מעלון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מעלון בכניסה לבניין בהמבורג

מעלון הוא מעלית קטנה ופתוחה, המיועדת להרמה של אנשים עם לקות תנועה, כגון משתמשי כיסאות גלגלים והרמת אנשים שדוחפים עגלת תינוק או משא.

מקובל להשתמש במעלון כדי לעבור בין מפלסים שהפרש הגובה ביניהם קטן מקומה אחת, בין אם בתוך בניין ובין אם ממפלס הרחוב אל כלי רכב, במקומות בהם אין שטח רצפה מספיק כדי להתקין רמפה. המחסור בשטח רצפה עבור רמפה לכיסא גלגלים נובע מהעובדה שהמתלול המרבי לרמפה נגישה הוא שמונה מעלות.

אחת הסיבות לתקנה הדורשת שטח רב יותר עבור מקום חניה לנכים מאשר עבור ממקום חנייה רגיל היא הצורך לשמירת מקום לתפעול מעלון צד לרכב ואן המשרת משתמשי כיסאות גלגלים ממונעים.

מעלון מדרגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

'מעלון מדרגות הוא מעלון אשר נע בתוואי גרם מדרגות ישרות או מתעקלות בבתים פרטיים או משותפים. ומיועד להעלאת אדם יחיד מבוגר או נכה בגרם המדרגות על ידי ישיבה בכיסא או על ידי משטח לכיסא גלגלים. במעלון מדרגות המסילה לרוב מיוצרת עלפי גרם המדרגות ועיקוליו השונים למעט מעלונים למדרגות ישרות בהם אין עיקולים.

במעלון מדרגות ניתנת עצירה וירידה בכל קומה.

ישנם שני סוגים מעלוני מדרגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מעלון כיסא למדרגות - מעלון עם מסילה מותאמת לתוואי המדרגות בו המשתמש יושב על כיסא בגרם המדרגות וע"י לחיצה בכפתור הכיסא נע על גבי המסילה בתוואי המדרגות. ישנם שני סוגי מעלוני כיסא למדרגות, מעלון למדרגות ישרות ומעלון למדרגות מתעקלות אשר משתמשים בו למדרגות שבהם יש עיקול אחד או יותר
  • מעלון מדרגות למדרגות ישרות חיצוניות
    מעלון מדרגות מסוג מעלון כיסא למדרגות חיצוניות פיסגה
    מעלון משטח למדרגות - מעלון עם מסילה מותאמת לתוואי המדרגות בו המשתמש עולה עם כיסא גלגלים או קלנועית או על ידי עמידה וע"י המעלון עולה בגרם המדרגות.

למעלון ניתן להתקין פיקוד שבת של מכון צמת.

ממשק המשתמש[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממשק המשתמש של טיפוס מקובל של מעלון כולל קטע רצפה, שעליו ניצב אדם בכיסא גלגלים או אדם הדוחף עגלה. סוג מעלון זה מכיל לרוב גם מעקה בטיחות.

טיפוס אחר מכיל ממשק משתמש בעל משטח קטן יותר, שמתחבר אל תחתית שלדת כיסא הגלגלים או העגלה. טיפוס שלישי כולל מושב, שעליו יושב אדם כבד הליכה; טיפוס זה אינו יכול לשאת כיסאות גלגלים ועגלות.

מתגי השליטה במעלון עשויים להיות בתחום המעלון עצמו - כפי שמקובל במעליות רגילות, מחוץ למעלון, או בשני המקומות גם יחד. מתגי בקרה המצויים בתוך המעלון מאפשרים שליטה במעלון על ידי המשתמש ומתגים המצויים מחוצה לו מאפשרים שליטה על ידי אדם המסייע לו או על ידי אדם בעל סמכות (כגון נהג אוטובוס). מעבר לזאת, ניתן לסדר לחלק מהמעלונים הפעלה אוטומטית בדומה למעלית שבת.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]