מסלול מולניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוגמה למסלול מולניה בהקפה סביב כדור הארץ, ומיקום הלווין המסלול (לפי שעות) במהלך ההקפה

מסלול מולניהאנגלית ורוסית: Molniya orbit משמעות מילולית מרוסית: ברק) הוא מסלול אליפטי גבוה סביב כדור הארץ בו הלווין נמצא רוב זמן ההקפה מעל אחד מחצאי כדור הארץ, ומיעוט מזמן זה מעל ההמיספירה השנייה.

מסלול זה הוא מסלול קפוא שבו הנטיית מסלול של המסלול היא 63.4 מעלות, האקסצנטריות גבוהה, וזמן ההקפה הוא חצי יום סידרי. שילוב אלמנטי המסלול הוא כזה, שסחיפת המסלול הנובעת מפחיסות כדור הארץ מתאזנת והפריגיאה של המסלול נשארת קבועה.

עקבה קרקעית של מסלול מולניה

במסלול זה הלוויינים שומרים על נוכחות גבוהה באחת מן ההמיספירות של כדור הארץ, ושילוב של שלושה לוויינים נותן כיסוי תקשורת רציף בקוי רוחב גבוהים. התקשורת של הלוויינים עם תחנת הקרקע בקוי רוחב אלו יותר טובה מאשר עם לוויני תקשורת במסלול גאוסטציונרי.

שם המסלול נובע מרשת לוויני התקשורת הסובייטים מולניה (Molnyia-1), אשר שוגרו לראשונה ב-1965 למסלול ייעודי זה, ונועדו לתקשורת צבאית[1]. לוויני המשך בסדרת מולניה שימושו גם לתקשורת אזרחית והעבירו את שידורי הלווין של רשת הטלוויזיה Orbita. סוג מסלול זה שימש גם ללוויני ריגול סובייטים כיוון שהוא מאפשר שהות ואיסוף מודיעין מול ארצות הברית ושידור הנתונים לתחנת הקרקע בזמנים קבועים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]