מצפה הכוכבים של מכללת הרווארד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תרגמת.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מצפה מכללת הרווארד בשנת 1899.

מצפה מכללת הרווארדאנגלית: Harvard College Observatory או בראשי תיבות: HCO) הוא מוסד המנהל קומפלקס של מבנים הכוללים מכשירים רבים המשמשים למחקר אסטרונומי המיועדים לשימוש המחלקה לאסטרונומיה באוניברסיטת הרווארד.

מיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצפה ממוקם בקיימברידג' שבמסצ'וסטס, ארצות הברית. והוא נוסד בשנת 1839. יחד עם המצפה האסטרופיזיקלי סמית'סוניאן, הוא מהווה חלק ממרכז הרווארד-סמית'סוניאן לאסטרופיזיקה.

מידע לגבי בתי HCO[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתי HCO הם אוסף של כ 500,000 לוחות אסטרונומיים שנלקחו בין אמצע 1880 ו 1989 (עם פער 1953-68). זה כיסוי 100 שנה הוא משאב ייחודי לחקר וריאציות הזמני ביקום. הגישה הדיגיטלית לפרויקט Sky Century @ Harvard מבצעת סריקה דיגיטלית ומאחסנת את לוחות הצילום הללו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איור של טלסקופ שובר-אור במצפה מכללת הרווארד.

ב-1839 הצביעה אוניברסיטת הרווארד על מינויו של וויליאם קראנץ' בונד, שען בולט מבוסטון, כ"אסטרונום משקיף לאוניברסיטה "(ללא שכר). מינוי זה הביא להקמתו של המצפה הראשון באוניברסיטה. הטלסקופ הראשון של האוניברסיטה, בגודל 15 אינץ', כונה: "Refractor", והותקן בשנת 1847. הטלסקופ היה הגדול ביותר בארצות הברית מזמן התקנתו ועד לשנת 1867.

בין השנים 1847-1852, צלם הבונד והחלוץ ג'ון אדמס וויפל השתמש בטלסקופ המפלט הגדול כדי להפיק תמונות של הירח המדהימים בהירותם בפירוט ובעצמה האסתטית. זה היה הטלסקופ הגדול ביותר בצפון אמריקה באותו זמן, ותמונותיהם של הירח זכו בפרס על מצוינות טכנית בצילום בתערוכה הגדולה 1851 בקריסטל פאלאס, לונדון. בלילות ה-16-17 ביולי 1850, ויפל ובונד עשו את הדאגרוטיפ הראשון של כוכב (נוגה). המכללה האקדמית הרווארד חשובה מבחינה היסטורית לאסטרונומיה, שכן נשים רבות, כולל אנני ג'אמפ קאנון, הנרייטה ליוויט, ססיליה פיין-גפושקין, ווילמינה פלמינג ביצעו מחקר סיווג מרכזי. קנון וליוויט נקלטו תחילה כ"מחשבים" כדי לבצע חישובים ולבחון תמונות כוכבים, אך הן ביצעו מחקר משמעותי בנוסף.

מנהלי המצפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]