. משפחתו נמצאת כבר למעלה מ 300 שנה בירושלים. אזכור ראשון נמצא במפקד של ועד היהודים הספרדים ב 1919.

ניצן שירזי ז"ל הוא נכדו של אחיו הבכור ניסן. מנחם ז"ל היה נשוי למרים שירזי.

ילדי ירושלים

במלות 5 שנית לפטירתו התקיים במרכז מורשת בגין בירושלים ערב הקרנה של הסרט הדוקומנטרי ילדי ירושלים. הסרט מגולל את סיפור חיו של מנחם וחבריו לדרך אשר גדלו למציאות של עיר חצויה

טרום הקמת המדינה ועד לתקומת ישראל ואיחוד ירושלים. בערב נכחו חברים רבים לדרך ביניהם ח"כ לשעבר עוזי ברעם, בני קרוצי ומויאז הקטן מהשיר המפורסם של יוסי בנאי.

תמונה מארכיון של מנחם שירזי
הפועל ירושלים נגד מכבי חיפה חצי גמר גביע העשור

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]