מעשה כשפים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ציור שמן משנת 1886 של מכשפה העוסקת בביצוע מעשי כשפים
נשים שהואשמו בכך שעסקו לכאורה במעשי כישוף במשפטי המכשפות של סיילם בשנת 1692

מַעֲשֵׂה כְּשָׁפִיםאנגלית: Witchcraft) הוא מונח המתייחס באופן מסורתי לשימוש לכאורה בכשפים או בכוחות על טבעיים על מנת לגרום נזק או חוסר מזל לאנשים אחרים.[1][2] נשים שעסקו במעשי כשפים, או שהואשמו בכך, כונו מכשפות.

לפי אנציקלופדיה בריטניקה העיסוק במעשי כשפים קיים בפועל יותר בדמיונם של אנשים בני זמננו מאשר במציאות עצמה, אולם לקונספט יש היסטוריה ארוכה והוא היווה עבור תרבויות רבות בעבר הסבר אמיתי למקור הרוע בעולם. לאורך ההיסטוריה חברות רבות ברחבי העולם האמינו ביכולת לבצע מעשי כשפים.[3]

באירופה, האמונה במעשי כשפים הייתה קיימת עוד בימי קדם. בימי הביניים וכמו גם בעת החדשה המוקדמת היו מקרים שונים בהם נשים באירופה הואשמו בכך שהן מכשפות ושהן שהשתמשו בכישוף שחור נגד אנשים שונים ביישובים בהם הן גרו. בדרך כלל היו אלו השכנים שהעלו האשמות מהסוג הזה בשל מתחים חברתיים. לעיתים היה נטען אף שאותן ה"מכשפות" זימנו יצורים מרושעים או את השטן בעצמו, אם כי האנתרופולוג ז'אן לה פונטיין מציין שהאשמות מהסוג הזה הועלו בעיקר נגד אנשים שנחשבו ל"אויבי הכנסייה".[4] בשל מסוים הסברה המקובלת באירופה הייתה שניתן לסכל מעשי כשפים באמצעות כשפים מיוחדים שמרחיקים רוע. את הנשים שנחשדו בעבר שהן מכשפות נהגו במקרים מסוימים לגרש, לתקוף או אף להרוג. במקרים מסוימים אותן הנשים אף הועמדו על כך לדין במשפט רשמי שבו הן קיבלו עונש אם נמצא שהן אשמות. או שהאמונה הרווחת הייתה שהן אשמות. במקרים של ציד המכשפות שבוצעו באירופה וכמו גם במקרים של משפטי המכשפות בתחילת העת המודרנית הוצאו להורג עשרות אלפי נשים שהואשמו בביצעו מעשי כשפים. האמונה הרווחת באירופה בכך שישנם אנשים שעוסקים במעשי כשפים דעכה באופן ניכר לאורך עידן הנאורות.

ישנם תרבויות שונות ברחבי העולם בהן נהוג עדיין לייחס את העיסוק במעשי כשפים לנשים מרושעות. ישנם מספר עמים אפריקאים ומלנזיים שמאמינים שמכשפות מונעות על ידי רוח זדונית השוכנת בתוכם. מקרים של ציד מכשפות ממשיכים להתרחש גם בהווה בעיקר באזורים מסוימים באפריקה ובאסיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מעשה כשפים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Hutton, Ronald (2017). The Witch: A History of Fear, from Ancient Times to the Present. Yale University Press.
  2. ^ Thomas, Keith (1997). Religion and the Decline of Magic. Oxford, England: Oxford University Press. p. 519. ISBN 978-0297002208.
  3. ^ Russell, Jeffrey Burton; Lewis, Ioan M. (21 ביוני 2023). "Witchcraft". Encyclopedia Britannica. ארכיון מ-2023-06-28. נבדק ב-2023-07-28. Although defined differently in disparate historical and cultural contexts, witchcraft has often been seen, especially in the West, as the work of crones who meet secretly at night, indulge in cannibalism and orgiastic rites with the Devil, or Satan, and perform black magic. Witchcraft thus defined exists more in the imagination of contemporaries than in any objective reality. Yet this stereotype has a long history and has constituted for many cultures a viable explanation of evil in the world. {{cite encyclopedia}}: (עזרה)
  4. ^ La Fontaine, J. (2016). Witches and Demons: A Comparative Perspective on Witchcraft and Satanism. Berghahn Books. pp. 33–34. ISBN 978-1785330865.