מצלמת רכב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
A pair of black devices with small monitors stuck with suckers to the inside of a car windshield with blue tint at the top, seen from inside the vehicle
שתי מצלמות רכב בשמשה קדמית

מצלמת רכב, מצלמת לוח מחוונים או ניטור נתוני נסיעה (EDR) היא מצלמה המקליטה ברציפות את סביבת הרכב במהלך הנסיעה, מקדימה או מהצדדים.

מצלמות רכב יכולות לספק ראיות וידאו במקרה של תאונת דרכים ומשחיתנות.

מצלמה קדמית רחבה של 130, 170 מעלות או יותר, עשויה להיות מחוברת לשמשה הקדמית הפנימית, למראה האחורית או לחלק העליון של לוח המחוונים. מצלמה אחורית מותקנת בדרך כלל בחלון האחורי או על לוחית הרישוי,עם הצגת הווידאו בצג.

מצלמות רכב מסוימות כוללות מצלמה שמצלמת את פנים המכונית ב-360 מעלות, בדרך כלל בצורה מעגלית, ויכולה לשלוח תמונות וידאו אוטומטית באמצעות תקשורת סלולרית.

הרזולוציה תקבע את האיכות הכוללת של הסרטון. Full HD או 1080p (1920 × 1080) הוא סטנדרט למצלמות HD מקוונות. מצלמות רכב עשויות להיות בעלות 1080p, 1296p, 1440p, או רזולוציה גבוהה יותר עבור מצלמה קדמית ו- 720p למצלמה אחורית וכוללות צמצם f / 1.8 ומצב צילום בתנאים של תאורה חלשה.

סוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי שדה ראייה ממוקד:

 • מבט חיצוני כגון להקלטת התצוגה הקדמית בלבד, המראה האחורי וכו '.
 • צילום תא הנוסעים.

כמה מצלמות פנימיות כוללות מסך שניתן לחבר למראה האחורית, תוך שימוש בטבעות או רצועות, או כתחליף ישיר למראה האחורית עצמה. אחרות נצמדות לשמשה הקדמית, או למשטחים פנימיים מתאימים אחרים.

מצלמות רכב רבות כוללות סוללה נטענות (אנ'), שאינן נחוצות בעת חיבור לחוט מצבר לרכב (אנ') או לקבלים.

פונקציות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי להבטיח שקובצי הווידאו המוקלטים לא ייפגעו לאחר ההקלטה שלהם, ניתן לחתום את הסרטונים בצורה מוגנת.

כדי להבטיח מעקב חניה 24 שעות ביממה כאשר יש מגבלת נפח אחסון, ניתן להשתמש בגלאי תנועה להקלטה, רק כאשר מתגלה אדם או רכב המתקרב, על מנת לחסוך בכוח ובאמצעי אחסון.[דרוש מקור]

ניתן לכלול מערכת סיוע לנהגים מתקדמת ADAS ושמירת מיקום החנייה.

חיישן G[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצלמות רכב עם חיישן G מבטיחות שהמצלמה תצלם הקלטות נפרדות.

גלאי רדאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

גלאי רדאר (אנ') המשולב במצלמה מגיב לרדארים של המשטרה, ומזהיר את הנהג על ידי אות קולי.

מסך[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצלמות רכב מסוימות כוללות מסכי מגע.

SD, לוויין ואלחוטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצלמות רכב בדרך כלל משתמשות בכרטיסי MicroSDHC או MicroSDXC ברמה 10 ומעלה, בדרך כלל זיכרון פנימי של 16 ג'יגה-בתים ומעלה, או בזיכרון פנימי כדי לשמור וידאו.

יכולת הטבעה של קואורדינטות GPS כלולה ברוב מצלמות הרכב (חלקם זקוקים לאנטנת GPS חיצונית, אולם מערכות אחרות של מצלמות רכב כוללות GPS מובנה), ואחרות כוללות ניווט GPS (מקוון או לא).

מצלמות רכב מסוימות כוללות קישוריות Wi-Fi, בלוטות' ו-4G .

עבור בלוטות' ופקודות הקלטה קולית, מיקרופון מובנה כלול.

מצלמה משולשת 4G (המכונה גם עדשות משולשות ומצלמות תלת-כיווניות) על המראה האחורית הופכות לזמינות יותר (2 מצלמות קדמיות - אחת כ-170 מעלות עד לרמת שיא, 360 מעלות לצדדים ודלתות ומצלמה אחורית) .

4G משמש לשליחת הודעות, שיחות, תמונות וסרטוני וידאו במצב מעקב חניה. בדרך כלל מצלמת 360 מעלות שנייה משמשת לתיעוד הצדדים הקדמיים של החלונות של המכונית ופנים המכונית.

