מנקלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוח מנקלה מהמאה ה-19
נשים משחקות מנקלה

מַנקָלָה היא משפחה של משחקי לוח שמשחקים מסביב לעולם. מעמדם של משחקי המנקלה בחברות רבות באפריקה ובכמה חברות באסיה היה דומה לזה של משחק השחמט במערב, או המשחק גו במזרח אסיה. בעולם המערבי ידועים בעיקר המשחקים קלהה ואווור. משחקים נוספים הם קנגקק, אוווסו, אוני טגלולקה, באו, סונגקה ויגיסורו. השם "מנקלה" נגזר מהמילה הערבית "נקל" (בערבית: نقل), שפירושה להעביר. המשחקים ידועים גם בשמות "זריעה" ו"ספור ולכוד".

כללי המשחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק מנקלה על לוח עץ

משחקי מנקלה חולקים תהליך משחק דומה. השחקנים מתחילים בפיזור מספר מסוים של זרעים בכל השקעים בלוח. השחקנים יכולים לספור את הזרעים כדי לתכנן את מהלכם. כל שחקן בתורו אוסף את הזרעים מאחד השקעים וזורע את הזרעים (הצבת אחד בכל אחד הבורות הבאים ברצף) ולוכד לפי מצב השקעים בלוח. למרות שכללי המשחק שונים מאוד ממשחק למשחק, כללים אלה משותפים לכל המשחקים.

בחלק מהמשחקים שמים בגומה אחת 4 אבנים ובחוקים אחרים 6 אבנים.

במשחקים עם שתי שורות, בדרך כלל כל שחקן שולט על צד אחד ומנסה לבצע מהלכים לצד השני. במשחקים עם ארבע שורות, כל שחקן שולט בשורה פנימית ובשורה חיצונית והזרעים יישארו בשורות אלו אלא אם השחקן השני לכד אותם.

השחקנים בוחרים בתחילת תורם את השקע שממנו הזרעים יילקחו לזריעה. בחלק מהמשחקים השחקנים יכולים לבחור רק שקעים בצד שלהם עם מספר מינימום של זרעים. הזרעים נזרעים אחד-אחרי-השני בשקעים הבאים. בחלק מהמשחקים כל החלקים נלקחים מהשקע האחרון שנזרע בתור. בחלק מהמשחקים יש שקע שסיום בו מזכה בתור נוסף.

חלקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוח משחק מנקלה מודרני

חלקי המשחק כולל לוח שנבנה מחומרים שונים עם סדרת שקעים המסודרים בשורות, בדרך כלל בשתים או ארבע שורות. חלק מהמשחקים משוחקים בדרך כלל בשקעים שנחפרו באדמה או סותתו באבן. לפעמים יש גם שקעים גדולים בצד של כל שחקן לשמירת הכדורים. תצורות הלוח שונה ממשחק למשחק ויש משחקים עם כמה תצורות לוח.

הזרעים יכולים להיות זרעים, קטניות, אבנים, גולות או כל דבר שנוח להעביר משקע לשקע.

לכידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתלות בשקע האחרון שנזרע, שחקן יכול ללכוד את הזרעים בשקע. הדרישות ללכידה ומה עושים עם הזרעים שנלכדו, שונה מאוד ממשחק למשחק. בדרך כלל, השחקן נדרש לגמור את הזריעה בשקע עם מספר מסוים של זרעים, סיום עם זרעים בתצורה מסוימת לאורך הלוח, או סיום בשקע ריק סמוך לשקע של השחקן המתחרה המכיל אחד או יותר זרעים.

עוד דרך נפוצה ללכידה היא ללכוד את השקעים שהגיעו למספר זרעים מסוים. יש גם כמה משחקים שאפשר ללכוד בהם גם שקעים ובסיום המשחק הזרעים בשקעים אלו נלכדים על ידי לוכד השקע.

מטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטרה במשחקי מנקלה היא ללכוד יותר זרעים מהמתחרה. לפעמים השחקן מנסה להשאיר את המתחרה בלי אפשרות למהלך חוקי או לגרום למתחרה לרוקן את השורה שלו.

טיפ[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכנון מראש הוא חיוני לניצחון במשחקי לוח כמו מנקלה. נסה לתכנן שניים או שלושה מהלכים אל העתיד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

AksumGebeta.jpg

אחת הראיות המוקדמות ביותר למשחק היא לוח חרס ומספר חלקי אבנים שנתגלו במרוקו, אריתריאה ובאתיופיה. ארכאולוגים מתארכים פריטים אלה למאות השישית והשביעית.

הדמיון של חלק מהמשחקים לפעילות חקלאית, כמו גם היעדר הצורך בחלקים מיוחדים, פותחים פתח לאפשרות מעניינת, לפיה המשחק פותח בסמוך לראשית הציוויליזציה עצמה; עם זאת, אין כיום ראיות מספיקות לכך שמשפחת משחקי מנקלה קיימת למעלה מ-1300 שנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מנקלה בוויקישיתוף