מקס הזועם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כרזת הסרט

מקס הזועם הוא סרט פעולה ומדע בדיוני, הראשון מטרילוגיית סרטים אוסטרלית שהחלה ב-1979 בכיכובו של מל גיבסון ובבימויו של ג'ורג' מילר.

בהמשך צולמו "מקס הלוחם בדרכים" (1981) ו"מקס הזועם וכיפת הרעם" (1985). הסרט נחשב כפריצת דרכו של מל גיבסון להכרה בינלאומית, מעבר לגבולות אוסטרליה. למרות תקציבו הנמוך של הסרט, הוא נכנס לספר השיאים של גינס כסרט המוצלח ביותר ביחס להשקעה הכספית בו (עד אשר פרויקט המכשפה מבלייר לקח את התואר ב-2000). בהשקעה ראשונית של 300,000 דולרים אוסטרליים בלבד גרף סכום אדיר של 100 מיליון דולר ברחבי העולם.

הטרילוגיה מתארת, בעיקר החל מהסרט השני, עולם פוסט אפוקליפטי מנוכר ואפל שבו כנופיות אופנוענים ופאנקיסטים משליטות טרור ואימה על הכבישים ודרכי הגישה, זאת כדי לשלוט במשאב היקר ביותר - הדלק.

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקס רוצ'ינסקי (מל גיבסון) הוא שוטר היוצא למסע נקם לאחר שכנופיית אופנוענים חסרי מעצורים ופסיכוטיים גורמת לפציעתו האנושה של שותפו גוס (סטיב ביסלי) ולאחר מכן רוצחת בצורה אכזרית את אשתו ג'סי (ג'ואן סמואל) ואת בנו הקטן. תחושות הזעם והצער מלווים את מקס לאורך המשך סרטי הטרילוגיה וניכר כי הוא לאט לאט מאבד את הערכים המוסריים שהיו בו כשוטר והופך בעצמו לאיש חסר מעצורים ומסוכן.

זרם הסייברפאנק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט נחשב אחד הסרטים החשובים של זרם הסייברפאנק, זרם בספרות המדע בדיוני המבוסס על תרבות השוליים של שנות השבעים והשמונים של המאה העשרים ובעיקר על הפאנק. בסרט מתואר עולם מנוכר שבו לית דין ולית דיין ומקס כאנטי גיבור שפועל רק מדחפים חזקים של שנאה וזעם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]