כמו כן, 4G משמש לשליחת הודעה כאשר רמת הסוללה ברכב נמוכה.

חיווט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצלמות רכב פועלות בדרך כלל באמצעות מערכת החשמל של הרכב, וממירות את 13.8V למחבר USB 5V. ניתן לחבר את מצלמות הרכב דרך שקע מצית הסיגריה, או לחשוף ישירות למערכת החשמל, ולשחרר את שקע החשמל לשימושים אחרים.

תרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצלמות רכב נפוצות ברוסיה[1] כשומרות מפני שחיתות משטרתית (אנ') והונאות ביטוח (אנ'), שכן הן מספקות ראיות נוספות.[2] הן נקראו "בכל מקום" ו"אובססיה מקוונת", והיו כל כך נפוצות עד כי צילומי מצלמת רכב היו הקטעים הנפוצים ביותר של פגיעת המטאור ברוסיה (2013) בפברואר 2013,[3] שתועד מתריסר זוויות לפחות. סרטונים רבים המראים התרסקות רכב וכלי טיס, שיחות קרובות וניסיונות להונאת ביטוח הועלו לאתרי שיתוף חברתיים כמו יוטיוב, פייסבוק, טוויטר, יאנדקס ואתרים אחרים. בבריטניה, מכירות מצלמות הרכב זינקו בשנת 2015, שהיה שיא בצמיחה בצריכת מוצרי אלקטרוניקה, כאשר המכירות עלו ב-395%.[4]

בסין, מצלמות רכב היו ידועות היטב בגלל אירוע דרמטי של זעם בכביש.[5]

מצלמות רכב גם לכדו תאונות אוויריות רבות, כגון טיסה 102 של נשיונל איירליינס (אנ')[6] בשנת 2013 וטיסה 235 של טרנס-אסיה איירווייז בשנת 2015.[7]

חוקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעוד שמצלמות רכב צוברות פופולריות כדרך להגנה מפני עיוות עובדות, הן מושכות גם עמדות שליליות בנוגע לדאגות פרטיות. הדבר בא לידי ביטוי בחוקי מדינות שונות בדרכים שונות ומנוגדות[דרוש מקור].

השימוש במשטרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחלקות משטרה משתמשות במצלמות רכב ברכבי המשטרה כדי לאסוף ראיות במהלך עצירות תנועה ומרדפי מכוניות.[8] מערכות הפעלה של מצלמות מסוימות ניתנות להפעלה אוטומטית כאשר נורות חירום או צפירה של רכב המשטרה נדלקות.[9][10][11] פירוש חוקי חופש המידע אומר שניתן לצלם תמונות בנסיבות מסוימות,[12] וזה יכול להיות כלי חשוב בדיווח על פעולות המשטרה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מצלמת רכב בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Lavrinc, Damon (2013-02-15). "Why Almost Everyone in Russia Has a Dash Cam". Wired.
 2. ^ Galperina, Marina (2012-06-13). "Why Russians Are Obsessed With Dash-Cams". Jalopnik.com. אורכב מ-המקור ב-18 בפברואר 2013. נבדק ב-2014-02-12. {{cite web}}: (עזרה)
 3. ^ "Russian dash cam video: From stunning to bizarre". CBS News. 2013-02-18. נבדק ב-2014-02-12.
 4. ^ "Dash cam sales grow faster than tablets and digital cameras in 2015". נבדק ב-2016-07-08.
 5. ^ "Most Chinese internet users think female driver who was brutally assaulted in road rage attack DESERVED to be beaten after video shows her aggressive lane changing". נבדק ב-2017-05-13.
 6. ^ AEROpress BG (2013-04-30), National Air Cargo's Boeing 747-400 freighter crash in Afghanistan, נבדק ב-2018-07-15
 7. ^ McCormick, Rick; Vincent, James. "Dashcams capture dramatic footage of Taiwanese plane crash". The Verge. נבדק ב-16 באוגוסט 2019. {{cite web}}: (עזרה)
 8. ^ "Cross-Examining Film". ssrn.com.
 9. ^ "Local police support dash cam policies, protecting citizens and officers". KHOU. 25 באפריל 2012. אורכב מ-המקור ב-2016-03-04. נבדק ב-2020-05-13. {{cite web}}: (עזרה)
 10. ^ "LAPD officers tampered with in-car recording equipment, records show". latimes.
 11. ^ "Court orders state police to hand over cruiser dash cam video of crash scene". PennLive.com.
 12. ^ "Court rulings bolster public access to police videos". splc.org.